Ana sayfa Mobil iPhonemania 4

iPhonemania 4

0

HD çözünürlük ve çarpıcı yenilikler

Apple, 2010 Dünya Geliştiriciler Konferansı”nda tanıttığı yeni iPhone modeliyle, uzun süredir devam eden bekleyişe son verdi. iPhone 4, HD görüntü ve video özelliğinin yanı sıra, görüntülü konuşma, pil ömrü ve yine tasarımıyla da teknoloji dünyasında uzun süre konulacak bir ürün olmaya aday. iPhone 4″ün yeni özelliklerini sizin için inceledik.

Tasarımda klasik ışıltı

iPhone”un yeni modelinde, ürünün sevilen tasarımında çok büyük değişikliklere gidilmediği sanılabilir. Ancak dikkatli bakıldığında, yeni iPhone”un şaşırtan bir inceliğe sahip olduğu ve çizgileriyle belli bir döneme ait olmaktan çoki klasikleşecek bir ürün olma iddiası taşıdığı görülebiliyor. Siyah cam ve paslanmaz çelik çerçeve yine tasarımda başrolü oynuyor. iPhone 4 de yine çizgileriyle, iMac ve iPad gibi geri kalan Mac ürünleriyle uyum sağlayarak, Apple”ın basın fotoğraflarında bu ürünlerin yanında şık pozlar vermeyi garantiliyor. Siyah cam olarak geçen materyalin asıl adı ise “aluminosilikat cam”, bu materyal çizilmeye ve darbelere karşı çok dayanıklı olduğu için tercih ediliyor. Apple bu camın, plastiğe göre 30 kez daha sert olduğunu belirtiyor. Siyah rengiyle beğenilen iPhone 4″ün, göz alıcı beyaz modelinin de Temmuz ayında kullanıcılara sunulması bekleniyor.

 

Boyut olarak bir önceki nesilden daha küçük olan yeni iPhone, 3GS”ten yüzde 34 daha ince bir tasarıma sahip. Ancak 2 gram daha ağır. Apple”ın şimdiye dek yapılan en ince akıllı telefon olduğunu iddia ettiği iPhone 4, şık çelik ses butonlarıyla daha klasik bir tasarıma da göz kırpıyor. Steve Jobs”un ürün tanıtımında söylediği “Yeni iPhone”un en yakın akrabası, güzel, eski bir Leica kamera” sözü de tasarımda bu klasik dokunuşa özen gösterildiğinin bir kanıtı olabilir. iPhone”un en dikkat çekici özelliklerinden paslanmaz çelik çerçevenin, şıklıktan öte bir işlevi bulunuyor. çerçeve, tasarıma estetik katarken aynı zamanda da Wi-Fi ve 3G için anten görevi görüyor. Apple”a göre, bu özellik yeni iPhone modelinin bağlantı performansını önemli ölçüde artıracak. Video çekmek gibi uygulamalar içinse iPhone 4″ü yan tarafı üzerinde sabitleyebiliyorsunuz. Yeni iPhone”un üst kısmında bir de dış ses engelleyici mikrofon yer alıyor. 115.2 x 58.6 x 9.3 mm boyutlarındaki iPhone 4, sadece 137 gram ağırlığında.Yüksek çözünürlüklü ekran

