Ana sayfa İnternet iTunes’da ne dinliyoruz?

iTunes’da ne dinliyoruz?

0


iTunes“da müzik indirmek veya genellikle kısa versiyonlar halinde parçaları dinlemek yoğun olarak tercih ediliyor. Mac bilgisayar kullanıcılarından tutun da iPhone sahiplerine kadar, iTunes“un uçsuz bucaksız müzik arşivinde gezinmek ayrı bir keyif. Peki Türkiye”de en çok hangi türde şarkılar dinleniyor ve genel olarak hangi müzisyenleri seviyoruz? İşte bu soruların yanıtlarını araştırdık.

1- David Guetta feat Sam Martin – Dangerous

iTunes“un Türkiye”de en çok dinlenen şarkısı ünlü DJ ve prodüktör David Guetta imzalı Dangerous, Sam Martin ile birlikte hazırladığı şarkıyla tüm dünyada büyük ilgi gören Guetta, Türkiye”de ise ilginin de ötesinde zirvedeydi. öncelikle müzikalite açısından zengin bir parça ile karşı karşıyayız. İlgi çekici bir parça olduğu kesin ama bu denli ilgi görmesinin daha önemli bir nedeni var: David Guetta, Türkiye”de ciddi düzeyde popüler ve hemen her şarkısı büyük ilgi görüyor. Bir diğer temel faktör ise Guetta”nın yenilikçi ve deneysel DJ kültürünün önemli temsilcilerinden biri olması.

 

2- Deniz Seki – İyisin Tabi

Listenin ikinci sırasındaki isim Deniz Seki. Türkiye”de polisiye vakaları ile gündeme gelen ve son dönemde de en çok konuşulan müzisyenlerden biri olan Seki”nin, toplumdaki bilinirliği de hali hazırda yüksek. İyisin Tabi adlı şarkısı ile listenin zirvesine çok yakın olmasının temelinde hem popun Türkiye”de en çok ilgi gören müzik türü olması hem ilgili parçanın başarılı argümanlarla çevrili oluşu hem de sanatçının başka nedenlerle de olsa gündemde var olması geliyor.

 

3- Maroon 5 – Animals

Listenin üç numarası tüm dünyada ciddi bir “fenomen üstü” noktaya ulaşan Maroon 5 ve son şarkısı Animals yer alıyor. Müzik grubunun gerek iddialı sözleri gerekse müzikal öğeleri ile birçok ülkede iTunes”un zirve ortaklarından olduğu görülüyor. Maroon 5, ülkemizde bilinirliği yüksek bir grup, özellikle de vokallerinin sempatiyle karşılandığı da biliniyor.

 

4- Taylor Swift- Blank Space

Dört numarada tüm dünya listelerinde ilk sıralarda bulunan Taylor Swift ve harikulade parçası Blank Space yer alıyor. Şarkıcının popülaritesinin çok da yüksek olmadığı bir gerçek, müzikle yakından ilgili yüz binlerce Apple kullanıcısı olmasına karşın bu şarkının dört numarada yer almasının temel etmeni ne sanatçının bilinirliği ne de başka bir şey. Swift”ın bu kadar çok dinlenmesinde iTunes tarafından öne çıkarılması başı çekiyor. Bu sayede ilerleyen yıllarda kült olması beklenen birbirinden hoş müzik çalışmaları, Türkiye”deki Apple kullanıcıları tarafından tanınıyor.

 

5- Berksan feat Hande Yener – Haberi Var mı?

iTunes”da Türkiye”de en çok dinlenen beş numaralı parça pop müzik şarkıcısı Beksan”dan geldi. Haberi Var mı adlı şarkıyı bir diğer popüler isim Hande Yener ile birlikte seslendiren Berksan, büyük ilgi gördü. Şarkıcının Türkiye”nin sevilen isimlerinden biri oluşu, Hande Yener”in ülkedeki popülaritesi ve parçanın da müzikalite açısından ilgi çekici olması, başarının temel faktörleri arasında.

Listede altıncı sıradan itibaren sıralama şu şekilde devam ediyor:

James Newton Howard – The Hanging Tree, Farah Zeynep Abdullah – Gel Ya Da Git, Hadise – Prenses, Emre Aydın & Model – Bir Pazar Kahvaltısı, Murat Boz – Elmanın Yarısı (Hadi İnşallah Film Müziği), Pitbull – Fireball (feat. John Ryan), Lorde – Yellow Flicker Beat, Ozan Doğulu – Hoşuna Mı Gidiyor? (feat. Ece Seçkin), Tove Lo – Habits (Stay High) [Hippie Sabotage Remix] Tove Lo, Sia – Chandelier, Bengü – Sahici, Demet Akalın – Koltuk, Calvin Harris – Blame (feat. John Newman), İrem Derici – Kalbimin Tek Sahibine, Sertab Erener – Ask

Yazar: Ferhat Verdi

MacLine Dergisi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here