Ana sayfa Haber iPhone X’Te Face ID nasıl devre dışı bırakılır?

iPhone X’Te Face ID nasıl devre dışı bırakılır?

0

Apple”ın home tuşu olmayan, yeni sensörleri bünyesinde barındıran iPhone X modeli, şık yeni tasarımıyla geçtiğimiz hafta hepimizin dikkatini çekmişti. Bu yeni sensörler sadece “TrueDepth” kamera sistemine güç kazandırmıyor, daha da önemlisi Touch ID”nin yerini alan (zira artık home tuşu yok) Face ID” de bu sensörlerle iş görüyor.

Face ID, bir çok Android telefondaki yüz tanıma sistemlerinden ya da Galaxy S8″deki iris tarayıcısından bütünüyle farklı bir özellik değil. Fakat, insan yüzüne gözle görünmeyen 30.000 ışık noktası yansıtıyor, infrared ışığı oluşturan yoğun aydınlatıcı sistemi ve tüm bu bilgileri okuyacak bir de infrared kamera kullanıyor. Bu veriler yüzünüzün kusursuz haritasını çıkarmak için kullanılarak, şifre girmeden telefonunuzu hızlıca açmanızı sağlayacak bütünüyle güvenilir bir yetkilendirme metodu oluşturuluyor.

Apple, Face ID”nin Touch ID”den daha güvenilir olduğunu söylüyor. Zira Touch ID”de herhangi birinin güvenlik sistemini aşma ihtimali 50.000″de 1 iken, Face ID”de bu oran 1.000.000″da 1″e düşüyor. Aslında o denli güvenli ki Apple bu yöntemi Apple Pay”de yetkilendirme metodu olarak kullanacak.

Bununla birlikte biyometrik yetkilendirme yöntemlerinde başka bir endişe sebebi de var. Amerika”da halk, aleyhte suçlamalara karşı anayasanın beşinci maddesinin koruması altında bulunuyor. Bu nedenle de telefonunun şifresini ya da PIN numarasını vermek zorunda bırakılamıyor Amerikan vatandaşları. Fakat, biyometrik yöntemler bu kapsama girmiyorlar. Yakın tarihli bir duruşmada parmak izi taraması, iris taraması ya da yüz taraması gibi sistemlerin kan örneği vermekten pek farkı olmadıkları, bu nedenle de anayasanın beşinci maddesi kapsamına girmeyecekleri hükmü verildi.

Daha önce Apple, iPhone kullanıcılarının Touch ID”yi devreden çıkarmaları için telefonu açma tuşuna beş kez basma fonksiyonu getirmişti. Tıbbi bilgilere ve acil durum çağrılarına erişmek için de aynı şekilde 5 kez basılıyor iPhone”un bundan önceki modellerine. Bunu yaptığınızda şifre ya da PIN numaranızı girerek, Touch ID”yi tekrar etkinleştirebiliyorsunuz.

Bu fonksiyonun iPhone X”te Face ID için nasıl kullanılacağına dair bir açıklama yapan Craig Federighi, açma kapama tuşuna beş kez basmak yerine telefonu yanlarından sıkarak ses ve açma/kapama tuşlarına basmak gerektiğini söyledi. Bu tuşları bir süre basılı tuttuğunuzda önceki iPhone modellerinde olduğu gibi acil durum ekranı çıkıyor karşınıza ve şifre ya da PIN girene kadar Face ID özelliği devre dışı kalıyor.

Face ID özelliğini devre dışı bırakmanın diğer yolları ise şunlar:

* Telefonu kapatıp açmak
* Son 48 saat içerisinde iPhone X”i Face ID kullanarak açmamışsanız devre dışı kalıyor otomatik olarak.
* Face ID ile beş kez üst üste telefonu açamamak.
* Telefonu şifre kullanarak ya da herhangi bir şekilde son altı buçuk gün boyunca hiç açmamış olmak.

Federighi aynı zamanda Touch ID”de olduğu gibi Face ID”nin de ayarlardan devre dışı bırakılabileceğini söylüyor.

Face ID telefon kilidi olarak, Apple Pay ödemelerinde ve App Store/iTunes alışverişlerinde kullanılabiliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here