Ana sayfa Mobil iPhone’un en önemli rakibi mi?

iPhone’un en önemli rakibi mi?

0

iPhone’un karşısına bu sefer sıkı bir rakip çıktı
 

Başlıktaki sorunun cevabını hemen verelim: Evet, bizce Samsung Galaxy S (tam ismiyle Samsung i9000 Galaxy S), iPhone”un en önemli rakibi. İddiamıza açıklık getirmek için yazımızı sonuna kadar okumanızı öneririz.

 

 

öncelikle Galaxy S”in tasarımıyla işe başlarsak hafif ve şık bir tasarıma sahip olduğunu görüyoruz. Fiziksel özelliklerde ise cihazın sağ tarafında açma-kapama, solunda da ses kontrol düğmesi mevcut. Galaxy S”in üst bölümünde ses girişi ve micro USB bölmesi bulunuyor. Telefonun şarjında kullanılan bu  bölmede dikkatimizi çeken nokta, diğer telefonların tam aksine plastik bir parça yerine sürgülü bir minik kapak kullanımı olmuş. Bu kapağı sağa sola oynatarak açıp kapatabiliyorsunuz. Bu kullanım şekli ise plastik parçayla uğraşırken koparma ihtimalini neredeyse imkânsız hale getiriyor.

Ekran boyutu 4 inç (10,1 cm) olan Galaxy S, bu boyutla dikkat çekiyor ve kullanımı kolaylaştırıyor. Cihazın boyutu ise 64,2×122,4×9.9 mm. Galaxy S, 5 megapiksel çözünürlükte bir kameraya sahip ve 720p kalitesinde HD çekim yapabiliyor. Bu arada, kameranın flaşının bulunmadığını ekleyelim ve bu kadar yüksek nitelikli bir üründe flaşsız kamera bulunmamasını garipsediğimizi belirtelim. Cihazın ön tarafında ise VGA kalitesinde görüntülü konuşmalar için bir kamera bulunduğunu aktaralım.
 

 

Galaxy S, 119 gram ağırlığında. Samsung Galaxy S”te kullanılan pile baktığımızda 1500 mAh”lık Li-pol pil seçildiğini görüyoruz. Bu pil ile 2 gün süresince rahat şekilde sosyal ağlardaki hesaplarınızı kullanabildiğimizi ve push özellikli e-postalarımızı kontrol edebildiğimizi gördük. Bu arada, pil ömrünü uzatmak için ise gereksiz etkin uygulamaları kapatmanız gerektiğini hatırlatalım. Cihaz 2 GB dâhili hafıza ile tüketicilere sunuluyor. Fakat, micro SD kart desteği ile 32 GB”lık hafıza değerine ulaşmak mümkün.

Samsung Galaxy S”in ekran kalitesinden çok etkilendiğimizi belirtelim. Cihaz 16 milyon rengi destekleyen Super AMOLED teknolojisiyle kullanıcıya ulaşıyor. Kısaca Super AMOLED teknolojisine değinmekte yarar var: AMOLED”in açılımı Active Matrix Organic LED. Yani, “Aktif Matris Organik Işık Saçan Diyot” anlamına geliyor.
 

 

 

LCD teknolojisinden bir hayli farklı, zira LCD ekranlar gibi arkadan aydınlatmaya ihtiyaç duymuyor. Zaten en büyük avantajı da bu. AMOLED ekranlar, Eastman Kodak”ın geliştirdiği Organik LED”lerin bütün avantajlı yönlerini kullanıyor. AMOLED ekranların arka aydınlatmaya ihtiyaç duymaması nedeniyle kontrast olumlu etkileniyor. AMOLED teknolojisinin avantajlarını kısaca şöyle sıralayabiliriz:

 

Mükemmel parlaklık, mükemmel renkler ve kontrast, üretimi ucuz, ince, hafif ve dayanıklı, hızlı tepki süreleri, esnek formlarda üretilebilme özelliği, yüksek görüntülenme açıları ve katlanabilme sayesinde nakliye giderlerinde düşme.  Bu ekranların en önemli dezavantajı ise organik LED”ler kullanılarak üretilmesinden dolayı ömürleri düşük. çünkü organik LED”ler zamanla parlaklıklarını kaybediyor, özellikle de mavi tonları. (öte yandan, Nokia”nın da cep telefonlarında artan AMOLED ihtiyacını karşılamak için LG ile anlaşmaya çalıştığı iddia ediliyor. Eğer anlaşma sağlanırsa, LG, Nokia”nın üçüncü AMOLED ekran tedarikçisi olacak)  Bu ekran türünün AMOLED ekranlara göre daha az enerji tükettiğini ve gün ışığında daha başarılı bir performans sunduğunu aktaralım. 16 milyon rengi destekleyen bu ekran türü, Apple iPhone”un Retina Display özelliği ile karşılaştırıldığında daha üstün nitelikli olduğunu söyleyebiliriz.
 
