Ana sayfa İnternet Işık hızında internet

Işık hızında internet

0

Son çalışma şimdiye kadarki en hızlı interneti vaadediyor

 

çevirmeli ağ, adsl, fiberoptik derken internet bağlantısı geçen yıllarla birlikte artıyor. Ancak son yapılan çalışma şu ana kadar görülmemiş ölçüde hızlı internet vaadediyor.

İnternet bağlantısının yavaşlığından yakınanlar, yüksek gecikme yüzünden mutliplayer oyunlarda mağdur olanlar: Bu sorunu çözecek yeni bir internet yolda.

Daha çok yolu var ama kuantum bilgisayarından sonra, kuantum interneti geliştiriliyor. Max Planck Kuantum Optik Enstitüsü’nde yapılan çalışmalar sonucu icat edilen kuantum transistörü kapıyı araladı. Kuantum fiziğinde parçacıklar fiziksel temas ve aktarım olmadan haberleşebiliyor. Günümüz transistörlerinden çok daha hızlı çalışan bu yeni teknoloji ile iki nokta arasında anında veri aktarımı mümkün.

Bu konu üzerinde Amerikan Enerji Bakanlığı’na bağlı çalışan Sandia geliştirme takımı tarafından geliştirilen çift Elektron Katman Tünel Transistörü (Double Electron Layer Tunneling Transistor – DELTT) , saniyede bir trilyon işlem kapasitesine sahip. Eğer çalışmalar olumlu sonulanırsa  sadece bilgisayarın değil, internetin de temelleri kökten bir değişim geçirecek.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here