Ana sayfa Haber İsteyen kriptolu telefon kullanabilecek.

İsteyen kriptolu telefon kullanabilecek.

0

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, TüBİTAK tarafından geliştirilen kriptolu telefon projesini duyurdu ve isteyen vatandaşların bu telefonlardan alabileceğini söyledi.

Projenin iki aşamalı olacağını belirten Bakan Işık, bir modelin kamu görevlileri için, bir modelin ise sivil halkın kullanımı için üretileceğini duyurdu. 

üst düzey bürokratlar için geliştirilen modelin yazılım güvenliğinin çok daha arttırılmış olacağını, isteyen herkesin alabileceği modelin ise tasarım ve donanım açısından çok farklı olmayacağını ancak yazılımsal bazi farkların olacağını belirten Bakan Işık, çalışmaların yılbaşından sonra hız kazanacağını duyurdu.

öte yandan Bakan Işık, yerli otomobil projesi için de üç farklı grubun çalışma yürüttüğünü söyledi. Işık, “İlk grup TüBİTAK önderliğin ar-ge faaliyeti yürütürken, ikinci grup dizayn ve mühendislik, üçüncü grup ise üretim ve pazarlama üzerinde çalışıyor. özel sektör projenin içinde olacak ancak TüBİTAK ve devlet de her türlü desteği verecek. Hedefimiz 2020 yılından önce %100 Türk yapımı bir yerli otomobilin Anadolu yollarına çıkması.” dedi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here