Ana sayfa Haber iPhone’un gözdesi: Instagram

iPhone’un gözdesi: Instagram

0

iPhone uygulaması Instagram, şüphesiz son yılların en sansasyonel dijital fotoğrafçılık fenomeni haline geldi. üstelik uygulama, neredeyse sadece bir yıl içerisinde sıfır noktasından milyonlarca kullanıcısı olan bir fenomen haline geldi. Her geçen gün milyonlarca amatör veya profesyonel fotoğrafçı Instagram kullanarak işlerini paylaşmaya devam ediyorlar. Bu paylaşımlar uygulamanın popülaritesini artırmakla kalmıyor, potansiyel kullanıcılara da heyecan vermeye devam ediyor. Uygulamanın kullanım ipuçlarından, daha dikkat çekici fotoğraflar yaratabilmeniz için Instagram”a yardımcı diğer uygulamalara kadar geniş bir içerik barındıran dosyamızın keyfini çıkarın.

Uygulamanın kullanılmaya başlanması

Instagram, basitçe uzunca bir müddettir çeşitli görsel tasarım disiplinlerinde moda haline gelen retro akımının geldiği son nokta olarak tanımlanabilir. Dijital olarak eskitilmiş nesnelerin, salt bu eskitilme efekti sayesinde daha estetik olarak sunulması, disiplin üzerine kafa yoranlar için bazı zoru işaretleri de barındırsa, ortalama kullanıcının bu modayı bu kadar kolay ve çabuk bir şekilde yakalamasına olanak vermesi, uygulamayı bir anda geçtiğimiz yılın en popüler uygulamalarından biri haline getirdi. öncelikle teknik olarak Instagram uygulamasının çalışma prensiplerine biraz yakından bakalım.

Instagram uygulaması iPhone“unuza yükledikten sonra gerekli kayıt işlemlerini de yaptınız ve siz de son zamanlarda özellikle sosyal ağlarda paylaşılan çekici retro görselleri çekmeye hazırsınız.

Evet, başlangıçta ve uygulama ile hemhal olunan ilk birkaç günde Instagram çok da kullanıcı dostu görünmeyebilir. Ama üzülmeyin, dosyamız içerisinde Instagram ile nasıl harikalar yaratacağınıza dair mühim ipuçları bulabileceksiniz. Esasen uygulamanın özellikle ilk bakışta kullanıcı dostu olmadığını, uygulamayı telefonlarına indiren kullanıcıların %55″inin iç fotoğraftan az upload yaptığından da anlaşılabilir. Belli ki uygulamayı indiren her iki kişiden birisi, ilerleyen günlerde uygulamayı indirdiği günkü kadar heyecan beslemiyor. Geri kalan %45″lik kullanıcı oranı ise, ki yine de bu oran dünya çapında yaklaşık 5 Milyon kişi ediyor, Instagram ile orta ve üzeri düzeylerde haşır neşir olarak, uygulamaya ciddi zaman harcıyor. Ancak uygulamanın bu kadar başarılı olmasının arkasında gerçekten ne yatıyor?

Objektif olarak ortalama bir kullanıcı gözüyle bakıldığında Instagram’ın bu kadar kısa sürede bu denli popüler olmasının arkasında üç mühim etken yattığı görülebilir. Bunlardan birincisi uygulamanın hakikaten oldukça eğlenceli olması. İkincisi, fotoğraf bilgisi ve görsel algısı ne olursa olsun uygulamanın kullanıcısına öğrenme imkanı sunması. üçüncü olarak da uygulamanın dijital fotoğraçılığa olan hevesi artırması.

