Ana sayfa Haber İstanbul Modern’de moda tasarım atölyeleri

İstanbul Modern’de moda tasarım atölyeleri

0

İstanbul Modern”de çocuklar, gençlerve aileler için moda tasarım atölyeleri

İstanbul Modern, 15 Temmuz-24 Ekim 2010 tarihleri arasında düzenlenen “Hüseyin çağlayan: 1994-2010” sergisine paralel olarak İstanbul Moda Akademisi  işbirliği ve Eğitim Sponsoru Garanti Bankası”nın katkılarıyla çocuklar, gençler ve aileler için özel atölye çalışmaları tasarladı.
“Moda Tasarım Atölyeleri” başlıklı program kapsamında İstanbul Modern”de gerçekleşen atölyelerde çocuklar ve aileler moda ürünleri yaratırken, İstanbul Moda Akademisi”nde düzenlenen çalışmalarda ise gençler moda tasarımı kavramını ayrıntılı olarak ele alıyor.

İstanbul Modern”de Hüseyin çağlayan”ın “Hareketsizlik” (İlkbahar/Yaz 2009) başlıklı koleksiyonundan esinlenerek tasarlanan ve “hız” kavramının modayla ilişkisinin ele alındığı “Dijital çağda Tasarım” başlıklı atölye çalışmasına 7-12 yaş grubundan çocuklar ücretsiz olarak katılabiliyor. Hüseyin çağlayan”ın “önce Eksi Şimdi” (İlkbahar/Yaz 2000) başlıklı koleksiyonundan ilham alan ve tasarımda “doğa” kavramının ele alındığı “Doğadan Etkilenen Moda” başlıklı atölyeye ise 4-6 yaş arasında çocuğu olan tüm aileler ücretsiz olarak katılabiliyor.

 

 

İstanbul Moda Akademisi”nde lise düzeyindeki gençler için, bir buçuk gün süren “Eskiz Defteri”; 19-23 yaş arasındaki gençler içinse üç gün süren ve tasarımcı Rosemary Wallin tarafından yürütülen “Proje: Transformasyon” başlıklı atölye çalışmaları düzenleniyor. Bu atölyede gençler, Hüseyin çağlayan”ın çalışmalarındaki “Transformasyon” kavramından yola çıkarak, önyargıları yıkan, varsayımları kıran yeni formlar ve öyküler yaratıyor. Bu atölyelere katılım da ücretsiz.
 

İstanbul Modern”de çocuklar için düzenen atölye çalışması “Dijital çağda Tasarım” ismini taşıyor. Hüseyin çağlayan”ın “Hareketsizlik” (İlkbahar/Yaz 2009) başlıklı koleksiyonundan esinlenerek tasarlanan ve 7-12 yaş grubundan çocukların ücretsiz olarak katılabileceği bu atölyede “hız” kavramının modayla ilişkisi ele alınıyor. Atölyede çocuklar bilgisayar panelleri, elektronik cihaz parçaları ve alüminyum folyoları bir araya getirip, malzemelerin işlev ve formlarını değiştirerek yarattıkları yeni formlarla giysiler tasarlıyorlar. Böylece tasarımda üçüncü boyutun inceliklerini ve bir tasarım ürünü ortaya koymanın yollarını paylaşarak öğreniyorlar. Atölye çalışmaları 31 Temmuz, 7 Ağustos, 21 Ağustos, 4 Eylül 2010 tarihlerinde, 13.00-15.30 saatleri arasında gerçekleştiriliyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here