Ana sayfa İnternet İran Google”a yasak getirdi!

İran Google”a yasak getirdi!

0

Reuters, İran”ın, Google”a erişimi yasakladığını ve devlet kurumlarıyla işletmelerin “yeni ulusal ağa” bağlandığını belirtti

İran halkı bir süre önce Tahran rejimi tarafından açıklanan yerel internet ağını kullanmak için ilk adımı atarken, Google”ı da kullanım dışı kaldı. Reuters, her iki gelişmenin aynı zamanda gerçekleşmesinin planlı olup olmadığı hakkında kesin birbilgi bulunmadığını belirtti. İran hükümetinden bir yetkili bugün yaptığı açıklamada, yerel internet ağının siber güvenlik çalışmalarını güçlendirmeyi amaçladığını ifade etti. Bu açıklamanın birkaç saat öncesinde, İran televizyonları Google arama motorunun ve e-posta hizmetinin (Gmail) bloke edileceğini duyurdu.
 
Adı sadece Khoramabadi olarak açıklanan yetkili, “Google ve Gmail”in bir sonraki açıklamaya kadar süzgeçten geçireleceğini” ifade etti. Hükümete bağlı bir iletişim ve teknoloji yetkilisi, ayrı bir açıklama yaparak, “birkaç gün içinde tüm devlet kurumları ve ülke çapındaki şirketlerin ulusal bilgi ağına bağlanacaklarını” söyledi. Bu işlemin ardından, tüm İran vatandaşlarının da sistemin bir parçası olacağı ifade edildi. İran öğrencileri Haber Ajansı, Google”a getirilen erişim yasağının, arama motorunun sahip olduğu YouTube”da yayımlanan İslam karşıtı filmle bağlantısı olduğunu öne sürdü. Google, dünyanın dört bir yanında çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği büyük protestolara neden olan “Müslümanların Masumiyeti” adlı filmi yayımdan kaldırmayacağını açıklamıştı. Reuters, bu bilgiye rağmen İran”ın ulusal internet ağıyla söz konusu film arasında bağlantı bulunduğuna dair kesin bir bilgi vermedi.
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here