Ana sayfa Haber İşte Google Görseller”den kaldırılan “Resmi Göster” butonunu geri getiren eklenti!

İşte Google Görseller”den kaldırılan “Resmi Göster” butonunu geri getiren eklenti!

0

Google’ın fotoğraflar kategorisinde milyonlarca farklı sayfadan milyarlarca görseli bir araya getirmesi ve istenen görselin istenen çözünürlükte indirilmesine imkan sağlaması, Getty Images gibi fotoğraf satarak para kazanan kurumların pek hoşuna gitmedi. Google’a önce dava açan ardından Google ile partner olan Getty, arama deviyle bir anlaşma yaptı ve bu anlaşmada görseller kısmında bazı değişiklikler yapılmasını talep etti.

Yapılan değişiklikler arasında yer alan daha büyük telif hakkı uyarısı ve daha geçtiğimiz gün kaldırılan ve görselin tam çözünürlüklü halini sayfaya gitmeden gösteren buton, internet tüketicilerinin hoşuna gitmedi. Aradan daha 24 saat geçmeden ortaya çıkan tarayıcı eklentileri, hem Chrome hem de Firefox’ta butonu geri getiriyor. Eklentinin adı ise: “Make View Image button great again”.

Butonun kaldırılması ciddi anlamda herhangi bir fonksiyon kaybına sebep olmamış olsa da fazladan birkaç adım eklenmesi şüphesiz rahatsız edici. Yeni düzende tam çözünürlüklü versiyonu indirmek için orjinal sayfayı ziyaret edip görseli bulmanız, ardından sağ tıklayıp farklı kaydet diyerek indirmeniz gerekli. 

Chrome ve Firefox için olan eklentileri aşağıdan indirerek kurmanızın ardından eski butona yeniden sahip olabilirsiniz fakat şimdiden uyaralım: Google’ın bir partneriyle yaptığı anlaşmanın şartlarına karşı gelen bir eklentinin pek uzun süre sistemde canlı kalacağını sanmıyoruz.

İndirme Linkleri: Chrome & Firefox

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here