Ana sayfa Haber İyi biir internet bağlantısı için ipuçları

İyi biir internet bağlantısı için ipuçları

0

1+1, 2+1, 3+1 ya da stüdyo… Yaşam ve çalışma alanlarınızın farklı bölümleri vardır ve amaç ihtiyaçlara özel alanlar sağlamaktır. örneğin uyumak için yatak odası, TV ya da yakın dostlarla PlayStation 4 keyfi söz konusu olduğunda salon. Toplantı için ayrı bir oda ve elbette doğal çalışma alanları. Peki bu iş ve yaşam alanları arasında gezindiğinizde telefon veya tabletinizin, dizüstü bilgisayarınızın düşen internet verimi sizi rahatsız eden konular arasında olabilir mi? Yanıtınız evet ise size birkaç önerimiz var…

 

1- Kabloları kontrol edin

 

İnternet bağlantısı için bir kablo şebekesine ihtiyaç vardır. Bu ağ, modeme bağlantı için gerekli teknolojiyi sağlamayı amaç edinirken kimi zamanlarda fark ettirmeden düşen verimi ile sinsice cihazınızı etkileyebilir. Cihazınızın kablosuz bağlantı özelliği açık olduğunda internet bağlantısı kopuyorsa modeminize bağlanan kabloları kontrol etmenizde fayda var. Kablolar ezilmiş olabilir, modeme takılan kısımları gevşemiş ya da hafif çıkmış da olabilir. Birkaç dakikanızı ayırıp kablolara göz atın.

 

Eğer konu çok daha yoğun iş yerlerinde ise durumu mutlaka bildirin ve profesyonel destek almaktan çekinmeyin. Unutmayın zaman günümüzün en önemli kavramlarından, fazladan yarım dakika boyunca açılması beklenen bir web sitesi toplamda önemli bir verimlilik kaybının kaynaklarından olabilir.

 

2- İyi bir modem kullanın

 

Belki de modeminiz artık emekli olması gereken yaştadır. Evet, belki de demeyin; bunu bilmek için müneccim olmaya gerek yok. Modem 2004, 2005 yıllarından beri kullanılıyorsa performansı ister istemez düşecektir. Teknolojisi eskimiş durumdadır, ayrıca yıpranmış ve yorulmuştur. Uzun yıllar size internet sağladıktan sonra artık saygı ile aranızdan ayrılmasına izin verin. İşte size birkaç tavsiye:

 

AirTies Air 5442 Modem

 

çift antenli 300mbps veri iletim hızıyla gelen AirTies Air 5442, ortalama büyüklükteki evler için ideal seçenekler arasında yer alıyor. Zarif tasarımı ile dikkat çeken modelde sinyal zayıflaması sorunlarına yönelik AirtTies MESH Teknolojisi de öne çıkıyor.

 

Fiyatı: 140 TL

 

Asus DSL-N12E

 

Asus”un fiber destekli modeli kolay kurulumu, 300mbps veri iletim hızı, misafirlere özel sınırlı ağ oluşturma ve Ethernet portlarını WAN portu olarak atayabilme gibi özellikleri ile öne çıkıyor. Şık tasarımlı DSL-N12E”de güvenlik özellikleri de dikkat çekiyor.

 

Fiyat: 180 TL

 

TP-Link Archer D7

 

Yeni nesil Wi-Fi standardı 802.11ac ve dual band desteği ile 5 GHz bandında 1300 Mbps ve 2.4 GHz bandında 450Mbps”e varan veri iletim hızları ile toplam 1750 Mbps”lik band genişliği sunan Archer D7; Kablosuz N ürünlerinin üç katına kadar daha hızlı, üstün performansı ile ev ve ofisler için ideal. Ayrıcalıklı bir kablosuz ağ deneyimi vaat ediyor.

 

Fiyat: 420 TL

 

3- Kapıları açın!

 

Yapılan bilimsel araştırmalar evdeki kapıların, odaların biçimlerinin kablosuz internet performansını etkilediğini ortaya koyuyor. İnternet kaynağına yakın olunduğunda daha hızlı açılan internet sayfaları, evin içinde bir iki kapı aralandıktan sonra sizi çileden çıkarabiliyor. İşte bunun nedeni odaların şekli ve kapılar. Oda şekilleri konusunda yapılabilecek bir şey yok ama kapıların kapatılı olması internet sinyalleri üzerinde “az da olsa” engel teşkil ediyor. Bu nedenle bulunduğunuz yer ile modem arasında kalan mesafede kapıları mümkün olduğunca açık tutun.

 

4- Modem konumlandırması

 

Modemin konumlandırılmasının evin ya da iş yerinin içinde daha merkezi noktalarda olması, internet sinyallerinin mobil cihazınıza daha doğrudan erişimini sağlayacaktır. örneğin evinizde daha çok salonda ya da kendi odanızda vakit geçiriyorsanız modemin de bu odalarda olmasına dikkat edin. Eğer geniş alanlarda çalışılıyorsa WiFi menzil genişletici ya da yüksek performanslı modem kullanın.

 

5- Wi-Fi menzil genişletici kullanın

 

özellikle geniş evler ve çok katlı yazlıklar için Wi-Fi menzil genişletici, kablosuz yaşamın kurtarıcılarından. Bu aygıtlar, evinizdeki modemin kapsamını genişletmeye yarıyor ve uygun fiyatları seçenekleriyle dikkat çekiyor. Prize takılarak kullanılabilen aygıtlar, bir ağın devamında başlayıp kapsamını artırmaya yarıyorlar. Son derece basit kurulum ve pratik kullanım WiFi menzil genişleticilerin öne çıkan artılarından. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here