Ana sayfa Haber İran’ı Ziyaret Edenleri Engelleyen Slack Özür Diledi

İran’ı Ziyaret Edenleri Engelleyen Slack Özür Diledi

0

Çarşamba günü bazı kişiler Slack erişiminin aniden iptal edildiğini fark etti ve şirket “ABD ticari ambargoları ve ekonomik yaptırım düzenlemelerine” uymaktan kaynaklandığını söyledi.

Ancak bazıları; İran, Kuzey Kore veya Küba gibi ülkelere seyahat ettiklerini söylese de, yaptırımlardan veya ambargolardan etkilenen ülkelerden giriş yapmayan kişilerinde hesapları kapatılmıştı.

Slack Uygulaması Neden Böyle Bir Karar Aldı ?

İleriye doğru şirket, bazı ülkelerden IP adreslerine erişimi “yakında” engelleyeceğini söyledi. Bunun en önemli nedeni ise; ABD’ nin son derece katı İran politikaları izlemesinden kaynaklanıyor.

 

Uzun bir dönem ABD politikalarının değişmeyeceği kabul edilmekle birlikte, Slack tarzı uygulamaların bu tarz problemler yaşatacağı da öngörülüyor.

Şirket yaptığı açıklamalarda; kesinlikle hiçbir kullanıcısının etnik kökenine veya milliyetine bakmadığını söylüyor. Ancak bu son yaşanan gelişmelerle birlikte kuruluşa bu konuda güvenmek biraz zor.

Bazılarının yalnızca İran kökenli olmasından dolayı bile, uygulamadan men edildikleri söyleniyor. Kanada menşeli olan bu uygulama; ABD gibi büyük bir gücü karşısına almak istemiyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here