Ana sayfa Haber iPhone X, iPhone 8 ve iPhone 8 Plus arasındaki temel farklılıklar

iPhone X, iPhone 8 ve iPhone 8 Plus arasındaki temel farklılıklar

0

Birkaç saat içerisinde dünyanın bazı ülkelerinde iPhone 8 ve iPhone 8 Plus ön siparişe açılacak. Bir çoklarının istediği iPhone ise 3 Kasım”da piyasaya çıkacak. Ne tip 2017 model bir iPhone satın alacağınıza karar vermeden önce, üç cihaz arasındaki farklılıkları bilmeniz gerekiyor.

Her üç telefonda da aynı ana bileşenler mevcut. Bu da demektir ki her üç modelden de aynı muhteşem performansı edinebileceksiniz. Bununla birlikte üç model arasındaki farklılıklardan da kısaca söz etmekte fayda var.

Boyut

iPhone 8, yaklaşık olarak 4.7 inç”lik iPhone 8″le aynı büyüklükte fakat, 5.8 inç ekran ekranı iPhone 8 Plus”ın 5.5 inç ekranından daha büyük. iPhone 8 148 gramlık ağırlığıyla üç model arasında en hafifi. iPhone 8 Plus ise 202 gram ağırlıkla en ağır olanı. iPhone X,174 gramla kardeşleri arasında bir yerde yer alıyor.

Ekran

iPhone X”in OLED ekranı 2436 x 1125 piksel çözünürlüğe sahip. Apple bu ekranı “Super Retina Ekran” olarak adlandırıyor. Ekran aynı zamanda 1.000.00:1 kontrast oranıyla, HDR ekran olma özelliği taşıyor.

iPhone 8 Retina HD LCD ekrana sahip (iPhone 8 Plus”ta full HD, iPhone 8″de HD). Kontrast oranları ise sırasıyla 1.300:1 ve 1.400:1.

Kamera

Hem iPhone x, hem de iPhone 8 Plus”ın arka yüzünde çift kamera mevcut fakat iPhone X”in telefoto mercekleri f/2.4″lük oranla daha iyi aralığa sahip. iPhone 8 Plus ise f/2.8 ekran aralığında. Dual optik görüntü stabilizasyonuna sahip tek model ise iPhone X.

iPhone X”in ön yüzündeki kamera kompleks bir yapıya sahip olması nedeniyle aynı zamanda “Dikey Işıklandırma” ve Animoji destekli “Dikey” mod selfiler çekebilen tek model.

Video oynatma

Yeni iPhone”lardan sadece iPhone X, Dolby Vision oynatma destekli”High Dynamic Range” fonksiyonuna sahip.

Biometrikler

iPhone X”te “Face ID” adı verilen yüz tanıma sistemi mevcut iken, iPhone 8 ve iPhone 8 Plus “Touch ID” parmak izi sensörleriyle yetkilendirme yapıyorlar.

Pil ömrü

iPhone 8 ve iPhone 8 Plus arasındaki büyüklük farkı, daha büyük modelin lehine işliyor. iPhone 8 Plus 21 saat konuşma, 13 saat internet kullanımı, 14 saat video oynatma ve 60 saat ses çalma ömürlerine sahip. iPhone 8″in tahmini oranları ise 14 saat konuşma, 12 saat internet kullanımı, 13 saat video oynatma ve 40 saat ses çalma şeklinde değişiyor.

iPhone X ise, iPhone 8 Plus”ın batarya performansıyla başa baş gidiyor. İnternet kullanımında bir saatlik, video oynatımında da bir saatlik kayıp söz konusu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here