Ana sayfa Haber iPhone X”daki bu özellik, canınızı sıkabilir

iPhone X”daki bu özellik, canınızı sıkabilir

0

Apple”ın sabırsızlıkla beklenen iPhone X çıkışına şu an itibariyle 3 hafta kadar kaldı. Zira 27 Ekim”de ön siparişe açılacak olan cihaz, 3 Kasım”da raflara inecek. İnsanlar 2014″ten bu yana ilk kez bütünüyle yeni tasarlanan iPhone modelini beklemeyi tercih ettikleri için, milyonlarca Apple hayranı iPhone 8 ve iPhone 8 Plus pas geçiyor.

iPhone X”in duyurulmasıyla birlikte Apple, dünya çapındaki çalışanlarına sokakta kullanmak üzere X modelini dağıtmış görünüyor. Kaldı ki bugüne değin Apple hayranlarının kıyıda köşede çektikleri bir düzine iPhone X fotoğrafını da görmüştük. Bu fotoğraflar oldukça sıkıcı olmakla birlikte web ortamına son düşen bir foto var ki, iPhone X çıktıktan sonra kullanıcıların canını oldukça sıkacağa ebnziyor.

Hayır, iPhone X ekranının en üstündeki çentiğin her iki yanında bulunan kulaklardan bahsetmiyoruz. Kaldı ki bunlar da oldukça rahatsız edici. iPhone X”da bulunan bu kulaklar, kalıcı bir tasarım. Bazılarına çirkin gelebilir ama, kısa süre içerisinde ortadan kalkacaklarını beklemeyin. Aslına bakarsanız Apple, uygulama geliştiricilerinin bu çentiğin zeki ara yüz yaklaşımlarıyla saklanması yerine, görünür olmasını tercih ettikleri konusunda ısrarcı davranıyor.

Gelelim konumuza. Sözünü ettiğimiz şey, 5.8 inç ekrana sahip iPhone X”un yeni görüntü oranı. Geçtiğimiz gece Reddit”te paylaşılan fotoğrafa bir göz atalım.

Gördüğümüz kadarıyla bir Apple çalışanı olduğunu zannettiğimiz şahıs, iPhone X telefonunda Pokemon Go oynuyor. Tabii ilgilendiğimiz şey Pokemon Go değil. Resme dikkatlice bakarsanız, uygulamanın ara yüzünün nerede bittiğini görebilirsiniz. Ekranın üst bölümüne yakın bir yerde bitmediğini görüyorsunuz, değil mi? İşte sorunumuz da bu.

Apple”ın yeni iPhone X modeli, diğer iPhone serisindeki modellere göre çok daha dar bir görüntü oranına sahip oludğu içindir ki uygulamalar, geliştiriciler üzerlerinde çalışma yapmadıkları sürece tam ekran olarak çalışmayacaklar. Bilakis iPhone X”un ekranına sığmak için küçülmek zorunda kalacaklar.

iPhone X”un ekranının herhangi bir iPhone modelinden diagonal olarak daha büyük olması gerçeğine rağmen, diğer modellerle kıyaslandığında oldukça dar olduğunu biliyoruz. Bunun sonucunda da güncellenmeyen uygulamaların, diğer iPhone modellerine oranla çok daha ufak tefek görünecekleri aşikar. Tabii bu dünyanın sonu değil. Kaldı ki bir çok uygulama, geliştiricilerin güncellemeleri yayınlamalarından sonra, ekrana uyum sağlayacaklardır. Sadece şu var ki bu tip bir durumla karşılaşırsanız telefonu ilk elinize aldığınızda, şaşırmanızı istemeyiz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here