Ana sayfa Donanım iPhone X”un çentiğini birebir kopyalayan Asus, Zenfone 5 ailesini tanıttı

iPhone X”un çentiğini birebir kopyalayan Asus, Zenfone 5 ailesini tanıttı

0

Mobil Dünya Kongresi fuarında bugün düzenlenecek Zenfone 5 tanıtımı öncesinde Asus medya temsilcilerine brifing vererek, firmanın yeni telefonu ile ilgili bilgiler vermenin yanında, cihazın üstünde yer alan oldukça aşina olduğumuz çentiğe işaret etti. Asus’un global pazarlama birimi başkanı Marcel Campos, “Bazıları Apple’ı kopyaladığımızı söyleyecekler ama, kullanıcıların isteklerini göz ardı edemeyiz. Trendleri takip etmek zorundasınız” dedi. Bu söylemden de anlaşılacağı üzere iPhone benzeri çentik artık trend oldu. Anlaşılan Asus Zenfone’ da dahil olmak üzere bir dizi Android cihazda görmeye devam edeceğiz bu trendi. 

Firmanın açıkladığı çok sayıda telefonun arasında anlatımı kısmen daha basit olan Zenfone 5 ailesiyle başlayalım: 6.2 inç’in yanında benzer görünen fakat donanım itibariyle daha üst teknolojiye sahip Zenfone 5Z ile birlikte bir de tasarım itibariyle bütünüyle farklı olan Zenfon 5 Lite varyantları mevcut. 

Asus tasarım noktasında büyük bir adım atmış. Zenfone 5, 5.5 inç’lik Zenfone 4 ile benzer fiziksel izleri, 6.2 inç ekrana oturtmuş. Bu başarının sırrı, yüzde doksanlık en-boy oranıyla sonuçlanan ince kenarlıklı tasarımda yatıyor. Asus daha gelişmiş gibi görünme teşebbüsüyle ekranı bazı suni yapay zeka numaralarıyla bir araya getiriyor. Renk sıcaklığı için otomatik ayarlama (Apple’ın True Tone teknolojisine oldukça benzer şekilde) ve ekrana bakarken açık kalmasını sağlamak için sensör kullanan firma, bu iki özelliği bir arada ‘AI Display (Yapay Zekalı Ekran)’ olarak adlandırıyor. 

155 gram ağırlığındaki Zenfone ne çok hafif, ne de çok ağır. Büyük ekranına rağmen, tek elle kolayca kullanılabiliyor. 19:9 en-boy oranına sahip olan telefon, Galaxy S8 ve S9’un Plus modellerine oldukça benziyor. Bu modellerde olduğu gibi Asus’un yeni telefonu da hem ön hem de arka yüzde cam malzeme barındırıyor fakat, Samsung’un mükemmel OLED paneli yerine LCD ekran kullanıyor Asus.  2246 x 1080 çözünürlüğünde bir ekrana sahip olan Zenfone 5’in ekran performansı da fena sayılmaz. 

Apple’ın iPhone X modelinde olduğu gibi Asus’ da Zenfone 5’te ‘Face Unlock (Yüzle Kilit Açma)’ özelliğini kullanıyor fakat tabii iPhone X’daki gibi sofistike bir Face ID özelliği beklemeyin. Face Unlock sadece kullanıcı memnuniyetini gidermeye dönük bir işlevden öteye gitmiyor. Bununla birlikte Asus, cihazda aynı zamanda parmak izi okuyucusunun da bulunduğunu belirtiyor. 

Qualcomm Snapdragon 636 işlemci kullanan Zenfone 5, amiral gemisi özelliklerin biraz altında kalıyor donanım tarafında. 64GB’la sınırlı kalan dahili hafızaya 4GB ve 6GB RAM seçenekleri eşlik ediyor. Zenfone 5Z ise Snapdragon 845 model sistem üzeri çipe (SoC) terfi ediyor. Maksimum hafızası 256GB olan cihazın ön belleği ise 8GB. Düz Zenfone 5’in daha makul bir fiyatı yakalayabilmek için tasarlandığı belli. 5Z varyanti 499$’dan başlayan cihazın arka yüzünde çift kamera bulunuyor. 

Zenfone’un kamera özelliklerinde öne çıkan faktörlerden biri de, 12 megapiksel ana görüntü sensörü üzerindeki 1.4 micron piksel büyüklüğü. Bu oran, HTC’nin U11 modelindekine eşit. üstelik Google Pixel’in de çok gerisinde kalmıyor. Kameranın çekim kalitesi, Asus’tan beklenenin üzerinde bir performans sergiliyor. 

Ana sensörün yanında 8 megapiksellik geniş açılı bir kamera da mevcut. Bu kamera, portre modu için derinlik tespitinde kullanılıyor. Fakat yapılan bir testte pek işe yaramadığı söyleniyor. Zira portre olarak çekilmek istenen fotoğrafı sıradan bir fotoğraf olarak çeken kamera, portre modunda çekim yaptığında, çekilen subjenin kenarları oldukça pürüzlü ve belirgin görünüyor. 

Zenfone 5’in öne çıkan özelliklerinden olmak üzere son söyleyeceğimiz şey, cihazın dahili hoparlör sistemiyle ilgili. Hoparlör oldukça yüksek ve net ses veriyor. Fakat bass ya da yüksek kalite anlamında pek bir performans sergilemiyor. Yine de Bose-y tipi bir hoparlörse beklentiniz, şanslı olduğunuzu söyleyebiliriz. Telefonlarda ses şiddeti ve netliği, salt ses kalitesinden önde geldiği için Asus’u tasarım tercihi konusunda suçlayamayız. AptX HD ve LDAC desteği, yüksek kalite Bluetooth audio da mevcut cihazda. Asus hem Zenfone 5, hem de Zenfone 5 Lite modellerinde kulaklık girişi kullanarak, imrendiği aşikar olan üst seviye telefon modellerinden ayrılan bir özellik kazandırıyor cihaza. 

Yukarıda yer alan Zenfone 5 Lite, tahmin edeceğiniz üzere daha basit bir cihaz. Kaliteli modele oranla daha az fiziksel görüntü sağlayan cihazın çerçeve kenarları ince olduğu gibi, ekran boyutu da 6 inç. Aynı zamanda Zenfone 5’te olduğu gibi 3.300 mAh bataryası bulunan Zenfone 5 Lite modeli, Android Nougat (Oreo değil) üzerinde çalışıyor. 5 Lite’ın da önünde ve arkasında ikişer kamera bulunuyor. Grup çekimler için 120 derecelik alan görüşü sağlayan ekstra lensler de mevcut. 

Asus, Zenfone Lite’ı Mart ayında, Zenfone 5’i ise Nisan ayında çıkaracak. Zenfone 5Z ise Haziran’da piyasaya sürülecek. Kesin çıkış tarihleri henüz bildirilmemekle birlikte, resmi bir açıklama yapıldığında sitemizde yayınlayacağız.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here