Ana sayfa Haber İstanbul Fransız Kültür Merkezi”nde Gökşin Sipahioğlu sergisi

İstanbul Fransız Kültür Merkezi”nde Gökşin Sipahioğlu sergisi

0

Basın fotoğrafçılığının önemli ismi fotoğrafseverlerle buluşuyor

  İstanbul Fransız Kültür Merkezi Galerisi Şubat ayı boyunca, basın fotoğrafçılığının önemli isimlerinden olan ve Sipa Press Fotoğraf Ajansı’nın kurucusu Gökşin Sipahioğlu”nun fotoğraflarına ev sahipliği yapacak. Paris”de bulunan Maison Européenne de la Photographie (Avrupa Fotoğraf Evi) tarafından gerçekleştirilmiş olan “Monsieur Sipa, Photographe” sergisi, Gökşin Sipahioğlu”nun meslek hayatı boyunca fotoğraflarıyla tanıklık ettiği etkileyici ve iz bırakan görüntüleri izleyicilerle buluşturuyor.
1926 yılında İzmir”de doğan Gökşin Sipahioğlu kariyerine spor muhabiri olarak başladığı İstanbul Ekpres gazetesinde daha sonra yazı işleri müdürü olarak görev aldı. İlk foto röportajını 1956″da Sina Savaşı”nda gerçekleştirdi. 1957″de Halil Lütfü Dördüncü ve Ayhan Cecan ile birlikte ve Aziz Nesin ve Altan öymen”in işbirliğiyle Yeni Gazete adlı gazeteyi kurdu. 1960″da Vatan gazetesi genel yayın yönetmeni oldu. Daha sonra, örnek teşkil eden cesareti, merakı, analiz ve öngörü duyguları ile hep ilk oldu. Hiç bir Batılı gazetecinin giremediği komünist Arnavutluk”a ilk giden, füze krizi sırasında giriş-çıkışların yasaklandığı Küba”ya gemici pasaportu ile giderek orada ilk çalışan…
 
1962″de dış haberler muhabiri olarak Hürriyet gazetesinde çalışmaya başladı. 1966″da Hürriyet”in Paris bürosuna atandı.1968 Mayısında Quartier Latin”deki olyaları gazetesi için izledi. 1982″ye kadar Hürriyet için çalıştı. 1969 yılında, 16m2 gibi küçük bir mekanda ama dünyanın en güzel caddesi Champs-Elysées”de, “dünyanın en büyük fotoğraf ajansını”, yani Sipa”yı kurmaya karar verdi.

Bu sergi, Maison Européenne de la Photographie (Paris) tarafından gerçekleştirilmiş ve MEP Müdürü Jean-Luc Monterosso, Sipa Press”in Kültürel Projeler ve Sergiler Sorumlusu Ferit Düzyol, ve MEP sergi görevlisi Sophie Kulczewski tarafından tasarlanmıştır.
Sergi İstanbul”dan sonra İzmir Fransız Kültür Merkezi”nde İzmirli sanatseverlerle buluşacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here