Ana sayfa Mobil iPhone XR Haptic Touch yakında yeni bir özellik kazanacak!

iPhone XR Haptic Touch yakında yeni bir özellik kazanacak!

0
iphone xr
iPhone XR | Görsel: CNet

iPhone XS ve XR arasındaki farklardan bir tanesi 3D Touch desteği. Dokunma şiddetini algılayan bu teknoloji, iPhone XR’da fiyatı düşürmek için bulunmuyor ve iOS’un bazı kritik işlevlerinde farklılıklar oluşmasına sebebiyet veriyor. Bunlar basitçe pahalı modelde daha sert basarak bazı işlevleri gerçekleştirmenize imkan sağlarken ucuz modelde size basılı tutarak yapmaktan başka çare bırakmıyor. Bu durum, 9to5Mac’e göre iOS 12.1.1 güncellemesi ile değişecek. Haptic Touch adına sahip uzun basmayla işlevleri kullanma özelliği, eksik bazı 3D Touch özelliklerini sunacak.

Şimdilik kilit ekranında kamerayı açmak ve el fenerini aktive etmekte kullanılan, kontrol panelinde kısayollara ulaşmanızı sağlayan bu dokunma hareketleri, aslında 3D Touch’ın ne kadar gereksiz bir hale geldiğini kanıtlıyor diyebiliriz. Sertçe basmak yerine basılı tutmak da aynı işlevi sorunsuz şekilde gerçekleştirmeye izin veriyor. Bunu muhtemelen Apple da fark ediyor zira iPad modellerinde uzun zamandır aynı özellik ekstra donanım olmadan kullanılıyor ve temelinde basılı tutma yatıyor.

Artık yana çekip görüntüle demek yerine uzun basmak yetecek. En azından iPhone XR için yetecek.

Kullanıcıları en çok bildirimler departmanında rahatlatacağını düşündüğümüz yeni güncelleme, bildirimlere basılı tutarak görüntülemenize imkan sağlayacak. Eski hareket olan kaydırıp görüntüle demek bizce de gayet saçmaydı. İşin kötü kısmı ise herhangi bir donanım gereksinimi olmasa da eski iPhone modelleri aynı hareketlere sahip olmayacak.

Şuan için beta test sürecinde olan iOS 12.1.1 kısa süre sonra tüm kullanıcılara sunulacaktır. Güncellemeyi almak için telefonunuzun ayarlarını kontrol etmenin yanında Technotoday’i takipte kalın.


Aracı: Jon Porter / The Verge

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here