Ana sayfa Mobil iPhone’ları hackleyen GrayKey yeni iOS sürümünde hiçbir işe yaramayacak!

iPhone’ları hackleyen GrayKey yeni iOS sürümünde hiçbir işe yaramayacak!

Kişisel verilerin korunması ilkesine saygı gösteren tek firma Apple olmaya devam ediyor.

0

Apple iOS 11.4.1 ve iOS 12 geliştirici sürümünde yeni bir güvenlik özelliğine yer verdi. Bu güvenlik özelliği ile iPhone’ları hackleyen GrayKey donanımları artık tamamen işlevsiz hale geliyor. Güncelleme yakın zamanda stabil sürümlere de ulaşacak.

iOS cihazınıza Lightning konnektörüyle bağlanan GrayKey cihazı, telefonunuzun şifrelemesini kırıyor. Modern iOS cihazlar, kilitleri açılmadan verilere erişim hakkı tanımadıkları için bu cihaz, parola denemeleriyle bir süre sonunda şifrenizi aşıyor. Birkaç saatten birkaç güne kadar uzayabilen kırma süreci sonunda her şekilde başarıya ulaşan bu cihaz, 300 kilit aşımı için 15.000 dolar, sınırsız kullanım için 30.000 dolara satılıyor.

30 bin dolarlık GrayKey cihazları iOS 12 ile birlikte çöpe dönüşüyor

Apple’ın şuan üzerinde çalıştığı güvenlik güncellemesi, bu tür cihazların hepsini tamamen geçersiz kılıyor. Bir saat boyunca kilidi açılmamış cihazların Lightning portunu kilitleyen yeni sistem, hiçbir veri erişimine izin vermiyor. Kullanıcı cihazının kilidini tekrar açarak USB bağlantısına izin verebiliyor. Bir saat içerisinde şifre kırılmasının çok düşük bir ihtimal olması sebebiyle GrayKey ve daha fazla benzer prensiple çalışan cihaz çöpe dönüşüyor.

Suçlular tarafından değil de özellikle polis kuvvetleri tarafından kullanılan GrayKey cihazları, potansiyel suçluların telefonlarına erişim için kullanılıyor. Otoriteler bu cihazları kullandıklarını itiraf etmeseler de bu durum bilinen bir gerçek. Apple’ın bu güncellemeyle cihazları kullanılmaz hale getirmesi, en çok bu yetkilileri rahatsız ediyor. Yetkilileri bilirsiniz, özel hayatın gizliliğini pek sevmezler. 

iOS 12 beta sürümü ve ardından stabil sürüm ile saldırı cihazları iOS kullanıcılarının hayatından tamamen çıkmış olacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here