Ana sayfa Donanım Iron Man olmaya bir adım daha : Bilgisayarınızı el hareketlerinizle yönetin.

Iron Man olmaya bir adım daha : Bilgisayarınızı el hareketlerinizle yönetin.

0

Başlıkta Iron Man dedik ama, pekala bir Jedi şövalyesinin yeteneklerinden de söz ediyor olabiliriz. Acuvunuzu açın ve bilgisayarınız da açılsın. Parmaklarınızı havada hareket ettirin ve tabletiniz size fotoğraf galerisini göstermeye başlasın. Kolunuzu kaldırın, akıllı telefonunuz size en sevdiğiniz şarkıları çalsın. 

Hayır bunların hiç biri hayal ya da bilim kurgu filmi değil, bilakis, bu Eylül ayında 200 dolar veren herkesin hemen sahip olabileceği yetenekler.

MYO isimli elektronik kol bandı, bilgisayar, laptop, tablet ve akıllı telefonları el, kol ve vücut hareketleriyle yönetmenizi sağlıyor. 

Thalmic Labs isimli firma tarafından üretilen kol bandı için çalışmalar 2012 yılında başlamış. Şirket 2013 yılında bir prototip yayınlamış ve anında 40 bin ön sipariş almış. 

MYO, çok ince (11.5 mm) ve çok hafif (93 gram) paslanmaz çelik sensörlerden oluşan bir halka şeklinde. Hepsini saran elastik kauçuk bant, kolunuza taktığınızda genişliyor, normalde ise halkanın sıkışarak yer kaplamamasını sağlıyor. 

Tam şarjla iki gün boyunca kullanılabilen kol bandı, bağlandığı cihazla Bluetooth teknolojisi üzerinden iletişim kuruyor. iOS ve Android cihazlar için bir uygulama kurulması yeterli, dizüstü ve masaüstü cihazlar içinse ekstradan bir Bluetooth algılayıcı gerekiyor. 

Firma, şimdiden ürünün Google Glass gibi giyilebilir teknoloji ürünleriyle uyumlu hale gelmesi için de çalışmalara başladıklarını açıkladı. Yani çok kısa bir süre içinde, Google gözlüğünüzle gözünüzün önünde beliren görüntüleri, el ve kol hareketlerinizle yönetmeniz, böylece gerçekten bir insansı robota dönüşmeniz olası…

kol1

kol2

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here