Ana sayfa Haber iPhone X kullanıcıları aile satın alımlarını onaylamak için FaceID”yi kullanamıyor!

iPhone X kullanıcıları aile satın alımlarını onaylamak için FaceID”yi kullanamıyor!

0

FaceID

Kullanıcılar tarafından Apple forumlarında ortaya çıkarıldığı üzere aile içi satın alım işlemlerinde ebeveyn onayı eskiden olduğu gibi TouchID’nin yerine geçen FaceID ile verilemiyor. Kullanıcıları, çocuklarının yaptığı satın alımları AppleID parolalarını girerek onaylamak zorundalar.

Ask to Buy, Satın almak için Sor, Apple’ın çocuklar tarafından yapılan harcamaların önüne geçmek için geliştirdiği oldukça pratik bir yöntem ve harcamaların kontrol altına alınmasını sağlayan etkili bir araç. Sistem basitçe, çocuk olarak tanımlanmış cihazların dijital alışverişlerini yaparken ebeveynlerinden onay almadan işlemi tamamlayamamalarına dayanıyor. Sistem, TouchID olan cihazlarda ebeveynin parmak iziyle tamamlanabiliyordu ancak bildiğiniz üzere iPhone X, bu özellikten yoksun.

Apple’ın yeni geliştirdiği yüz tanıma sistemi FaceID, aileler hatta birbirine benzeyen insanlar tarafından kandırılabiliyor. Bu sebeple aile gibi birbirine genellikle benzeyen insanlardan oluşanlar arasında bu özelliğin devre dışı bırakılmış olması her ne kadar mantıklı olsa da, var olan parmak izi okuyucu gibi pratik bir yöntemin kaldırılarak daha zor bir yönteme geçilmesi, kafalarda soru işaretleri oluşturuyor. 

Konuyla ilgili Apple’ın destek sayfasındaki açıklamaların hiç birinde yer almayan FaceID, özelliğin kullanılmadığının resmi bir kanıtı olarak görülebilir. FaceID’nin çocuklar tarafından kandırılabildiğini hesaba katarsak, 6bin liralık akıllı telefonunuz ucuz rakiplerinin bu alanda bir hayli gerisinde kalıyor gibi görünüyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here