Ana sayfa Haber İstanbul ve Rotterdam’da iki sergi

İstanbul ve Rotterdam’da iki sergi

0
İstanbul Modern Sanat Müzesi, Hollanda ve Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin 400. yılı kutlamaları kapsamında Hollanda”nın dünyaca tanınmış Boijmans van Beuningen Müzesi işbirliğiyle iki yeni sergi düzenliyor.

16 Şubat- 6 Mayıs tarihleri arasında İstanbul Modern”de yer alacak La La La İnsan Adımları: Boijmans van Beuningen Müzesi Koleksiyonu”ndan Bir Seçki sergisi için Boijmans van Beuningen Müzesi Direktörü Sjarel Ex, koleksiyonlarındaki 140 binin üzerindeki yapıt arasından İstanbul Modern için özel bir seçki yaptı. Bruce Nauman, Vito Acconci ve Cindy Sherman gibi çağdaş sanatın usta isimlerinin yanı sıra, dünya çapında ses getiren projeleriyle tanınan Aernout Mik, Yang Fudong, Inez van Lamsweerde, Anri Sala ve Cyprien Gaillard gibi uluslararası isimlere yer veren sergide farklı dönem ve coğrafyalardan 28 sanatçının 53 yapıtı yer alacak. La La La İnsan Adımları, bugünün dünyasında insan ilişkilerine odaklanan bir sergi. Bir taraftan bireyin kendi kişisel meselelerine cevap bulma arzusunu incelerken, diğer taraftan insanların toplumsal alanda karşı karşıya gelme biçimlerini sorguluyor. “Ben” ve “Biz” kavramlarını, Tarihsel Karşılaşmalar, Kişisel Karşılaşmalar ve Toplumsal Karşılaşmalar başlıklı üç ana bağlamda ele alan sergi, İstanbul Modern süreli sergi salonunda ziyaret edilebilecek.

İstanbul Modern”in 10 Mart – 3 Haziran tarihlerinde Boijmans van Beuningen Müzesi”nde açacağı Nil Yalter, Sarkis, İnci Eviner, :mentalKLİNİK ve Ayşe Erkmen gibi Türkiye çağdaş sanatını uluslararası alanda temsil eden sanatçıların yapıtlarına yer veren İstanbul Modern – Rotterdam başlıklı serginin küratörlüğünü İstanbul Modern Şef Küratörü Levent çalıkoğlu yapıyor. İstanbul Modern”in 2009 yılından beri dünyanın önemli kentlerinde düzenlediği koleksiyon sergilerinin devamı niteliğini taşıyan bu etkinlik, İstanbul”u çağdaş sanatın merkezinde yeni bir kıta olarak tanımlarken 90″lı yıllardan günümüze Türkiye”de çağdaş sanatın dönüşüm ve değişim dinamiklerini inceliyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here