Ana sayfa Haber ISS Mürettebatının En Yeni Üyesi CIMON, Yapay Zekalı Uçan bir Robot!

ISS Mürettebatının En Yeni Üyesi CIMON, Yapay Zekalı Uçan bir Robot!

0
Görsel: Airbus

Bugün fırlatması gerçekleştirilen SpaceX kontrolündeki CRS-15 misyonu, mürettebatında çok özel bir üyeyi taşıdı. Bir top şeklinde olan fakat bir tarafı düz olan bu uçan robot, yapay zekaya sahip olacak ve astronotlara yardım edecek. CIMON adlı robot, görevinin kısaltması olan “Crew Interactive Mobile Companion” sözcüklerine uygun şekilde hareket ederek uzaydaki çalışanlarımıza destek olacak. Beyni IBM tarafından geliştirilen robotun uçuş mekanizması ve gövdesi ise Airbus tarafından tasarlanıp üretildi. Alman Havacılık Merkezi ile birlikte ortak çalışarak ortaya çıkarılan bu robot, ISS’teki astronotların görevlerinde ihtiyaç duyulan bir asistan olarak hizmet verecek.

CIMON
Görsel: IBM

İlgili Haber: Yeni Tesla Roadster, opsiyonel roket iticili ‘SpaceX Paketi’ ile gelecek!

Ekranında tamir yönergelerini bir sesli komutla gösterecek olan robot, astronotların ellerinin boş kalmasına ve bu sayede işlerine daha iyi odaklanmalarına destek olacak. İstasyonda yürütülen deneylerin basamaklarını da gösterecek olan robot, uzay istasyonu veri bankasına da erişim sağlayarak bu verileri gösterebilecek.

CIMON
Görsel: IBM

CIMON uzayda astronotlara sesli ve görsel olarak destek verecek

Alman Astronot Alexander Gerst tarafından kristaller ile ilgili deneyinde kullanılacak olan robot, IBM tarafından astronotun sesine göre eğitildi. Bu sebeple robotun şuanki versiyonu onun komutlarına özel olarak yanıt veriyor. Dünya çapındaki uzay ajanslarına uzayda yapay zekanın ne kadar verimli ve faydalı olduğunu gösterecek olan bu deney, şüphesiz uzaydaki mürettebata da destek olacaktır.

CIMON
Görsel: Airbus

CIMON’u taşıyan CRS-15 misyonundaki Falcon 9 roketi, bugün başarılı bir şekilde fırlatıldı. Fırlatımanın videosunu buradaki haberimizden izleyebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here