Ana sayfa Yazılım iTunes 9

iTunes 9

0

Apple”dan dahice yenilikler:

iTunes Mac kullanıcılarının, hatta PC kullanıcılarının en sevdiği ve sıklıkla kullandığı müzik yazılımı. Geçtiğimiz yıllarda iTunes”un özelliklerinin bir müzik programı olmanın çok ötesine geçerek adeta bir medya içeriği yönetim platformu haline geldiğini de söyleyebiliriz. Ancak en son güncelleme, iTunes”a o kadar önemli farklılıklar kattı ki, birçok kullanıcı yeni versiyonun bu özelliklerini hala keşfetmeye çalışıyor. Yazılımı kullanırken hala kolay bir şekilde müziklerinize ulaşıp dinleyebiliyorsunuz ancak yeni versiyonda bunun çok ötesinde, zil seslerinden müzik paylaşımına yepyeni özellikler bulunuyor. Biz de Mac kullanıcılarının en sevdikleri medya yönetimi yazılımını keşfetmelerine yardımcı olmak istedik. İşte iTunes 9″un yepyeni özellikleri…

 

 

iPhone uygulamalarınızı buradan yönetin
iPhone için geliştirilen uygulamalar arttıkça bir yandan eğleniyoruz ancak diğer bir yandan da indirdiğimiz sayısız uygulamalar kafamızı karıştırabiliyor. iTunes 9, yeni versiyonunda kullanıcılara uygulamalarını buradan düzenleme imkanı vererek büyük kolaylık sağlıyor. Düzenlemek için, uygulamaları bir ekrandan diğerine sürüklemeniz gerekiyor. Ancak bunu teker teker yapmanın hala oldukça vakit alabildiğini de hatırlatalım. önerimiz, bir kerede birden fazla uygulama seçerek diğer ekrana geçmeniz.
iTunes LP
Apple iTunes LP uygulaması, müzikseverler için çok daha keyifli bir müzik yönetimi sağlıyor. Yani estetik tasarımlarla, video görüntüleme, şarkı sözleri, grafikler, röportajlar, fotoğraflar, albüme emeği geçenler ve daha pek çok bilgiyi bir arada bulabiliyorsunuz. iTunes Store”da da bu özellik büyük kolaylık sağlıyor. Sevdiğiniz sanatçılar hakkında merak ettiklerinizi parmak uçlarınıza getirmesi bizce Apple iTunes”un farkını bir kez daha ortaya koyan bir özellik.
 

 

 

iTunes Home Sharing
Apple iTunes 9 aynı zamanda Home Sharing servisini de beraberinde getiriyor. Home Sharing uygulaması şarkı, video görüntü, film, TV programları gibi içeriklerin evinizde yetkili beş kişisel bilgisayara aktarılmasını sağlıyor. Böylece evdekiler beş farklı iTunes kütüphanesine sahip olabiliyor ve bu içerikleri geliştirebiliyorlar.
iTunes Extras
iTunes, sinemaseverler için yeni özelliklere de sahip. iTunes Store”dan film satın alınabildiğini biliyoruz. Ancak artık buradan bir film satın aldığınızda “Extras” adı verilen özellikleri de kullanabiliyorsunuz. Bu özellikler, iTunes kütüphanenizin bir parçası haline geliyor ve istediğiniz zaman ulaşmanız mümkün oluyor. Böylece istediğiniz zaman aldığınız filmle ilgili röportajları ve fragmanları izleyebiliyor, fotoğraflarını görüntüleyebiliyorsunuz.

iTunes Store her zamankinden
daha pratik

Menü çubuğundaki yenilikle, App Store sekmesi altından, farklı kategorilerin sıralandığı bir kutu açılıyor. Böylece aradığınız içeriğe göre bir kategori seçebiliyorsunuz. Buradan da kategorilerin bir alt menülerine girebilirsiniz. Bu kolaylık aslında çok önemli görülmeyebilir, ancak internetten içerik indirmenin birçok koşulda yasadışı hale geleceği günler çok da uzak görünmüyor. Bu anlamda kullanıcıların son çarelerinden biri olacak olan iTunes Store”un arayüz ve kullanım açısından kolaylıklar sağlaması, kullanıcılar açısından bir avantaj olabilir.
 

 

 

iTunes Store”daki yeniliklerden bir diğeri de Wish list. Eski versiyonda, satın almak istediğimiz objeleri alışveriş arabamıza (shopping cart) atıyorduk. Artık bunun yerine Wish list oluşturuyoruz. Almak istediğimiz içeriğin fiyatının yanındaki oka tıkladığımızda, bir menü açılıyor ve buradan listemize seçtiklerimizi ekleyebiliyoruz. Yine tek bir tuşla listemizdekilerin hepsini satın almamız mümkün.


Gelişmiş senkronizasyon

Geliştirilmiş senkronizasyon desteğine sahip olan Apple iTunes 9 ve Phone OS 3.1 ile iPhone uygulamalarınızı iTunes üzerinden organize edebilir ve iPhone ile aynı planda otomatik olarak görüntülenmesini sağlayabilirsiniz. Apple iTunes 9 uygulaması iTunes web sitesi üzerinden ücretsiz olarak indirilebiliyor.