 

 

 

Bu üç ana neden biraz daha yakından bakalım. Eğlence kısmı fotoğrafçılıkla az ya da çok ilgilenen herhangi bir kimseye kolaylıkla açıklanabilir. Instagram, kullanıcıya istediği anda ve istediği yerde hayli “cool” fotoğraflar çekmeye imkan veren bir uygulama. üstelik bunu cepte kolaylıkla taşınabilen bir iPhone’dan başka hiçbir şeye ihtiyaç duymadan yapabiliyor. Tabii, Instagram ile çekilmiş her fotoğrafın belirli bir estetik düzeyi aşabildiğini söylemek zor fakat, uygulamanın çalışma prensibine alışıp, ipuçlarına hakim oldukça hem eğlenip hem de estetik fotoğraflar ortaya koymamak içten bile değil.

Bununla birlikte Instagram kullanarak oluşturduğunuz bu fotoğrafları anında internet üzerinden paylaşmak da mümkün. İşin eğlencesine ciddi bir katkı yapan bu özellik sayesinde de oluşturduğunuz tasarımları sosyal paylaşım siteleri başta olmak üzere tüm İnternet’te paylaşabiliyorsunuz. Sosyal ağlardaki paylaşımın, işin eğlence kısmına yaptığı pozitif katkı yadsınamaz. Bu yolla Instagram kullanan diğer kullanıcılarla da interaksiyonu sağlamak ve onlardan etkilenmek de mümkün. İşte bu durum da bizi ikinci sebebe yönlendiriyor. Başka Instagram kullanıcıları ile İnternet ve sosyal paylaşım siteleri üzerinden yürütülen paylaşımlar sayesinde uygulamanın kullanımı hakkında yeni bilgiler edinmek mümkün. örneğin, iPhoneography gibi sanal komünitelerde Instagram ile oluşturduğunuz fotoğraflarınızı paylaşabilir; yorum ve tavsiyeler alabilir ve başka kullanıcıların işlerine göz atabilirsiniz.

Instagram, kullanım anındaki eğlencesinin yanında, oldukça da ilham verici bir uygulama olarak göze çarpıyor. Uygulamayı aktif olarak kullanırken bize ilham veren üç ana unsurdan bahsedebileceğimizi düşündük. Tabi bu unsurların sayısı kullanıcıdan kullanıcıya göre değişkenlik arz edebilir. İlk olarak, bahsini yukarıdaki satırlarda geçirdiğimiz sosyal paylaşım siteleri ve komünitelerde gördüğünüz Instagram fotoğrafları başlıca ilham kaynağı olacaktır. İkinci olarak, uygulamanın içerisinden erişilebilen kullanıcı işlerine bakabilmek kesinlikle ilham verici olacak. Dünya üzerindeki diğer Instagram kullanıcılarının uygulama üzerindeki hakimiyetine dair örnekler size de yeni kapılar açacak kuşkusuz. Ve son olarak da Instagram kullanılarak oluşturulmuş fotoğrafların tag’leri üzerinden arama yapabilme sayesinde sadece belirli anlarda yapılmış çalışmalar filtrelenebilir ve bu sayede bilgi akışındaki kaos önlenebilir.

 

 

Instagram uygulaması içerisindeki kullanıcı hesapları ve paylaşımlardan bahsetmişken, bir kullanıcı olarak buradaki popülaritenizi de artırmanın yollardan dem vurmadan geçmek olmaz. Uygulama dahilinde paylaşıma açtığınız fotoğraflarınızın daha çok kişi tarafından görülmesi, bir nebze de sizin başka kullanıcıların paylaştığı işlerle ne kadar ilgilenerek, “ortalıkta göründüğünüze” bağlı. Paylaşılan fotoğraflar arasında ne kadar çok “beğen” butonuna tıklarsanız, diğer kullanıcıların o kadar fazla dikkatini çeker ve paylaşımlarınızdan haberdar olmalarını sağlayabilirsiniz. Unutmamalı ki, işleri paylaşım halinde olan birçok profesyonel fotoğrafçı olsa da birçok kullanıcı fotoğrafla sadece amatör olarak ilgilenen meraklılardan oluşuyor. Bilgi birikimi ve estetik disiplini ne derecede olursa olsun Instagram kullanıcılarının birçoğunun düsturu aynı: Görsel olarak çekici sonuçları en kolay ve en hızlı bir biçimde alarak, bunları anında tüm dünyayla paylaşmak.

