Ana sayfa Haber IŞİD kamplarının yerini oturduğu yerden Google Earth ile buldu.

IŞİD kamplarının yerini oturduğu yerden Google Earth ile buldu.

0

Daha önce de Suriye’de kimyasal silah kullandığını, Youtube videoları ve açık kaynakları kullanarak ispat eden “işsiz blogger” Eliot Higgins, şimdi de evinde oturduğu yerden IŞİD kamplarının yerini tespit etti.

Kendi geliştirdiği araştırmacı sosyal medya gazeteciliğini, bir vatandaş gazeteciliği modeli olarak Kickstarter projesine çeviren ve 51 bin Sterlin fon toplayarak yayına devam eden Higgins, son çalışmasında Ortadoğu’da terör estiren İslami terör örgütü IŞİD’in kamplarını deşifre etti.

Higgins bunu evinden, koltuğundan kalkmadan, örgütün kendi yayınladığı video ve fotoğraflardaki ipuçları ve detayları, Google Earth ve Panoramio‘da karşılaştırarak yaptı.

Higgins, örgütün yayınladığı fotoğraf ve videolarda sıkça görünen bir köprünün yerini tespit ederek işe başlamış. Buna göre söz konusu köprü, Dicle Nehri üzerinde, Irak’ın Musul kentindeki iki köprüden biri…

Daha sonra fotoğraflarda ve videolarda görünen ağaçlar, binalar ve yeni yapılan bir inşaatı da, Google Earth ve Flash Earth üzerinden tespit etmiş.

Tüm fotoğraflardaki detayların uyduğu tek bir konum tespit eden Higgins, daha sonra lokasyon etiketli fotoğrafların yer aldığı Panoramio’da radyo kulesinin gölgesi, sokak ışıkları gibi detayları tespit ediyor ve kameranın bulunduğu açıyı bile kestiriyor.

Böylece IŞİD’in olası kamp yeri ve yürüyüş güzergahı da tespit edilmiş oluyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here