Ana sayfa Yazılım IT güvenliği mi, çalışan verimliliği mi?

IT güvenliği mi, çalışan verimliliği mi?

0

Kaspersky Lab için B2B tarafından yapılan araştırmaya göre, şirketlerin IT güvenliği için aldığı önlemler, siber güvenlik endişesinden çok çalışanların performansını yükseltmeye odaklanıyor

Şirketler için siber tehditler, gelecekteki en büyük risk olarak belirlenmiş durumda. Firmaların çoğu da web kullanımını kontrol altına almak için çalışmalar yürütüyor. Kaspersky Lab için araştırma şirketi B2B International”ın yaptığı ankete göre, çalışanlarının web kullanım kontrolünün sağlanması ve üçüncü-parti uygulamalar için erişimlerin engellenmesi, IT güvenliğini emniyete almanın en popüler yolları arasında.
 

Ancak sanıldığının aksine, şirketlerin endişesi IT güvenliğinden çok, çalışan performansıyla ilgili. çünkü ankete göre IT profesyonellerinin %71″i, güvenlik stratejisinin bir parçası olduğunu söyleyerek, online oyunlara erişimi kısıtlamaya sıcak bakıyor.
Ankete katılanların %68″i ise yine tedbir olarak, popüler sosyal ağ sitelerini kısıtlamayı veya yasaklamayı planlıyor.

Bu rakamlar firmaların, güvenlik altyapısı çerçevesinde aldıkları önlemlerin, aynı zamanda çalışan verimliliğini artırmaya yönelik olduğunu ortaya koyuyor.

Bunun aksine örneğin, şirketlerin sadece %50″si dosya alışverişi hizmetlerinin kullanımını kısıtlıyor veya yasaklıyor. Ve yine sadece %47″si bilgisayarlarda çalışması için harici cihazların bağlantı kurallarını uygulamaya koyuyor. Oysa Kaspersky Lab, bu tür altyapı ve veri güvenlik tedbirlerinin çok daha önemli olduğu kanısında.

Bu durumu kanıtlayan örnekler bunlarla sınırlı değil. Mesela IT uzmanlarının %43″ü, kurumsal bilgi depolama ve iletişim açısından yetersiz kontroller olduğunu düşündüren çalışan eylemleri nedeniyle kasıtlı ya da yanlışlıkla veri sızıntısıyla karşılaştıklarını belirtiyor. Tüm bu rakamlar bir firmadaki çalışanın sosyal ağ sitelerine erişimiyle ilgili tedbirler alınırken, veri sızıntısı yapma olasılığına karşı yeterli güvenliğin sağlanamadığını ortaya çıkarıyor.
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here