Ana sayfa Haber İstanbul Modern”den “Gölgeye Övgü”

İstanbul Modern”den “Gölgeye Övgü”

0

Sekiz sanatçının yer aldığı sergi, gölge tiyatrosunun çağdaş sanata etkisini keşfetmeye çağırıyor

İstanbul Modern Sanat Müzesi, yeni sergisi “Gölgeye övgü” ile geleneksel gölge tiyatrosunun 20. Yüzyıl başında sinemaya ve günümüz çağdaş sanatına etkilerini keşfetmeye çağırıyor. 22 Ocak”ta açılan ve 6 Mayıs”a dek sürecek olan sergi, yedi ayrı ülkeden sekiz çağdaş sanatçının ve 20. Yüzyıl”ın ilk yarısından iki usta sinemacının en önemli eserlerini bir araya getiriyor.
 
Gölge tiyatrosunun Türkiye ve Yunanistan”daki köklü geçmişinin çağdaş sanata etkilerini yansıtan “Gölgeye övgü”, halk masallarına ya da yalın çağdaş anlatılara dayanan çalışmaları kapsıyor ve dans, opera ve müzik içeren gölge tiyatroları, siluetler, çizimler, metinler, elyazmaları, filmlerle birlikte 100″den fazla yapıt sunuyor.

Sergi, gölge tiyatrosu gelenekleriyle çağdaş sanattaki yeni anlatı ruhu arasındaki paralellikleri araştırıyor ve geleneksel sanat biçiminin son yıllarda çağdaş sanat dünyası üzerindeki izlerini aktarıyor. Sadece sanatseverlere değil, sinema, animasyon ve gölge tiyatrosunun tarihine ilgi duyan ziyaretçilere ve her yaştan geniş bir kitleye sesleniyor. “Gölgeye övgü” sergisinde Haluk Akakçe (Türkiye), Nathalie Djurberg (İsveç), William Kentridge (Güney Afrika), Katariina Lillqvist (Finlandiya), Jockum Nordström (İsveç), Lotte Reiniger (Almanya), Christiana Soulou (Yunanistan), Ladislas Starewich (Polonya), Andrew Vickery (Büyük Britanya) ve Kara Walker”ın (A.B.D.) işleri ve filmleri yer alıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here