Ana sayfa Haber İşte Elon Musk”ın çılgın tırı: Tesla Semi!

İşte Elon Musk”ın çılgın tırı: Tesla Semi!

0

Tesla Semi ve Elon Musk

Bir süredir üzerinde çalışmaların devam ettiğini bildiğimiz Tesla Semi, dün Elon Musk tarafından resmen tanıtıldı. Fütüristik taşıma aracı Tesla Semi, lojistik sektörüne yeni bir bakış açısı ve verimlilik getirmeyi hedeflerken sürücüler için de konforlu, güvenli, hızlı ve eğlenceli bir sürüş deneyimi sağlamaya özen gösteriyor.

özellikleri hakkında bilgileri ortaya çıkaran Elon Musk, Tesla Semi’nin 0’dan 100’e tam kapasitede yüklüyken 20 saniyede çıktığını ortaya koydu. Bu miktarda performans sağlayan şey ise aracın dört tekerleğinin her birinin arkasında yer alan Tesla Model 3 aracındaki motorlardan olması. Yüksek performans ve verimliliği birleştiren araç, her frenden enerji kazanıyor. ABD’de tırla yapılan taşımacılık işlemlerinin %80’inin 400 kilometre olması, aracın 800 kilometrelik menzili dikkate alındığında oldukça fazla tercih edilecek gii görünüyor. Araç, sahip olduğu farklı dizayn ve aerodinamik yapı sayesinde, bir spor arabadan çok daha az hava sürtünmesi etkisi görüyor, bu sayede verimliliği yüksek ölçüde arttırıyor. 

Tesla Semi kokpiti

Aracın sürücüleri de önemsediğini açıkça anlayabildiğimiz kokpiti, Tesla Model 3’te yer alan ekrandan sağda ve solda olmak üzere iki tanesine sahip. Bu ekranlarda hem navigasyon, hem de filo takibi gibi özellikler uygulamalar aracılığıyla kullanılabilir durumda. Sürücünün merkeze yerleştirildiği araç içinde çıkarılıp takılabilen yolcu koltuğu da bulunuyor ancak bildiğiniz üzere bu tür uzun yolculukların neredeyse hepsi yolcusuz, sadece sürücüyle yapılıyor. 

Tesla Semi tanıtım

Şarj hızında yeni bir devrim olan Tesla’nın gücünü güneşten alan Megacharger istasyonları, Tesla Semi’nin 30 dakikalık bir şarjla yaklaşık 650 kilometre arttırabiliyor. Bu kadar kısa sürede böyle bir şarja ulaşılması da aracın kasasında yükleme/indirme yapılırken deposunun neredeyse tamamen doldurulabileceği anlamına geliyor. 

Tırına güvenen ve 1,6 milyon kilometre boyunca her tür arızaya karşı garanti veren Tesla, firmalara değişimin iyi bir şey olduğunu ve temiz enerjinin en ucuz enerji olduğunu kabul ettirmek için elinden geleni yapıyor. Tesla Semi’nin üretimine 2019’da başlayacak olan firma, şuan için yaşadığı sıkıntılara rağmen böyle kaynak tüketen bir üretim takvimine ayak uydurabilecek mi hep birlikte göreceğiz. Aracın tüm görsellerini Tesla’nın sayfasına buradan ulaşarak inceleyebilirsiniz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here