Ana sayfa Haber İranlı Hackerlar ABD’ye Saldırıyor

İranlı Hackerlar ABD’ye Saldırıyor

0

ABD ve İran arasındaki tansiyon her zaman çok yüksek oldu. ABD Hazine Dairesi; iki İranlı hackerın onlardan milyonlarca dolar gasp etmekle suçlanmasından sonra ilk defa yaptırımlar listesine bitcoin adresleri koydu. İki adres; SamSam ransomware yazılımını yarattığı iddia edilen Faramarz Shahi Savandi ve Muhammed Mehdi Shah Mansouri’ye aitti.

Adalet Bakanlığı, bugün her iki adama karşı bir iddianame yayınladı ve Atlanta, Georgia ve Newark, New Jersey şehirleri de dahil olmak üzere 200’den fazla kurbanı hedef alarak 6 milyon dolar kaçırdıklarını iddaa etti.

ABD Güvenlik Ağları Bunu Devre Dışı Bırakabilecek Mi ?

Diğer fidye yazılımlarında olduğu gibi SamSam da kullanıcıların makinelerini şifreledi ve onlara paranızı – bazen onbinlerce dolar – bir bitcoin hesabına yönlendirmelerini emretti.

Hazine Bakanlığı, iki hesabın 7.000’den fazla işlem yaptığını, ancak bunların hepsinin SamSam ile ilgili olmadığını söyledi.

Bu yılın ilk büyük fidye yazılımı iddianamesi değil; Adalet Bakanlığı, WannaCry fidye yazılım kampanyasına dahil olması nedeniyle Eylül ayında Kuzey Koreli bir hackerı suçlu pozisyonuna almıştı. ABD bu konuda yeterli güvenlik duvarına sahip değil.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here