Ana sayfa Haber İsrailli teknoloji şirketi: “iPhone”ların şifresini kırmamızın sebebi toplumun güvenliği”

İsrailli teknoloji şirketi: “iPhone”ların şifresini kırmamızın sebebi toplumun güvenliği”

0

İsrail temelli Cellebrite, iOS 11.2.6’ya kadar işletim sistemine sahip olan tüm iPhone modellerinin kilidini açabildiğini açıklamıştı. Bahsettiğimiz versiyon şuan için en güncel iOS sürümü olmakla birlikte firma bu işi nasıl gerçekleştirdiğini açıklamadı. Açıklamaya göre bu kilidi kırmanın arkasındaki sebep tamamiyle iyi ve toplum yararına.

Forbes’e firmanın reklam müdürü Jeremy Nazarian tarafından yapılan açıklamada iPhone’ların kilidinin kırılmasının arkasında çok büyük bir olanağın yattığını anlattı. Bu olanaklar arasında toplumları dehşete düşüren ve insanlık dışı olan tecavüz, ırkçılık, çocuklara yönelik şiddet, uyuşturucu çeteleri ve terör gibi tüm toplumları ilgilendiren meseleler yer alıyor. Firmaya göre bu tip suçların faillerini ortaya çıkarmak için iPhone’ların kilitlerini açmak son derece önemli ve sahip olunması kıymetli bir olanak. Bu durum mümkün olmasaydı, bu suçları işlemek isteyen kişilerin rahatlıkla kullanabilecekleri araçlar her köşe başında satın alınabilir durumda olacaktı.

Nazarian, açıklamasında halktan birinin konuşmalarının dinlenmesi gibi özel hayatın gizliliine aykırı herhangi bir yönelimin asla olmadığını ve şifre kırılması işleminin devreye alınması için mahkeme kararı gibi resmi emirlerin varlığının gerekli olduğunun altını çizdi. Bu resmi emirler, ciddi davaların sonuçlandırılması için gereken bilgilerin bir iPhone’dan geçmesi durumunda firmaya gönderilerek gerekenin yapılması sağlanabiliyor.

Şimdiye kadar iPhone 5S ve sonrasının şifresinin kırılamaz olduğunu bildiğimiz, en azından düşündüğümüz akıllı telefonların Cellebrite tarafından nasıl kırıldığı hakkında bir bilgi tabi ki mevcut değil. Konu hakkında Point3 Security firmasında çalışan siber çözümler direktörü Ryan Duff, iPhone 5S ve sonrasında yer alan ve olası saldırganların her yanlış şifre denemesi sonrasında daha uzun süre beklemesini sağlayan güvenlik kasası çipinde yer alan bir güvenlik açığının Cellebrite tarafından keşfedilmiş ve manipüle edilerek iPhone’a erişim sağlanmış olacağını düşünüyor. Ryan Duff, eğer firma bu çipin bir açığını bulmuşsa ve bu yolla iPhone’lara erişim sağlıyorsa, altı haneli bir parolanın kırılmasının 23 saat alacağını ifade ediyor. Parolanızı eğer içinde küçük-büyük harflerin ve rakamların olduğu alfa-numerik bir hale getirirseniz bu yöntemle kırılmasının beş buçuk yıl süreceği de yine güvenlik uzmanı tarafından belirtildi. Duff tarafından yapılan bu varsayımların hepsi tabiki firmanın çipteki bir açığı keşfetmiş olmasına dayanıyor. Bambaşka bir yöntemin varlığı, tüm bu süreleri geçersiz kılabilir.

Firma, iPhone’ların şifresini açığa çıkaran yöntemi muhtemeln hiçbir zaman açıklamayacaktır. Firmanın açıklamaı, yeni yöntemin tamamen halk yararına kullanılacağını ifade ediyor. Bu durum da tabi ki firmanın “büyük” bir el tarafından satın alınmamasına bağlı. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here