Ana sayfa Haber iPhone X’in akıcı kullanımının altındaki sır ortaya çıktı

iPhone X’in akıcı kullanımının altındaki sır ortaya çıktı

0

Akıllı telefonlarda çerçeveleri öldürme akımının başlamasıyla mevzuya yakın zamanda 10. yıl özel modeliyle katılan Apple, bildiğiniz üzere ana ekran tuşu ve beraberinde gelen TouchID parmak izi okuyucusunu özellik listesinden kaldırdı. iPhone”un ilk modelinden bu yana en temel navigasyon aracı olan ana ekran tuşunun kalkmasıyla birlikte cihazı kullanma şekli de ciddi anlamda değişti.

iPhone X”te ana ekrana ulaşmak için yapmanız gereken, cihazın ekranının en altından yukarı doğru sürüklemek, uygulama değiştiricisine ulaşmak için yapmanız gereken ise yine ekranın en altından çekerek ortada bekletmek olarak güncellendi. Bu tür el hareketlerinin sorunsuz çalışması, Apple”ın en iyi, en yeni ve en pahalı akıllı telefonunun akıcı olması için bulunması gereken en temel özellik oldu.

Bahsettiğimiz el hareketlerinin yeterince hassas olması ve kullanıcılara bir ana ekran tuşunu aratmaması için Apple, cihazlarında yazılımsal birkaç değişiklik yaparak el hareketlerinin akıcılığını garanti altına alarak kullanıcı deneyiminden ödün vermedi. Bu değişiklik, dokunmatik panelin örnekleme hızının tam iki katına çıkarılması oldu. Diğer modellerde 60hz, yani saniyede 60 kez parmakların hareketini izleyen dokunmatik panel, iPhone X”te tam iki kat hızda çalışıyor. 120hz”lik örneklemeyle parmağınızı çok yüksek kesinlikte takip eden iPhone X, hiçbir zaman animasyon atlaması yapmıyor ve el hareketleri sırasında yazılımda herhangi bir girişin kaçırılmasına ihtimal bırakmıyor.

ülkemizde yakın zamanda dış ticaret açığını ikiye katlayacak kadar satılacak olan ve en düşük depolamalı modelinin tanesi 6.099 TL olacak olan iPhone X, satışa ne zaman çıkacak maalesef henüz belli değil.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here