Ana sayfa İnternet İstenmeyen SMS”lere son verebileceksiniz!

İstenmeyen SMS”lere son verebileceksiniz!

0

Cep telefon abonelirini bıktıran reklam mesajlarına tek tuş engeli geliyor

BTK Başkanı Acarer”in verdiği müjdeye göre Meclis gündemindeki tasarı yasalaşırsa, artık istemediğiniz mesajları bir daha görmeyeceksiniz.

Meclis Genel Kurulu’nda bulunan elektronik ticaretle ilgili kanun tasarısında yer alan düzenleme ile kullanıcılar almak istemedikleri SMS’lerle karşılaşınca, karşılarına çıkacak “Bu kaynaktan/numaradan SMS almak istemiyorum” kutucuğunu işaretleyebilecek. İzinli pazarlamayı da kapsayan yasa tararısıyla ilgili olarak Sanayi Bakanlığı’nın ilgili taraflardan görüş aldığını belirten Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, “Biz de SMS konusunda sistemin nasıl işleyebileceği konusunda görüşümüzü bildirdik. Eğer tasarı şu anki haliyle yasalaşırsa, size bir SMS geldiğinde, ‘Bunu istemiyorum’ diye işaretleyebileceksiniz. Bu şekilde karşısına çıkan kutucuğu işaretlediğiniz zaman artık size o numaradan SMS gelmeyecek” dedi.
 


Direkt mesaj şimdilik serbest

 

Toplu mesaj servislerinden gelen SMS’ler engellenebiliyor. Bu işlem abonesi olduğunuz GSM operatörünün çağrı veya online işlem merkezi aracılığıyla yapılabiliyor. Ancak firma direkt SMS atıyorsa, bunu engellemek şu an için teknik olarak mümkün olamıyor.
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here