Ana sayfa İnternet İşte Goggles”ın püf noktaları

İşte Goggles”ın püf noktaları

0

Google’da görüntü ile arama yapmanın detayları

Google yeni arama çözümlerini kullanıcıları ile buluşturuyor. Artık kullanıcılar sözcükler yerine görsellerle arama yapabilecek. Google, kullanıcıların yeni tanıştığı ancak henüz yeterince hakim olamadığı Goggles teknolojisinin detayları ilk elden aktarıyor.

Goggles kullanıcıları artık Android telefonlar üzerinden yeni görsel arama uygulamasını kullanarak kelimeler yerine resimlerle arama yapabilecek. Telefon ile bir obje veya yerin resmi çekilerek Google Goggles’a girildiğinde, Google resmi çekilen objeyi tanıyarak uygun arama sonuçlarını gösterecek.

 

 

Yeni arama motoru bunu, girilen bir resmin parçalarıyla, veri bankasındaki resimleri karşılaştırarak benzer noktaları eşleştirme yolu ile yapıyor. Benzerlik bulunduğunda, uygun arama sonuçlarını sıralıyor. Goggles şu anda, yerler, ünlü sanat eserleri ve logolar da dahil olmak üzere on milyonlarca objeyi tanıyabiliyor. Yer tanımlamak için fotoğraf çekmenize bile gerek kalmıyor. Goggles uygulamasını açtığınız telefonunuzun kamerasını öğrenmek istediğiniz yeri görüntüleyecek şekilde tuttuğunuzda, GPS yoluyla Goggles resmi görerek yeri tanıyor ve yerin adını kameranın yer bulma kısmında gösteriyor. Google kullanıcıları daha sonra yerin adını girerek yer hakkında daha fazla bilgi de edinebiliyor.

 

Google Goggles ürün Müdürü Shailesh Nalawadi konuyla ilgili açıklamasında: “Bazen bir resim binlerce kelimeye eşdeğer olabiliyor. Birçok aramada, özellikle cep telefonlarından yapılan aramalarda, resim kullanmak metin kullanmaktan hem daha kolay hem daha etkili olabiliyor. Bilgisayar görüntüleme teknolojisi daha gelişme aşamasında, ama Goggles bu alandaki potansiyeli gösteriyor. Tanıma becerilerimizi geliştirmek için durmaksızın çalışıyoruz. Görsel aramanın parmak basmak kadar doğal hale geleceği günleri düşünebiliriz.” dedi.

Google Goggles’a ek olarak diğer bir yenilik de, Google.com’da ‘Son Arama Sonuçları’ uygulaması da İngilizce olarak hizmet veriyor. Böylelikle web aramalarında gerçek zamanlı sonuçlara ulaşmak mümkün oluyor. Son arama sonuçları uygulaması ile, bir aramayı bitirdikten sonra Twitter, Friendfeed gibi popüler sosyal ağlarda veya bloglarda içerikle ilgili saniyeler önce bile olsa yeni girdiler olduğunda arama sonuçlarınız güncelleniyor.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here