Ana sayfa Haber İsviçreli tasarımcının yaptığı çarpıcı Twitter versiyonu

İsviçreli tasarımcının yaptığı çarpıcı Twitter versiyonu

0

Zürih’te yaşayan tasarımcı Florian Schulz Twitter’ı flaş haberlerin, giflerin ve saldırgan tiplerin neden olduğu beyin uyuşturucu bir araç olarak değil de, ‘sosyal ağ’ olarak yeniden tasarlamış. Sosyal ağ düşüncesinden kastının tam olarak ne olduğu konusunda emin değiliz ama, deneysel de olsa ortaya çıkan sonuçlar, oldukça çekici görünüyor. 

Facebook ve Twitter gibi servisler bize yenilikler, ilişkili şeyler ve popülariteye dayalı şeyler gösterirler. Kötü bir şey değil bu fakat, yan etkilerinin olduğunu söylemeliyiz. örneğin Twitter, iyi bir haber kaynağı ama zaman çizelgesi en aktif kullanıcıları ve çokça beğenilen tweet mesajlarını ödüllendiriyor. Bunun haricinde her şey gümbürtüye gidiyor. Twitter’ın geliştirdiği algoritmalar ilginizi çekeceğini düşündüğü tweetleri öne çıkarıyor. Fakat Schulz’un deneyi meseleye bütünüyle farklı yaklaşım sergileyerek, Twitter’ı takip ettiğiniz kişileri, retweet yaptıkları GIF’lerden daha önemli hale getiriyor. Yani bir açıdan daha ‘sosyal’. Bu bağlantıdan indirerek deneyebilirsiniz. 

Tıpkı alternatif bir evrende olduğu gibi, Schulz’un web uygulaması yeni gerçekleşen şeylerin tersine işleyen bir sıralama ile, takip ettiğiniz hesaplar dışında her şeyi gizliyor. Retweet ya da reklam bulunmuyor uygulamada. Ekranın sol üst köşesinde bulunan saat simgesine dokunarak ya da tıklayarak Gelen Kutusu’nda bulunan tweet mesajlarınız için zaman aralığı belirliyorsunuz. Daha sonra servis gönderdiği mesaj en eski olan kişilere dayalı olarak hesapları gösteriyor. Kullanıcı üzerine tıkladığınızda en son gönderdikleri tweeti görüyorsunuz. 

Schulz şöyle bir açıklama yapıyor: “Bir ay önce tweet atan kişi ilk sırada görünecekken, henüz tweet atan kişi ise listenin en altında yer alacak. Benim yaptığım denemede en son 7 yıl önce tweet atan kişiler ortaya çıktı.”

Bu deneysel servisi etkin ya da etkileyici bulmayabilirsiniz; özellikle de haberlere düşkün biriyseniz. Ama, gözden kaçırdığınız tweetlerin farkına varmanız için fena bir yöntem değil. üstelik bu yolla Twitter çok daha soğuk bir cehenneme dönüşebiliyor. Twitter’ın bu mantıkla çalışma biçimine dayalı olarak tasarlanmadığı gibi, bu tasarımın da sadece bir bakış açısı olma özelliği taşıdığını belirtelim.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here