3.5 inç”lik çoklu dokunuş özelliğine sahip ekran, 960?640 piksel çözünürlükte. Apple”ın Retina Display adını verdiği bu ekran, iPhone 3GS”in ekranının dört katı piksele sahip. Ekran inç başına 326 piksel çözünürlükte. Yine Apple”ın verdiği bilgiye göre, iPad”de de kullanılan teknoloji olan IPS bazlı ekran, 800:1 kontrast oranına sahip. Bu da 3GS modelinin dört katına denk geliyor ve görüntü açısının da geliştirildiği belirtiliyor. Uygulamaların bu ekranda daha yüksek çözünürlükte, daha keskin metinler, 3D grafikler ve vektörel tasarımlarla kullanılabileceği açık. özellikle metinlerde, zoom yaptığınızda bile keskin ve net, pikselleşmeyen görüntüler sunması yeni iPhone”un en önemli silahlarından biri. Tabii bu, geliştiricilerin de bu yönde çalışmalarına neden olacağa benzer. Ekran yine, “oleophobic” adı verilen, parmak izi ve yağa dayanıklı, rahat temizleyebilmeyi sağlayan bir yüzeye sahip. Ancak yine de yeni iPhone”un bile yeni nesil parlak cihazların problemi parmak izlerinden kurtulamadığı söyleniyor. iPhone 4″ün dikkat çeken özelliklerinden bir diğeri de açısal dengeyi korumaya yarayan jiroskop özelliği. Bu özellik sayesinde hareketi yüksek bir duyarlılıkla takip edebilen iPhone 4, önceki jenerasyonlardan daha büyük dahili hızlandırıcılar kullanıyor. üç eksenle çalışan sistem, eğim, çevirme gibi açı değişikliklerini de tespit edebiliyor. Hızlandırıcılarla birlikte, 6 eksenli bir hareket duyarlılığı elde ediliyor.

 

HD videolar için yeni kamera

Yeni iPhone, tanıtılmadan önce bile HD video özelliğiyle konuşuluyordu. Bunun ardındaki kamera özelliklerine baktığımızda, önceki modelden daha büyük bir sensör kullanıldığını görüyoruz. Arka aydınlatma ve daha büyük lensler kullanan kamera, 5 Megapiksellik çözünürlükte çekim yapıyor. ISO değerleri de daha fazla olan kamera, böylece ışığa daha duyarlı bir yapıya sahip. Yani kullanıcıların düşük ışık koşullarında da çok daha iyi fotoğraflar çekebilmeleri mümkün olacak. iPhone”un kamerasının, LED bazlı bir flaşı bulunuyor. Bu flaş fotoğrafların yanı sıra videolarda da kullanılabiliyor. Hem video, hem de fotoğraflarda zoom özelliği sunan iPhone 4″te bu özelliği kullanmak için ekrana tek bir kez dokunmanız yeterli oluyor. Video konferans için de uygun olan iPhone 4″ün ön yüzündeyse bu amaca ayrılmış olan kamera bulunuyor. Bu kamera, Apple”ın video konferans uygulamasının yanı sıra, üçüncü parti uygulamalar için de kullanılabilecek.

 

iPhone 4″ün beyni

iPhone 4, tıpkı iPad gibi Apple A4 çip kullanıyor. A4 çip içindeyse birbirine bağlı farklı çipler bulunuyor. Cortex-A8 ana işlemci ünitesi, yüksek çözünürlükten sorumlu PowerVR SGX 535 çiplerle destekleniyor. Bu komponentler birbirleriyle ve iki adet düşük güç kullanan 128 MB DDR SDRAM çiple de bağlantılı. Tüm bu parçalar aynı çip içinde yer aldığından, daha hızlı çalışabilmelerine rağmen daha az enerji tüketebiliyorlar. A4 çipin daha az enerji harcamasının diğer bir nedeniyse alt komponentlerinin uygulamalara göre etkin ve kapalı hale gelebilmesi, böylece güç tasarrufu sağlanmış oluyor. Ancak 64 GB”lık depolama alanının sunulmaması, ileride önemli bir eleştiri konusu olabilir gibi görünüyor. iPhone 4, sadece 16GB ve 32GB modelleriyle sunuluyor. Bu durumda tüm o HD videoların nerede saklanacağı şimdiden önemli bir soru.

 

Pil ömründe geliştirmeler

Pil ünitesinin bir önceki modele göre yüzde 16 daha büyük olduğu göze çarpıyor. Buna A4 işlemci ve yeni ekran da eklenince, daha uzun pil ömrü elde ediliyor. Apple iPhone 4″ün yüzde 40 daha fazla konuşma süresi sunduğunu belirtiyor.

iPhone 4″ün pil performansı

3G ile konuşma: 7 saat
3G ile internet kullanımı: 6 saat
Wi-Fi ile internet kullanımı: 10 saat
Video izleme: 10 saat
Müzik dinleme: 40 saat
Bekleme süresi: 300 saat

 

