Ana sayfa Haber İşitme yeteneğinize göre ses ayarlaması yapan kulaklık Nuraphone

İşitme yeteneğinize göre ses ayarlaması yapan kulaklık Nuraphone

0

Nura, herkesin baş ölçülerine uyum sağlayacak ve aynı zamanda müzik dinleme şeklini geliştirecek yeni bir kulaklık yapma vaadiyle geçtiğimiz yıl Kicksatrter”da boy göstermişti. Firma, 100.000$”lık sermaye arayışındaydı. Kampanya sonucunda 1.8milyon dolar toplayan firma, bunun çok daha fazlasını (yaklaşık 7 milyon dolar) girişim destekçisi sermayedarlardan edinmişti. Firmanın sahneye çıkışından yaklaşık 1.5 yıl kadar sonra nihayet “Nuraphones” adlı kablosuz, işitmeyi iyileştirici özelliğe sahip, 399$”lık kulaklıklar gönderilmeye hazır hale geldiler.

Nura”nın CEO”su Kyle Slater yaptığı açıklamada Nuraphones”un kulaklar için yaptığı şeyi, gözlüklerin gözler için yaptığı şeyle kıyaslıyor. Kulaklıklar, hangi frekans aralığındaki sesleri iyi duyabildiğinizi, hangi aralığı duymakta zorluk çektiğinizi tespit ederek ses şiddetini ayarlıyor. Böylece her çeşit müziği, tam olarak hazırlandığı şekliyle duyabiliyorsunuz. Slater şöyle diyor: “Hepimiz aynı şeyi duyduğumuzu düşünürüz. İşitme işlevi, görme özelliğinde olduğu gibi karşılaştırma yapacak referanslara sahip değildir. Yaşlandıkça ve sesli müzik dinledikçe işitme kaybı yaşamaya başlarız. Bu nedenle bir çok insanın bu kulaklığı kullanacağı tahmininde bulunmak, yersiz olmaz.”

NuraPhones kulaklıklarını ilk kez kulağınıza taktığınızda cihaz, bir dizi yüksek frekans ton şablonlarını size dinletiyor. Mevcut mikrofon ise sesin ne denli güçlü geri döndüğünü ölçerek, sesi duyup duymadığınızı algılıyor. Bu bilgileri kullanan Nura size özel bir profil oluşturarak bu profili kulaklıklara depoluyor. Daha sonra siz müzik dinlerken, pek iyi algılayamadığınızı tespit ettiği aralıklardaki müzik şiddetini, sizin kulağınıza göre ayarlayarak sesi daha iyi duymanızı sağlıyor.

Yani herkesin duyma kabiliyeti doğrultusunda ses ayarlaması yapan cihaz, böylece kulaklığı kullananların dinledikleri müzik ya da sesleri, rahatça duyabilecekleri şekilde yansıtmış oluyor.

“Nuraphones” bu ay sonundan itibaren Kickstarter”dan satın alanlara gönderilmeye başlanacak. Yeni müşterilerin de bugünden itibaren alım yapabilecekleri kulaklıkların bu yıl için satış miktarı, kısıtlı sayıda olacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here