Ana sayfa Haber İşte IBM”in beyini

İşte IBM”in beyini

0

İnsan beynine öykünen, insan beynine göre tasarlanan bilgisayar sistemleri olan Cognitive computing sistemi, bilgisayarları insan beyni gibi öğrenen, problemleri çözen ve çiplerde nöron bulunduran bir sistem. İşte IBM, bu sisteme güç verecek nöronlu çip üretti. IBM‘in Big Blue isimini verdiği çipte, bir milyon nöron bulunuyor. Bir milyon nöron ise, çipte 70 milivatlık güç üretiyor. Bu sisteme ise, TrueNort adı verildi. IBM‘in uzun soluklu geliştireceği beyin gücüne dayanan bilgisayarları yeni inovasyon girişimlerinde bulunulcak. IBM‘in daha önce geliştirdiği çipte sadece 256 nöron bulunuyordu.

 

 

Bilgisayar teknolojilerine yön verecek bu yeni sistem, kuantum bilgisayarları ve TrueNorth sistemli tamamen yapay zekaya dayanan bilgisayarlar ortaya çıkartacak.

 

 

 Bilgisayar teknolojilerindeki bu gelişmelere karşılık olarak IBM yetkililerine bu teknolojinin akıllı telefonlarda uygulanıp, uygulanamayacağı soruldu. IBM yetkililerine göre bu sistem şimdilik akıllı telefonlarda kullanılamaz. Bu duruma rağmen “belki” cevabı ile de ileride şekillenecek yapay zekalı akıllı telefonlara da açık kapı bırakıldı.

 

 

IBM üretimi olan nöron bulunduran çipli Cognitive Computing sisteminde bilgisayarlar, Wi-Fi olmadan da uzaktan bağlantı gerçekleştirerek çalışacaklar. Bundan sonra hamlelerini Apple ile birlikte yapacak olan IBM, bu konuda da Apple ile adım atacak mı, göreceğiz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here