Ana sayfa Haber iTunes artık yasa dışı

iTunes artık yasa dışı

0

iTunes, bundan böyle İngiltere’de illegal olarak sayılıyor. Buna karşın İngiltere mahkemeleri geçen yıl bazı telif hakları yasasını hafifletmiş, yapımcıların izni olmadan müziklerin veya filmlerin kopyalanıp çoğaltılmasına izin veriyordu. Geçtiğimiz ay İngiltere meclisinden geçen bu yasa, aslında önemli bir ayrıntıyı da unutmadı; ayrıntıya göre sadece CD’den mp3 olarak müzikler kopyalanamaz. Görünüşe göre Apple iTunes da bu yasaya taıkıldı ve İngiltere’deki kaynaklar artık iTunes’un illegal kabul edildiğini söylüyorlar. İngiltere mahkemeleri söz konusu yasayı sadece kişisel kullanımlar ve “özel” kullanımlar için onaylamış, yani böylece genel olarak müzik kopyalama halen yasak. 

Yüksek mahkemenin açıklamasına göre Apple iTunes’un PC’ye yüklenmesi esnasında bahsi geçen “Import your favorite CDs with one click” ifadesi İngiltere’nin bu yasasına takıldı ve bu ifadelerden dolayı iTunes kullanıcıları telif haklarını çiğniyorlar. 

Belki de Apple‘ın Apple Music servisinin üzerine bu kadar titremesinin nedeni bu olabilir. Zaten Apple’ın iTunes ile ilgili bazı yeni kararları var, bu yeni kararlar da iOS 9 itibiariyle görünecek. Bazı ülkelerde daha Apple iTunes’a karşı bazı telif hakları itirazları bulunuyor, böylece Apple iTunes’tan müzik arşvini tamamiyle kaldırabilir. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here