Mini Player
Mini Player, birçok iTunes kullanıcısının en sevdiği özelliklerden biri. iTunes penceresini Mini Player olarak küçültüp kullanarak, ekranımızdan da daha fazla verim alabiliyoruz. Yeni versiyonda, Mini Player”a geçmek için, Komut-Shift-M tuşlayabilirsiniz. Ya da yeşil tuş üzerine option tuşuyla birlikte tıklamanız da mümkün.

 

 

Genius Mixes
 “Sezgisel” müzik yazılımlarının artan popülerliği düşünüldüğünde iTunes”un Genius özelliği gerçekten de dahice görünüyor. Otomatik olarak birlikte iyi giden, aynı ruh haline hitap eden parçaları bir araya getiren Genius Mixes, böylece iTunes kütüphanenizden, tarz odaklı internet radyolarına benzeyen müzik kanalları oluşturuyor. Böylece eski şarkılarınızı da yeniden keşfetmeniz mümkün. Bu özelliği kullanmak için, öncelikle Genius”u güncellemeniz gerekiyor. Store bölümünden Update Genius seçeneğine tıklayarak bunu yapabilirsiniz. Genius playlist seçeneğinin altında Genius Mixes”i göreceksiniz. Bu özelliği iPhone ve iPod”da da kullanmak için, iTunes”dan aktif hale getirmeniz gerekiyor. Bunun için iPhone ya da iPod”u Mac”inize taktıktan sonra, sol panelden iPhone”unuzu  seçerek Music sekmesine geliyorsunuz. Buradan da çalma listeleri içinden Genius Mixes”ı seçebilirsiniz. Böylece bu mix”ler iPhone”unuzla senkronize edilecek.
Zil sesinizi yaratın
iTunes 9″un en sevilen özelliklerinden biri de kullanıcıya zil seslerini istediği parçalardan oluşturabilme imkanı vermesi. Kişiselleştirme günümüzün en önemli trendlerinden biriyken, iPhone gibi bir cihazın her yönüyle kullanıcısını anlatmaması düşünülemez. Bunu yapmak için öncelikle zil sesi olarak atamak istediğimiz MP3 formatındaki parçayı iTunes kütüphanemizden buluyoruz. iTunes”da soldaki menüden “Music”in seçili olduğundan emin olduktan sonra, iTunes”a attığımız dosyayı bulup, çalarak bir sorun olmadığını kontrol etmenizi tavsiye ediyoruz. Sonra şarkının hangi kısımlarının zil olarak kullanılmasını istediğimizi belirleyip, bu kısmı saniyeleriyle not alıyoruz. Sonra parçaya sağ tıklayarak “Get Info”dan “Options” seçiyoruz. Buradan zil sesinin başlangıç ve bitiş ayarlarını yapıyoruz. çalacak kısmın başladığı saniyeyi “Start time” kutucuğuna, bittiği saniyeyi ise “Stop Time” kutucuğuna yazıyoruz. Bundan sonra OK tıklayıp bu menüden çıkıyoruz ve MP3 olan parçayı zil sesi formatına çevirme işlemine geçiyoruz. Bunun için, dosyayı sağ tıklayıp “Create AAC Version”ı veya “Convert selection to AAC” seçiyoruz. Dönüştürme işleminden sonra, yine sağ tıklayarak “Show in Finder” seçeneğine tıklıyoruz. Sonra dosyamızı masaüstüne sürükleyip bırakıyoruz. Bundan sonra dosyayı zil sesi olarak iTunes”a atabilmek için, önce kütüphaneden siliyoruz. Ancak bunu yaparken, “Keep File”seçeneği aktif olmalı. Bunun yanı sıra, dönüştürmüş olduğumuz orijinal parçanın da başlangıç ve bitiş zamanlarını eski haline getirmeniz gerektiğini hatırlatalım, yoksa parçanın aslı da o kısa süre olarak kalacaktır. Zil sesimize geri dönersek, uzantısının şu an .m4a olduğunu görüyoruz ve bunu m4r olarak değiştiriyoruz. Bundan sonra da yeni dosyayı, iTunes”un Ringtones bölümü içine atıyoruz. Bundan sonra geriye kalan tek şey, iPhone ve Mac”I senkronize ederek zilimizi oraya atmak. Ringtones sekmesinden “Sync All” seçiyoruz. Bundan sonra iPhone”a baktığımızda, zil sesleri arasından yeni dosyamızı rahatlıkla görebiliriz.

 

 

Facebook ve Twitter: Beklenen
sonuç bu mu?

Facebook ve Twitter entegrasyonu, iTunes 9″un yeni izellikleri arasında yer alarak birçok kullanıcının heyecanlanmasını sağladı. Gerçekten de, Facebook ve Twitter, müzik paylaşımı olmadan çok da anlamı kalmayan platformlar ve iTunes”dan direkt müzik paylaşımı birçoğumuzun hayallerini süslüyordu. Ancak iTunes 9″daki Facebook ve Twitter entegrasyonu, ne yazık ki bir albüm hakkındaki fikirlerinizi paylaşmaktan pek öteye gidemiyor. Beğendiğiniz bir albümün yanına tıklayarak arkadaşlarını ya da takipçilerinize o albüm hakkındaki fikirlerinizi iletebilirsiniz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here