 
 
AMOLED”in ardından bir de cihazın klavyesine bakalım: Samsung Galaxy S”de “swype” tabir edilen klavye türü kullanılıyor. Swype, cep telefonları için geliştirilmiş patentli bir sanal klavye uygulaması. Bu uygulama sayesinde T9 ile hızlı yazı yazma tekniğinin çok daha üstünde elinizi ekrandan hiç kaldırmadan çok hızlı bir şekilde yazı yazabilmek mümkün hale geliyor. Galaxy S”teki klavye kullanımından etkilendiğimizi ekleyelim. Zira, cihaz tuşlara basar basmaz hızlı tepki veriyor ve hoş bir tüketici tecrübesi vaat ediyor.

 

Galaxy S”in performansına gelecek olursak, cihazda 1 GHz gücünde Cortex A8 işlemci kullanılıyor. Android işletim sisteminin 2.1 Eclair sürümünü kullanan Galaxy S, bu işlemci ile sorunsuz bir performans sergiledi ve bizden tam puan almayı başardı.


Modelin arayüzüne baktığımızda ise ekran 7 anasayfadan oluştuğunu görüyoruz. Alt kısımda ise 4 ikon ile karşılaşıyoruz: Telefon, rehber, mesajlaşma ve uygulamalar. Arayüzde dikkatimizi çeken diğer bir nokta, ana menüdeki simgelere alt alta değil yana doğru kayarak açılan ekranlarla ulaşılabilmesi. Kullanıcıların daha çok iPhone”dan alışık olduğu bu arayüzü, klasik Android arayüzünden daha başarılı bulduğumuzu belirtelim. Bunun yanı sıra, masaüstüne ekleyebileceğiniz 8 Samsung widget”ı bulunuyor. “Uygulamalar” butonunu basarak giriş yaptığımızda çeşitli uygulamalarla karşılaşıyoruz. Kısaca bu uygulamalardan bahsedelim: Buradaki ilk olarak Aldiko isimli e-kitap uygulaması bulunuyor. Aldiko ile e-kitap indirip okuyabiliyorsunuz. Başarılı bulduğumuz başka bir uygulama AllShare ile medya paylaşımı yapmak mümkün. Galaxy S”i ev veya ofisinizdeki kablosuz İnternet erişim noktasına bağlayarak cihazın içindeki fotoğraf, müzik ve video dosyalarınızı TV veya bilgisayardan oynatabiliyoruz. Ayrıca, bu işlemin tam tersi de mümkün. Yani, bilgisayarınızdaki herhangi bir filmi cihaz üzerinden seyredebiliyoruz. Bu özelliği çok beğendiğimizi belirtmeden geçmeyelim. Diğer bir beğendiğimiz uygulama ise Günlük Brifing. Bu uygulamada, seçeceğiniz şehre göre günlük hava durumuna ilişkin verilere ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca borsayla ilgileniyorsanız, ekleyeceğiniz hisseleri de bu uygulamayla takip edebiliyorsunuz.
 

 

Dördüncü olarak söz edeceğimiz uygulama Social Hub. Bu uygulamayla Facebook, Twitter veya Friendfeed gibi popüler sosyal ağlardaki hesaplarınıza tek bir noktadan erişebiliyoruz. Burada, ana ekrana ekleyeceğiniz bir widget sayesinde sosyal ağlardaki güncellemelerinizi izleyebileceğinizi not edelim.  Diğer bir üzerinde duracağımız uygulama da ThinkFree Office. www.thinkfree.com adresine girerek bir hesap açıyor ve belgelerinizi İnternet üzerinden her yerden erişilebilecek şekilde oluşturup saklayabiliyorsunuz. Bu da, bir çeşit bulut bilişim (cloud computing) özelliği ve kullanıcıların beğeneceği bir uygulama.

Mini Günlük ile uygulaması ile kısa notlar alıp bu notlara fotoğraflar ekleyebiliyoruz. Fakat, bu notları blog”unuzda yayımladığınızı, yalnızca Facebook veya MySpace”de paylaşabildiğinizi vurgulayalım. Bu arada, Galaxy S”i Türkiye”de kontratlı olarak Turkcell satışını yaptığı için operatörün de çeşitli uygulamalarının yüklü şekilde geldiğini belirtelim. Bu uygulamalar arasında Turkcell Pusula gibi çeşitli ücretsiz uygulamalar bulunuyor.
Toparlamak gerekirse, yukarıdaki genel özelliklere bakıldığında Samsung Galaxy S”in iPhone”a gerçek bir rakip olacağını söylemek mümkün. Ne diyelim, rekabet güzel şey!
 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here