Ana sayfa Mobil iPhone XS ve 6,5 inçlik XS Max Tanıtıldı – Özellikleri ve Fiyatı

iPhone XS ve 6,5 inçlik XS Max Tanıtıldı – Özellikleri ve Fiyatı

1

Apple’ın gerçekleştirdiği özel etkinlik sırasında tanıtılan donanımlardan en çok dikkat çeken ikili iPhone XS ve XS Max olmayı başardı. Bu iki akıllı telefon modeli, firmanın cihaz spektrumundaki değişimi açıkça sergiliyor diyebiliriz. XS modeli ile geçen yılın devrimsel iPhone X’i geliştirildi fakat çarpıcı şekilde büyük ekranlı iPhone XS Max işleri değiştirdi diyebiliriz.

Cihazların dikkat çeken ve geliştirilen özelliklerini birkaç madde halinde sıralayalım:

Çift SIM desteği

Apple’ın akıllı telefonları tarihten gelen özellikleri itibariyle donanımsal açıdan kullanıcılara pek dost değillerdir. Yeni modellerde bu konuya biraz dikkat etmek isteyen Apple, özellikle internet paketinin pahalı olması sebebiyle çift hat kullanan kişilere ya da iş telefonu taşıyanlara hitap ediyor. Çift SIM kart destekli yeni iPhone modelleri, her iki kartta da 4G kapasitesiyle gigabit indirme hızı sunuyor.

Fark yaratan A12 Bionic çipi

Apple’ın bu nesildeki akıllı telefonlarına gelen özelliklerin %90’lık kısmıyla bağlı olan bu çipset, geçen yılın etkileyici performansını artarak sürdürüyor. Bu işlemciden gelen güç ile hemen hemen her alanda hızlanan akıllı telefon, ekstra özellikler de kazandı. Bu özellikler arasında en çok dikkat çekenlerden bir tanesi de gerçek zamanlı makine öğrenmesi. Bunun sayesinde görüntüler anlık olarak işlenip bunlardan veri toplanabiliyor.

Teknik verilere ufacık giriş yapacak olursak yeni akıllı telefonlar geçen yılın iPhone X’ine göre %50 daha hızlı olacak. Altı çekirdekli fusion mimarisi performanstan ödün vermiyor ve özel tasarım dört çekirdekli GPU da işini her zamanki gibi yapıyor. Geliştirilen sinirsel işlem birimi ise geçen yılın saniyede 500 milyar işlem kapasitesini saniyede 5 trilyon işleme çıkarıyor. Bu kapasite, fotoğrafların anlık olarak işlenmesine ve çok daha akıcı deneyimler sunulmasına imkan sağlayacak.

Geliştirilmiş kameralar

Hem ön hem de arka tarafta daha iyi hâle gelen kameralar, yazılımsal özelliklerle de destekleniyor. Sensör boyutlarının bir tık büyüdüğü ve telefoto lensteki diyafram açıklığının arttığı bu nesilde görüntüler doğal olarak önceki nesillere kıyasla gayet başarılı.

Parmak izi sensörü taşımayan telefonlar için bildiğiniz üzere tek biyometrik doğrulama aracı Face ID. Kameralara dayanarak çalışan bu güvenlik aracı, yükselen lens kalitesinden doğal olarak nasibini alıyor. Çok daha hızlı hâle gelen Face ID’nin sorumlusu daha iyi bir kamera ve daha hızlı çipset.

Depolama kapasitesi

512GB’a kadar yükseltilebilen akıllı telefon kapasiteleri, bazılarımızın bilgisayarlarını utandıracak bir hâl almaya başladı. Bu kapasite artışını A12 çipsetinin daha hızlı hâle gelen depolama kontrolcüsüne borçluyuz. Başlarda da dediğimiz gibi hemen hemen her özellik, A12’den gücünü alıyor.

Pil ömrü

Bu alanda Apple maalesef yine biraz pasif kalmayı tercih ediyor. Geçen yılın modeline göre standart model 30 dakika daha uzun ömürlü. XS Max ise 90 dakika daha uzun dayanıyor. Anlayacağınız üzere pillerde kayda değer bir gelişim yok.

Ekranlar

iPhone XS ve XS Max, doğal olarak ekranlarıyla dikkatleri üzerlerine çekiyorlar. Cihazlarda yer alan OLED ekranlar canlı ve parlak olmalarının yanı sıra Max modeldeki devasa birim, Apple için bir ilk olarak karşımızda. Firma bu yıl büyük ekranlı telefon işini o kadar ciddiye aldı ki yeni iPhone XS Max, Samsung’un tarihsel olarak büyük amiral gemisi Galaxy Note 9’u bile geçti. Note 9’da yer alan 6,4 inçlik AMOLED ekrana karşı iPhone da artık 6,5 inçlik bir ekranla geliyor. Bu zamana dek kompakt akıllı telefonlar üzerinde duran Apple’ın büyük ekran baskısına dayanamayıp geçiş yapması kimilerini sevindirirken kimilerini üzdü.

5,8 inçlik ve 6,5 inçlik devasa OLED Super Retina ekranlar, HDR10 ve Dolby Vision destekliyor. Bunun anlamı, Netflix ve çok daha fazla platformda 4K içerikler bu cihazlarda izlenebilecek.

Cihazların ekranları Apple’ın ifadesine göre şimdiye kadarki en dayanıklı akıllı telefon camına sahip. Aynı ifadeyi geçen yıl da duyduğumuz için bu konuda pek fazla yorum yapmak istemiyoruz.

Fiyatlar

Geldik en can alıcı noktaya: Fiyatlar. Apple’ın amiral gemileri tarihsel süreçte hep pahalı teknoloji parçaları olmuşlardır. Bu yıl da geleneği bozmayan Apple, iPhone XS modeli için 999 dolardan başlayan bir fiyat etiketi koydu. iPhone XS Max için ise fiyatlar 1099 dolardan başlayacak. Bu fiyatlar, güncel dolar kuruyla bağdaştırılıp vergiler işin içine katıldığında 64GB iPhone XS için tahmini Türkiye fiyatı 11.000₺ civarında olacaktır. Yine 64GB XS Max için ise 13.000₺ bölgesinde fiyatlar görmemiz mümkün. Cihazların Türkiye’de ne zaman satışa sunulacağı henüz belli değil.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here