Tabii ki fotoğraflarınızın kalite ve orijinalitesi arttıkça Instagram içerisindeki paylaşım platformundaki takipçi sayınız da artacak. Bu yüzden Instagram’la yapılan her denemeyi İnternet ortamında paylaşmaktan ziyade, üzerinde ortalamadan daha fazla mesai ve emek harcadıklarınızı peyderpey paylaşmakta fayda var. Böylece daha ilk günden belirli bir kalite düzeyini tutturmuş ve o çıtayı yükseltmeye meyletmiş olabilirsiniz. Birkaç gün aralıklarla paylaştığınız en iyi fotoğraflarınız kısa sürede ilgi görmeye başlayacak, uygulamayı gittikçe daha da ezber bozan bir teknikle kullandıkça, kullanıcılar arasında dikkat çekmeye başlayacaksınız.

Instagram, özellikle de Facebook ve Twitter gibi yaygın sosyal paylaşım ağları sayesinde kısa süre içerisinde o denli popüler hale geldi ki, bu uygulamanın kullanım deneyimini daha da öte noktalara taşıyacak bazı yardımcı uygulamalar da piyasadaki yerlerini aldı. Şimdi bu yardımcı uygulamalara biraz daha yakından bakalım.

 

 

 

ınstangram

 

 

InstaBAM

öncelikle isminin fonetik sempatisi ile ilgimizi çeken Instabam uygulaması coğrafi lokasyonunuza göre daha önce etrafta çekilmiş ve paylaşılmış Instagram fotoğraflarını size kolayca bulup gösterebiliyor. Böylece dilerseniz, o an olduğunuz yere daha evvel orada bulunmuş kullanıcılar tarafından çekilmiş Instagram fotoğrafları gözünden bakabilirsiniz. Bir iyi haber daha: InstaBAM uygulaması ücretsiz.

InstaRadar

InstaRadar uygulaması, InstaBAM ile ciddi benzerlikler taşırken ondan bazı ekstra özelliklerle ayrışıyor. InstaRadar, kullanıcıya o an olduğu lokasyona göre kullanabileceği interaktif bir harita da sağlıyor. Bu haritada yine etrafta daha önce çekilmiş ve paylaşılmış Instagram fotoğraflarını görebilmek mümkün. Hatta paylaşılan Instagram fotoğraflarını coğrafi lokasyona göre filtrelemek ve arama yapabilmek de mümkün. 

 

InstaMap

Daha önceki iki uygulama ile benzeyen bu uygulama da Instagram’ın mobilite avantajını bir adım daha öteye taşımakta. İlk ikisinden farklı olarak InstaMap‘in gerçek zamanlı browser’ı sayesinde yüklenen tüm Instagram fotoğraflarının coğrafi lokasyonları ile gerçek zamanlı olarak takip etmek mümkün oluyor. Aynı zamanda en popüler fotoğrafları değişik menülerle takip edebilmek de uygulamanın kabiliyetleri arasında.

Instagallery

Instagallery uygulamasını, kullanım kolaylığı sağlayan bir Instagram browser‘ı olarak düşünmek gerek. Yüklenmiş binlerce Instagram fotoğrafı arasında gezmeyi oldukça kolay bir hale getiren uygulama sayesinde kendi favorilerinize göre bir sıralama da yapabilirsiniz. Bu favori uygulamaları aynı zamanda Apple TV ve/veya AirPlay ile de paylaşmak ve başka mecralarda görüntülemek mümkün oluyor.

Instashow

Instashow, Instagram uygulaması üzerinde takip ettiğiniz ve işlerini beğendiğiniz takipçilerinizi slideshow halinde gösterebilen ve böylece bu takibi daha kolaylaştıran bir uygulama. Instagram’daki navigasyonu daha kullanıcı dostu yapmak adına dikkate alınabilir bir uygulama.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here