Işıkla boyama

Bir sokak lambası bir sokağı sizin fotoğrafınızda nasıl aydınlatıyor ise sizin elinizdeki bir fener de aynı görevi görebilir...

Bir sokak lambası bir sokağı sizin fotoğrafınızda nasıl aydınlatıyor ise sizin elinizdeki bir fener de aynı görevi görebilir. Ve bu ışık kaynağı, tamamen sizin kontrölünüzde olacaktır. Işıkla boyama ile fotoğrafın istediğiniz yerini, istediğiniz açıdan, istediğiniz kadar ve istediğiniz renkle aydınlatabilirsiniz
 

Geçen sayımızda anlattığımız gibi gece fotoğrafçılığı fotoğrafa zaman faktörünü de katar. Bu şekilde normal fotoğraflarda hiç aklınıza gelmeyecek kareler yakalayabilirsiniz. Mesela siz 10 dakikalık pozlamanızı yaparken karenizin içinden elinde sigarası ile geçen bir kişi fotoğrafınızda kırmızı bir çizgi olarak görünebilir. Hatta karenizden geçerken sigarasını içine çeker ise o nokta geri kalan çizgiden daha da parlak çıkabilir. Bunun gibi şeyler gece fotoğrafçılığını farklı ve belirsiz kılan etkenlerdir ve benim bu fotoğraf dalını bu kadar sevmemin nedenlerindendir.

Gece fotoğrafçılığındaki bu olaylar tesadüfen olup fotoğraflarımızı değiştiriyor ise, bunu neden kendimiz de planlayıp yapmayalım. Aslında ışıkla boyama budur. Fotoğrafın dili olan ışığı, fotoğraflarımıza dışarıdan biliçli bir şekilde eklemektir ışıkla boyama.
 

Fotoğraf 1
 
 
Fotoğraf 2
 
Işıkla boyama birkaç değişik şekilde yapılabilir; ilk olarak geçen sayıda Picasso’nun fotoğraflarında gördüğünüz gibi, çekilen fotoğraf karesinin içine girip pozlama sırasında ışığı kameraya tutarak, çakmak çakarak veya sigara gibi ışık kaynaklarıyla geçerek havaya yazılar yazıp şekiller çizebilirsiniz. Bunlar fotoğrafınızda havada ışıkla çizilmiş olarak çıkacaktır.

İkinci teknik ise fotoğraf çekilirken flash patlatmak süreti ile fotoğrafın belirli yerini istenilen renkte aydınlatmaktır. ( Bknz. Fotoğraf-1 ). Flash pozlamadan çok daha kısa sürdüğü için aydınlattığı nesneyi dondurmak için de kullanılabilir ( Bknz. Fotoğraf- 2 ).

reklam

Yorumlar

Yorumunuzu yazın

Yorumunuzu bizimle paylaşabilirsiniz

GÜNCEL İÇERİKLER
reklam

Popüler İçerikler

reklam