Ana sayfa Donanım İşte PlayStation 4 ile sunulacak özellikler

İşte PlayStation 4 ile sunulacak özellikler

0

Kuzey Amerika”da piyasaya çıkması itibariyle PS4 üzerinde mevcut olacak özellikler:

 

Uzaktan Oynatma

Kullanıcılar, PS4 Link*2*3″i kullanarak Wi-Fi ağları üzerinden bağlanacakları PS Vita sistemleri ile oturma odalarında TV”leri üzerinde görüntülenen PS4 oyunlarına erişme ve bunlarla oynama imkânına sahip olacak. Sony, birçok PS4 oyununun Remote Play*4 üzerinden oynanabileceğini tahmin ediyor.

 

 

  İkinci Ekran

 

Kullanıcılar, PS Vita sistemi için PS4 Link2 uygulaması, iPhone, iPad, ve Android tabanlı akıllı telefon ve tabletleri*5 için ise PlayStation App uygulamasının yardımıyla desteklenen oyunlarda bu cihazları ikinci ekran olarak kullanabiliyor. PlayStation App kullanıcıların mobil cihazları üzerinden oyunlar ile etkileşime girmesine imkân veriyor. örneğin, tüm PS4 sistemlerine önceden yüklenen ve PlayStationCamera gerektiren THE PLAYROOM adlı oyunda, kullanıcılar mobil cihazlarının ekranında resimler çizerek bunları televizyona atabiliyor. Görüntüler daha sonra oyun içinde 3D nesneler olarak ortaya çıkıyor.
 

PS4 sistemi, oynanan oyunun kusursuz şekilde yüklenmesini sağlayan adanmış “daima açık” video kodlama sistemleri de sunuyor. Kullanıcılar, sadece PS4 üzerindeki Kablosuz Kumanda (DUALSHOCK 4) üzerindeki “SHARE (PAYLAŞ) düğmesi”ne basarak efsanevi zaferlerini paylaşabiliyor, ekran görüntüleri çekip veya oynadıkları oyunun son 15 dakikasını kaydedip etiketledikten sonra oyuna geri dönebiliyor. Video, oyuncu oyununa devam ederken yükleniyor. PS4 sisteminin Kuzey Amerika”daki piyasaya çıkışı itibariyle, kullanıcılar görüntü ve videolarını Facebook üzerindeki arkadaşları, ekran görüntülerini ise Twitter üzerindeki takipçileri ile paylaşabilecek *6.

 

 

 

 

 

Oynanan oyunları yayınlayın ve izleyin

PS4 sistemi, kullanıcıların Ustream ve Twitch*7 canlı internet aktarım hizmetlerini kullanarak oynadıkları oyunu dünyanın dört bir yanındaki oyunseverler ile gerçek zamanlı olarak paylaşmasına izin vererek sosyal izlemeyi de geliştiriyor. SCE, kullanıcıların canlı yayınları iki şekilde izlemesini mümkün kılıyor. İlk olarak, PS4 üzerindeki Live from PlayStation uygulaması tüm PlayStation kullanıcılarından gelen aktarımları bir araya getiriyor. İkinci olarak, kullanıcılar arkadaşlarının PS4 üzerinde oynadığı oyunu PC”lerinden ve mobil cihazlarına kurulu olan Ustream, Twitch gibi uygulamalar ve tarayıcılardan seyredebiliyor. Kullanıcılar, PlayStation App uygulaması üzerinden rahatlıkla başlatılabilen bu uygulamaları oynanan oyun yayınlarına yorumlar yazmak için de kullanabiliyor. Ayrıca, PlayStation Camera sahibi kullanıcılar kamera ve mikrofon üzerinden ses ve görüntülerini de oyun yayını ile birlikte aktarabiliyor.

 

İndirirken oyna

Bu özellik, kullanıcıların desteklenen dijital oyunları indirilirken*8 oynayabilmesini mümkün kılıyor. Bir oyun satın alındığında, kullanıcılar verilerin belirli bir kısmı PS4 tarafından indirildikten sonra oynamaya başlayabilirken oyunun geriye kalanı ise oyun oynanırken arka planda indirilmeye devam ediyor. Oyunlar bekleme modunda da indirilebiliyor.
 

çoklu giriş

Aynı anda 4″e kadar kullanıcı tek bir PS4 sistemine giriş yapabiliyor. Bu oyuncular, tek bir PS4 sistemi üzerinde çok oyunculu bir oyun oynarken dahi, oyunları oynamak için kendi kayıt verilerini kullanabiliyor ve kendi Sony Entertainment Network hesapları üzerinde kupalar kazanabiliyor*9.

 

Parti (Sesli sohbet)

Her kullanıcı, PS4 sistemi ile birlikte verilen Mono Mikrofonlu Kulaklık”ın yardımıyla farklı uygulama veya oyunları kullanmakta olan sekize kadar arkadaşı ile sohbet edebilecek. Ayrıca, kullanıcılar PS4 ve PS Vita sistemleri arasında sohbet etmek için Parti uygulamasından da yararlanabilecek.

 

Yüz tanıma ve sesli komutlar *10

PlayStation Camera sahibi kullanıcılar yüzlerinin görüntüsünü PS4 sistemine kaydedebilecek ve DUALSHOCK 4 yerine yüz tanıma özelliğini kullanarak giriş yapabilecek. Ayrıca, kullanıcılar PS4 ana ekranında dolaşmak için DUALSHOCK 4″e veya PlayStation Camera”ya takılı Mono Mikrofonlu Kulaklık üzerindeki mikrofonu kullanarak (PlayStation Dynamic Menu) oyunları başlatmak, sistemi kapatmak ve diğer birçok özellik için sesli komutlar verebilecek*11. 

 

çevrimiçi çok Oyunculu Oyun

PlayStation Plus (PS Plus) üyeleri, PS4 oyunlarını ağ üzerinden diğer oyuncular ile birlikte oynayabilecek. PS Plus, çevrimiçindeki çok oyunculu maçlara katılmayı aralarında canlı yayınından veya Parti sesli sohbetlerinden kolaylıkla katılım imkânının da bulunduğu gibi birçok şekilde kolaylaştırıyor.  

 

Blu-ray Disc ve DVD oynatıcı

Kullanıcılar PS4 sistemleri üzerinde sadece oyun oynamanın değil aynı zamanda Blu-ray ve DVD video içeriklerini izlemenin de keyfini yaşayacak*13.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here