Ana sayfa Sektörden iPhone X Satışları Beklenenden Düşük Olunca Parçalar Üreticilerin Elinde Patladı

iPhone X Satışları Beklenenden Düşük Olunca Parçalar Üreticilerin Elinde Patladı

1

Eylül ayında tanıtılacak yeni akıllı telefonların beklentisiyle birlikte satışları dip yapan Apple iPhone X amiral gemisi, üreticilere ciddi zararlar verecek.


İlgili Haber: iPhone 8, iPhone X’a göre daha çok tercih edilir oldu


Digitimes tarafından yayınlanan rapora göre Apple ile alışveriş yapabilmek için üreticilerin ciddi miktarda stok bulundurmaları gerekiyor. Bu stoklar sayesinde Apple ne zaman isterse parçalar anında teslim edilebiliyor. Fakat bu zorlama, bu kez üreticilerin zararına olacak çünkü iPhone X beklenenden düşük bir performans sergiledi. Firmanın amiral gemisi ilk piyasaya sunulduğu zamanlarda diğer iPhone modelleriyle birlikte Apple’a rekor gelir kazandırsa da beklenti çok daha fazlaydı. 2018’in birinci çeyreğinde 77,3 ikinci çeyreğinde 52,2 milyon adet satılan iPhone modellerinde kullanılan parçaların neredeyse üç katı, rapora göre üretici firmaların depolarında bekliyor.

Üreticilerin ellerinde şuan için elektronik parçaların yanı sıra tamamlanmış gövdeler de bulunuyor. Bu parçalar Apple tarafından satın alınmaya devam edilecek fakat ilk yıl olduğu kadar yüksek hacimlerde olmayacağı kesin. Akıllı telefon parçalarının bu kadar birikmesi aslında Apple’a özel bir durum da değil. 2018 yılı raporlara bakıldığında, 2017’ye kıyasla satışlarda bir düşüş gösteriyor. Bu düşüşün sebebi muhtemelen cihazların önceki yıla göre pek değişime uğramaması ve performansın ciddi bir zıplama yaşamamış olması.

Raporun devamında neyseki üreticilerin çok büyük bir sıkıntı içinde olmadığını anlıyoruz. Apple, eski modellerinde üretilen parçaların çoğunu yeni modellerinde de kullanıyor. Bunun dışında, eski modellerin üretimi de belirli bir süre devam ediyor. Bu sebeple stokların bir problem olmayacağını düşünülüyor.

Tüketici perspektifinden olaya bakarsak stokların bu denli yüksek olması iyi bir haber. Ellerindeki parçalardan kurtulmak isteyen üreticiler, fiyatlarında düşüşe gidebilir. Bu düşüşler ise şüphesiz daha ucuz akıllı telefonlar olarak piyasaya yansıyacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here