  Yeni işletim sistemi

iPhone OS 4″ün en çarpıcı özelliğinin çoklu görev olduğundan geçen sayımızda da bahsetmiştik. Apple “seçici çoklu görev” özelliğiyle hem bu özelliği kullanmak isteyenleri sevindirmenin, hem de çok fazla güç harcamamanın bir yolunu bulmuş gibi görünüyor.
Yeni işletim sistemi, Apple”ın yukarda bahsettiğimiz Retina display özelliğini bağımsız çözünürlük yöntemini kullanarak destekliyor. Bunun anlamıysa, uygulamaların ölçeklendirilirken yeni çözünürlüğe göre otomatik olarak ayarlanması, ancak pikselleşmiş bir görüntü yerine daha net görünmesi. Bundan yararlanacak öğeler, tipografi, 2D vektörel grafikler ve tabii ki 3D grafikler.

 

Görüntülü arama

iPhone 4″ün HD video çekimi kadar dikkat çeken bir diğer özelliği ise görüntülü arama yapabilme özelliği. Uzun zamandır beklenen bu özellik ön yüzdeki kamera sayesinde gerçekleşiyor. Apple”ın FaceTime adı verdiği uygulama yeni model iPhone”ların yanı sıra gelecekte 3G ile de uyumlu olarak çalışacak. iPhone 4 görüntülü aramalarda her iki kamerayı da kullanabiliyor, dolayısıyla bu aramalarda isterseniz arka yüzdeki kameradan çektiklerinizi de karşı taraftaki iPhone 4 kullanıcısının görmesi mümkün. Görüntülü aramayı iPhone 4 sahibi herhangi biriyle sesli görüşme sırasında kolayca açabiliyorsunuz. Karşı tarafın da isteğinizi kabul etmesiyle kolayca görüntülü görüşme yapılabiliyor. Bu sırada da iPhone 4″ün hem portre, hem de manzara modları kullanılabiliyor.

 

 

  iMovie iPhone”a geliyor

Gelişmiş video özellikleri, iPhone 4″ün kendi video uygulamasına sahip olmasını sağlamış. iPhone 4, iMovie for iPhone yazılımını kullanacak. 1500 yeni özelliği olan yazılım, iPhone 4 kullanıcılarını büyük avantajlar getiriyor.
720p HD çözünürlükte çalışan yazılımla video klipler kesilebiliyor, fotoğraflara efektler eklenebiliyor ve iTunes kütüphanesinden soundtrack de kullanılabiliyor. Videolar düzenlendikten sonra 360p, 520p ve 720p çözünürlüğe taşınabiliyor. Ancak iPhone 4″te dahili olarak bulunmayan bu yazılımı, kullanıcıların sonradan yüklemeleri gerekiyor.

 

iBooks ile iPad”i kıskandırıyor

iPad”de severk kullandığımız iBooks uygulaması, iPhone 4 ile de kullanılabilecek. Apple”a göre, iPhone 4″ün inç başına 325 piksellik çözünürlüğü kitapların rahatlıkla okunmasını sağlıyor. iBooks uygulamasındaki kontroller ise iPad”dekiyle aynı olacak.

 

  Sonuç olarak, iPhone 4″ün Apple severlerin beklentilerini karşılayacak bir ürün olduğu rahatlıkla söylenebilir. iPhone”da yapılması istenenlerin gerçekleştiğini görmek mümkün. Eğer hatırlamamız gerekirse, başta HD görüntüleme ve video çekimi olmak üzere, görüntülü konuşma ve pil ömründe gelişmeler iPhone hayranlarının beklediği başlıca özellikler arasındaydı. Bunun yanında telefon görüşmelerinde ve internette bağlantı kalitesinin artırılması da büyük önem taşıyordu ki, aynı zamanda anten görevi yapan çelik aksam bu işin altından kalkarsa, Apple”ın dehasının kesin bir kanıtı olabilir. çoklu görevi destekleyen yeni işletim sistemi ve klasik olmaya aday tasarım, teknoloji dünyasında yeni trendin iPhone 4 olabileceğinin diğer göstergeleri. İşlemci hızı, düşük enerji kullanan çipler, yüksek performanslı ekran ve görüntüleme de cabası. Ne diyelim, çok düşük bir ihtimal de olsa, darısı Flash destekleme özelliğinin başına…

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here