Ana sayfa Donanım iPhone X’un Android telefonlardan kopyaladığı 7 şey

iPhone X’un Android telefonlardan kopyaladığı 7 şey

0

Daha önce de söyledik: yeni iPhone X”in Apple cihazları arasında ilk olma özelliği taşıyan bir çok niteliği var. Tabi bu da mantıklı zira cihaz, teknoloji devinin bugüne kadarki en ağır, en pahalı telefonu.

Mesele şu ki getirilen yeniliklerin bir çoğu halihazırda Android telefonlarda bir süredir gezinmekteler. Bazıları eski, bazıları ise yıllardır var. Bu kötü bir şey değil. Cihaz yapımcıları her zaman için fikirleri ödünç alırlar ve bunu yaptıklarında da biz basamak çıkmış oluruz. örneğin, arka yüzünde iki kamerası olan 2 seçenek yerine, artık bir çok seçeneğe sahibiz.

O halde Apple”ın Android telefonları takip ediyor olması kimin umurunda olur ki?

İşte size Apple”ın neleri takip ettiği, ve nelerde liderlik bayrağını elinde tuttuğuna dair tespitlerimiz.

1. Home tuşunun olmayışı

İlk iPhone simgesel “home” tuşunu çıkardıktan sonra diğer telefon üreticileri de bu yolu takip ettiler. O zamandan bu yana bir çok Android telefon merkezi “home” tuşundan uzaklaşarak, üç fiziksel ya da işlevsel gezinme butonu kullandı. Bazıları ise bütünüyle ekran üzeri kontrol sistemine geçiş yaptı.

Apple”ın takip ettiği yolda büyük bir değişiklik yapmış olduğunu görmek şok yaşattıysa da, bir telefonun home tuşunu kaldırarak tüm ekranı home tuşu olarak kullanılacak şekilde düzenlemesinde de şaşılacak bir durum yok.

2. İnce çerçeveler ve kenardan kenara ekran tasarımı

Home tuşunu kaldırarak ekran-gövde oranını arttırmak, iPhone”un işine yaradı. Bu yolla harika bir kenardan-kenara ekran elde etti. Bu konuda Apple başı çekiyor. Xiaomi, Samsung ve LG ise telefon yüzeyini azami boyutlara çeken ve görünmeyi engelleyen çerçeveleri tıraşlayan ilk firmalar oldular (iPhone X”da ise hala kalın bir çerçeve var. Biz buna “çentik” diyoruz).

3. Daha büyük ekran

çerçeve daraltma ve ekran genişletmenin bir sonucu olarak Apple, asıl itibariyle iPhone 8 Plus”ın gövdesinden daha küçük olan bir alana daha büyük bir ekranı sıkıştırma imkanı bulabildi. Büyük bir ekranla daha rahat okuma alanı edinir, uygulamalarda gezinebilir, videolarınızı seyreder ve oyunlarınızı daha rahat oynarsınız.

iPhone X, Apple”ın 5.5-inç ekran boyutunu aşan ilk modeli oldu (diagonal olarak ölçtüğünüzde). Jumbo Android telefonlar ise bu eşiği uzun zaman önce atladılar ve geldikleri yerde duruyorlar. (4 yıl önce çıkan 6.4 inç ekranlı Sony Xperia Z Ultra, elinize alacağınız en büyük telefon modelidir).

4. OLED ekran

Telefon dünyasında Samsung eşittir OLED, OLED eşittir Samsung”tur. Aynı zamanda “AMOLED” olarak adlandırılan ekran teknolojisi derin siyahlıklar, canlı renkler ve kısmi enerji tasarrufu nedeniyle tercih ediliyor (LCD panellere oranla). Samsung telefonları ve diğer bir çok cihaz yıllardır AMOLED ekran kullanır. Aslına bakarsanız Samsung Display bu materyali üreten ilk üreticidir. üstelik iPhone X”in OLED ekranını tedarik eden de Samsung Display”dir.

5. Kablosuz şarj

Apple burada da Samsung”un ardından geliyor. Ve tabii Nokia/Lumia telefonlarının. Ve LG yapımı Google Nexus 5″in. Yeni üç model de bu özelliğe sahip olacak. Bu güzel bir şey. Apple”ın kablosuz şarj mefhumuna geçiş yapmasıyla birlikte bu teknoloji de hız kazanacaktır. Böylece kablosuz şarj etme teknolojisinin potansiyelini limitine kadar kullanmasını sağlayacaktır.

6. Tuş kilidini yüzünüzle açmak

Yüzünüzün bir bölümüyle telefonun tuş kilidini açma konusunda Microsoft, Lumia 950 ve 950 XL modellerinde piyasaya çıkardığı “Windows Hello” uygulaması ile herkese galip gelmektedir. Daha sonra Samsung “iris tarama” özelliğiyle ve “yüz tanıma” fonksiyonuyla (yüz tanıma özelliği mobil ödemeler için yeterince güvenilir değil). iPhone X”in meseleyi ele alışı farklı ama, bu kavramla ilk haşır neşir olan Apple değil.

7. Arka yüzdeki kameralarda OIS özelliği

Samsung Galaxy Note 8″in arka kameralarında “Optik Görüntü Stabilizasyonu” özelliği mevcut. Bu özellik, resim ya da video çekerken titremeyi azaltırken, düşük ışıklı fotoğraf çekimine katkıda bulunuyor. Umarız bu özelliği tüm dual-lens telefonlarda görmeye başlarız. iPhone X”te bulunan, fakat iPhone 8 Plus”ta olmayan bu özellik, yerinde bir eklenti olmuş. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here