Ana sayfa Donanım İstanbul”da bir kuş cenneti: Riva

İstanbul”da bir kuş cenneti: Riva

0

İstanbul”da bir kuş cenneti: Riva


 
ülkemiz, coğrafi konumu sebebi ile birçok kuş türüne ev sahipliği yaparken, önemli göç yolları üzerinde bulunmasından dolayı eşine az rastlanır kuşların ziyaret yeri olarak da bilinmekte. Bu durumun sonucu olarak birçok ilimizde Kuş Cennetleri kurulurken, değişik bölgelerde gözlem istasyonları ve kuşları koruma sahaları geliştiriliyor. Bu bölgelerin başında, İzmir Kuş Cenneti, Kirmitli, Nallıhan ve Manyas Kuş Cennetleri gösterilebilirken, bunların dışında, belki de hiç keşfedilmemiş gizli kuş cenneti statüsünde olanlar da gün yüzüne çıkmaya başladı. Son zamanlarda bu yerler hakkındaki bilgilerin artmasındaki en büyük etkenleri, gelişen teknoloji ile yapılması kolaylaşan kuş fotoğrafçılığı ve bu alanda ülkemizin önemli bir konuma sahip olduğunun farkına varan toplum bireyleri olarak nitelendirebiliriz. Bu sayımızda, gizli kalmış kuş cenneti statüsündeki yerlerden bir tanesini, İstanbul”un hemen yanı başında konumlanan, deniz ve sahili ile ünlü Riva kasabasını ele aldık. Bu kasaba, insanların şehrin stres ve kalabalığından uzak, kısa mesafe içerisinde bir nevi tatil amacı ile ziyarette bulundukları bir tatil bölgesi. Tam bir doğa cenneti olarak da nitelendirebileceğimiz Riva, insanları ağırlamasının yanı sıra zengin tabiat ve bitki örtüsü ile de birçok canlı türüne ev sahipliği yapmakta. Sık yapraklı ormanların çokça bulunması sebebi ile memeli hayvanların da gözlemlenebileceği bu bölge, özellikle göç zamanlarında çeşitli kuş türlerinin uğrak yeri olarak dikkat çekiyor. Doğa fotoğrafçıları ve kuş gözlemcileri, göç mevsimlerinde yaklaşık binlerce leyleğin Riva yeşilliklerine inmesi, yaz aylarında Arı kuşlarının ziyareti ve bahar başından itibaren birbirinden farklı ötücü kuşların bulunması sebebi ile Riva”ya akın etmeye şimdiden başladı bile.
 
 
Riva”da gözlemlenen kuş türlerinden bazıları;
Uzun senelerden beri, çekilmesi zor yırtıcılardan dere kenarlarında sıklıkla gözlemlenen balıkçıl çeşitlerine kadar farklı kuş türlerini fotoğraflayabilmek için çeşitli kuş türlerinin bulunduğu Anadolu”nun dağ, ova ya da göllerine ziyarette bulunmak gerekirdi. Bu sebeple kuş fotoğrafçıları binlerce kilometre yol yapar, günlerce kamp kurmak zorunda kalırdı. Saklı cennet olarak adlandırdığımız ve son zamanlarda gün yüzüne çıkan Riva, İstanbullulara yakın olması sebebi ve içinde barındırdığı kuş türleri açısından uzak yerleri aratmayacak nitelikleriyle ön plana çıkıyor. özellikle, sulak alanların çokluğu, yeşil vadileri, sık yapraklı ormanları, zengin çeşitliliğe sahip tabiat ve bitki örtüsüyle kuşların akınına uğrayan bu bölge, adeta saklı kalmış bir kuş cenneti. Riva”da gözlemleyebileceğiniz türlerin başında; Gri Balıkçıl, Küçük Ak Balıkçıl, Büyük Ak Balıkçıl, Yalı çapkını, örümcek kuşları, Leylekler ve birçok ötücünün yanı sıra yırtıcı türde adlandırdığımız ?ahin, Yılan Kartalı, Gökdoğan gibi kuşlar da yer alıyor.
 

 
 
 
Hem tatil hem fotoğraf
Riva, ailenizle birlikte seyahat ederek güzel bir hafta sonu geçirebileceğiniz, doğanın eşsiz, büyüleyici güzelliği yanında fotoğraf çekilebilecek özel ve nadir yerlerden bir tanesi. Bu özelliklerin yanında diğer bir çekici tarafı da ekonomik olması. Doğa ve kuş fotoğrafları çekebilmek için, uzak mesafelere gitmek zorunda olan fotoğrafçıların, İstanbul”un yanı başında bulunan Riva kasabasını keşfettikten sonra tercihlerini bu yönde yapacaklarını tahmin edebiliyoruz. Eğer siz de Riva”da kuş fotoğrafı çekmek isterseniz, sabahın ilk ışıklarında otomobilinizin içinde bulunarak, dere kenarları, büyük düzlükler halinde görülen yeşillikler ve asfalt boyunca bulunan telefon direkleriyle, çit başlarını gözlemlemeniz yeterli olacaktır. Yanınızda 300mm den az olmamak kaydı ile bir teleobjektifiniz, gözlem için mutlaka bir dürbününüz olmalı. Daha da özel fotoğraflar üretmek, eşine az rastlanır türleri fotoğraf deponuza eklemek isterseniz, bir iki gün bölge içerisinde gözlem yapıp kamuflaj planları kurmalısınız. önceki yazılarımızda kamuflaj hakkında detaylı bilgilere değinmiştik. Buradan edineceğiniz bilgiler doğrultusunda biraz pratik ve çabayla, kuş fotoğrafı çekmek hiç olmadığı kadar masrafsız ve yapılabilir olacaktır. Tabi her şeyin başında “bilgi, sabır ve fotoğraf ekipmanlarınızı iyi tanımak ve kullanmak” gerektiğini de söylemeden edemeyeceğiz.

Farklı türleri fotoğraflayabileceğiniz bir sonraki kuş cenneti durağımıza kadar hoşçakalın…
 


 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here