Ana sayfa İnternet İran, Instagram’ı Yasaklıyor; Sosyal Medya Hangi Ülkelerde Yasak!

İran, Instagram’ı Yasaklıyor; Sosyal Medya Hangi Ülkelerde Yasak!

0

İran instagram’ı yasaklıyor; Sosyal Medya hangi ülkelerde yasak engeli ile karşılaşıyor. Dünyanın birçok ülkesinde zaman zaman sosyal medya kullanımı yasaklanabiliyor. Türkiye’de de bazı zamanlarda twitter, facebook gibi sosyal medya platformlarına erişim yasağı gelmektedir.

İran Instagram’ı yasaklıyor!

Tahran’daki başsavcılık binasında düzenlediği basın toplantısında Musaddık, ülkede en çok kullanılan sosyal medya ağlarından Instagram’ın yasaklanacağını söyledi.

Musaddık, yasağın ne zaman uygulamaya konulacağına ilişkin bilgi vermezken, bu kararın gerekçesi olarak ‘ülkedeki bazı sanatçıların Instagram üzerinden ihtiyaç sahibi kişiler için yardım toplamasının suistimallere yol açmasını’ gösterdi.

İran’da Facebook, Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinin kullanımı yasak. Geçen aralık ayında Meşhed kentinde ekonomik sorunlar sebebiyle başlayıp diğer şehirlere hükümet karşıtı protestolar olarak yayılan eylemler sonrası nisan ayında da Telegram kapatılmıştı.

Ülkede internet kullanıcılarının yüzde 55’le en çok kullandıkları Telegram’ın ardından yüzde 23’le Instagram geliyor.

Sosyal Medya Hangi Ülkelerde Yasak?

BANGLADEŞ

Ülkenin önde gelen partilerinden Avami Ligi, Facebok’u 30 Mayıs 2010’da yasakladı. Gerekçe olarak dinsizliği teşvik edici içeriğin yayınlanması gösterildi. İçeriklerin kaldırılmasıyla site 5 Haziran 2010’da yeniden açıldı.

ÇİN

2009’da ülke içerisinde meydana gelen ayaklanmalarda haberleşme aracı olarak Facebook’un kullanılması sitenin kapanmasına neden oldu. 30 Ağustos 2013’te Facebook kısmen erişilebilir hale geldi.

MISIR

Mısır 2010’da ülkede patlak veren olaylara paralel Facebook’a erişimi kesti. Dış ülkelerden gelen baskılar nedeniyle bu yasak kısa sürdü. 2010-2012 arasında ülkede çeşitli nedenlerden dolayı Facebook’a erişim 86 defa kesildi.

K.KORE

Facebook, Twitter ve Youtube başta olmak üzere ülkede rejim karşıtı olan hemen her türlü internet bağlantısı devre dışı bırakılmış durumda. Açılma ihtimalleri ise çok yüksek değil.

MAURITIUS

5 Şubat 2007’de başbakanın adına hazırlanan sahte profil nedeniyle Facebook bağlantısı kesildi. Sayfanın siteden çıkarılmasının ardından ertesi gün yeniden açıldı.

İRAN

2009 seçimlerinin ardından ülkede muhalefetin örgütlenmesinden endişe eden Tahran yönetimi Facebook’a erişimi kesti. Ardından Twitter bağlantısı da devre dışı kaldı. Eylül 2013’te her iki siteye de erişime izin verildi.

FAS

Fas Kralı 6. Muhammed hakkında Facebook’ta oluşturulan sahte sayfalar nedeniyle siteye erişim yasaklandı. Benzer nedenlerle 2009- 2013 arasında Facebook’a erişim sık sık engellendi ancak sürekli yasak olmadı.

SURİYE

Facebook’a erişim yasağı ilk olarak 2007’de uygulandı. Devlete yönelik kışkırtıcı içerikler nedeniyle yasaklanan erişim zaman zaman kısa süreli açıldı. Ancak sosyal medyaya erişim genel olarak sürekli sınırlı kaldı.

Kaynaklar;
SputnikTR
SosyalMedyaKulübü
SocialMediaNews

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here