Ana sayfa Donanım iPhone ve iPad”lerinizi hazır edin, geliyor

iPhone ve iPad”lerinizi hazır edin, geliyor

0

Geçtiğimiz hafta, Apple iOS 8 için 6. beta versiyonunu geliştirmeye karar verdi. Bu iOS 8 için son beta versiyonu olduğu belirtilirken, sistemin bütün iOS geliştiricilerine güvenlik önlemleri nedeni ile açılmayacağı da ayrıca belirtilmişti. Konu ile ilgili yapılan bir açıklama da, iOS 8‘in iPhone 6 ile birlikte piyasaya sürüleceği yönünde olmuştu.

Görünen o ki; Apple yetkilileri iOS için kullanıcılarını bekletmek istemiyor. Ayrıca beta 6’yı test eden geliştiricilerin de raporları doğrultusunda Apple sistemi yavaş yavaş cihazlara sürmeye başlayacak. Ancak; Apple yetkilileri, kullanıcıların sıkıntı yaşamaması için bazı adımlara dikkat etmesini istiyor.

 

Yukarıdaki tabloda, hangi iPad‘lerin ve hangi iPhone modellerinin iOS 8 güncellemesi alacağı bulunuyor.  İşte cihazlar:

iPhone 4S, iPhone 5, iPhone 5S, iPhone 5C, iPad 2, üçüncü ve dördüncü nesil iPad ve iPad Air‘lar, 5. nesil iPod Touch, iPad Mini ve iPad Mini Retina.

Bu cihazlara sahipseniz, iOS 8 güncellemesini alabileceksiniz. Elbette konu ile ilgili dikkat etmeniz bir konu da; iOS 8 için yeterinden fazla alan bırakmanız gerekiyor. Hatırlayacağınız gibi, iOS 7 güncelleme paketi yaklaşık 700MB olarak duyurulmuştu ancak sonradan görüldü ki, 3GB’lık bir alanı iOS 7 kaplıyordu.  Bir kullanıcı olarak cihazınızda en az işinize yarayan veya hiç kullanmadığınız uygulamaları silmeniz büyük ihtimalle daha büyük boyutlu olacak olan güncellemede sıkıntınızı aza indirecektir. Bununla birlikte, Apple geliştiricileri cihazınızdaki bütün filmleri, fotoğrafları; bilgisayarınıza veya iCloud, Dropbox, Yandex Drive gibi alanlara yüklemenizi istiyorlar.

Bu adımdan sonra, yapmanız gereken cihazlarınızdan sık-sık güncellemeleri kontrol etmeniz. iOS 8 güncellemesine yakınken; cihazınızdaki bütün uygulamaların güncel versiyonlarında olması gerekiyor.  Yani, iOS 8 için kesinlikle kullandığınız bütün uygulamaların düzgün çalışıyor olması gerekiyor.

İzlemeniz gereken önemli bir adım da; Apple‘ın “Back Up Now” işlevini gerçekleştirmeniz. iTunes aracılığı ile yapacağınız bu işlev, Apple cihazınızı bilgisayarınıza USB aracılığı ile bağlayıp – cihazlarınızda Wi-Fi açık olmasına dikkat edin- ve back up işlevinizi gerçekleştirin. Hem iTunes hem de iCloud üzerinden yapacağınız back up işlevinde bilgisayarda karşınıza çıkan “This Computer- Bu bilgisayar” sekmesini işaretlemeniz gerekiyor.  

Apple, ileriki günlerde bunun gibi bazı adımları basın ile paylaşması bekleniyor. Tarafıma ulaşan bu bilgileri sizinle elimden geldiğince paylaşarak iOS 7‘deki problemlerinizi yaşamamanızı ümit ediyoruz. Durumla ilgili ek bilgiler geldikçe, okuyucularımızla paylaşacağız.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here