Ana sayfa İnternet Işık hızında süper internet devri

Işık hızında süper internet devri

0

Alcatel-Lucent”den gelen habere göre, artık ışık hızında internet kullanımı için bildiğimiz bakır telefon telleri de kullanılabilecek

Dünyanın en büyük telekom şirketlerinden Alcatel-Lucent, G.fast olarak isimlendirdiği bu çalışma neredeyse fiber internet hızına ulaşabiliyor. üstelik bunu yaparken kullanılan bakır telefon telleri sayesinde çok daha geniş bir alanda frekanslar çok daha sağlıklı bir şekilde yayılabiliyor. örneğin 200 metrelik bir çapta saniyede 1.1 gigabit”lik bir veri aktarımı yapılabilirken, 300 metrelik mesafede 500 megabit”lik veri aktarım hızı ile dosyaları gönderebiliyoruz. Bunun anlamı, bu teknoloji sayesinde wi-fi ile 1gb”lık bir filmi, başka bilgisayara 1 saniyede atabileceğiz.
 
Alcatel-Lucent basın danışmanının şu sözleri aslında meseleyi çok açık ve net bir şekilde ifade ediyor. “Fiber internet aslında evden internet için en ideal teknoloji. Ancak bu teknolojinin kullanılabilmesi için her eve ayrı ayrı tesisat çekilmesi, gerekli donanımların yapılandırılması gerekiyor. Bu da ülkenin genelini düşündüğümüz zaman 10 ile 20 yıl arası bir süreci ifade ediyor. Biz buna bir alternatif sunmak istedik.”

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here