Ana sayfa Donanım iPhone’un 10 yıllık geçmişi

iPhone’un 10 yıllık geçmişi

0

On yıl önce bir Haziran günü, Apple ilk iPhone’u piyasaya tanıttı. Steve Jobs’un ve şirketin on yılda gerçekleştirdiği şeyin önemini abartmak zor olsa da, tam olarak ne kadar ilerlendiğini gözden kaçırmak kolay.

İlk iPhone’un 3G bağlantısı yoktu ve bir App Store”a sahip değildi. Arka kamera vardı, ancak metin mesajları yoluyla resim göndermeye izin vermiyordu. Tüm mobil endüstrisi de farklı bir yerdeydi. Nokia, BlackBerry, Palm ve Motorola gibi günün önde gelen akıllı telefonları QWERTY klavyeleri neredeyse ekranları kadar geniş bir alanda kullanıyorlardı.

10. yıldönümünü anmak için, her iPhone sürümüne eşlik eden kilometre taşlarının bir listesini hazırladık.

 


 

iPhone (2007)
Orijinal iPhone’un sunduğu pek çok özellik var, ancak büyük ilerlemeleri ikiye ayırabilirsiniz: çoklu dokunma ve iOS. iPhone, kapasitif dokunmatik ekranla piyasaya çıkan ilk telefon olmamasına karşın, daha önce çıkmış olanlardan daha iyi kaydırma ve hareket algılamasına sahipti. Sonuç olarak, navigasyon sadece hızlı değil, aynı zamanda daha pratikti.

Bu arada, iOS, müzik çalma işleminden geniş ekranda web gezinmesine kadar her şeyi dokunma yoluyla idare etmek için üretilen modern, yüksek çözünürlüklü bir işletim sistemini yükselten çığır açıcı bir arabirim için mükemmel bir ortak oldu. 

 

iPhone 3G (2008)
iPhone 3G’nin ürün yelpazesinde o ana kadar yayınlanan en önemli ürün olduğuna karar verebilirsiniz. Burda da başka iki ek geliyor:  3G veriler ve App Store. Evet, web’de gezinme ve e-posta gönderme teknik olarak orijinal iPhone’daki GPRS ve EDGE üzerinden mümkün olmuştur, ancak son derece yavaş indirme hızları nedeniyle, her ne pahasına olursa olsun Wi-Fi lehine bunlardan kaçınabilirdiniz. 3G’nin eklenmesi, hareket halindeyken masaüstünde gezinme deneyimi yaşanmasını mümkün kıldı – bu 2008’de App Store’un piyasaya sürülmesiyle daha da kritik hale gelecek olan önemli bir adımdır.

App Store, iOS 2 güncellemesinin bir parçası olarak orijinal iPhone’a doğru giden yolu oluşturdu; iPhone 3G ile birlikte sunuldu. Bir akıllı telefon, uygulamaları olmadan hiç bir şeydir ve üçüncü parti yazılımı yükleyebilme özelliği, iPhone’u pratik bir cazibe merkezi olan güzel bir cihazdan, yalnızca geliştiricilerin hayal gücüyle sınırlı olmazsa olmaz bir çoklu araca dönüştürdü.

 

iPhone 3GS (2009)
üçüncü nesil iPhone, bugün hala pratikte kullanılan “S” modeli için bir örnek oluşturdu. Apple, iPhone 3GS’i duyurduğunda S harfinin “Hız” anlamına geldiğini ve bunun esas olarak iyileştirmenin ana alanı olduğunu söyledi. Burada sunulan kesme, kopyalama ve yapıştırma ve MMS desteği gibi yeni özelliklerin birçoğu, bir yazılım güncellemesi aracılığıyla eski iPhone’lara da sunuldu. Donanım bakımından ana güncelleme noktası, otomatik odaklamalı ve video kaydeden, tamamen yeni bir 3 megapiksellik kamera idi. 

 

iPhone 4 (2010)
3GS”den sonra, dördüncü nesil büyük bir sıçrama oldu. iPhone 4, ön tarafa bakan bir kameradan önemli ölçüde daha güçlü bir işlemciye ve bellek kapasitesinin iki katına çıkmasına kadar son derece önemli geliştirmelere imza attı. Ancak, gösterinin gerçek yıldızları tamamen yeni bir tasarım ve Retina ekranıydı. iPhone 4’ün cam ve metal bileşimi, sonraki beş yıl boyunca ürün serisinin stilini belirledi ve iPhone 6 daha kavisli bir biçim kazandı. Bu arada, 3,5 inç Retina panelinin artan piksel yoğunluğu akıllı telefonlarda daha önce hiç görülmemiş bir netlik seviyesi sağladı.

 

iPhone 4S (2011)
Daha önceki iPhone’larda ses kontrolü desteklenirken Apple, Siri’nin iPhone 4S ile birlikte sunulmasıyla bu özelliğe çok fazla yatırım yaptı. Siri, soruları cevaplayabilen ve metin gönderme, ajandayı programlama ve alarmları ayarlama gibi bazı görevleri yerine getirebilen kişisel bir asistan olarak sunuldu. çıkışında bugünkü asistanların çoğunu bu kadar yararlı kılan işlevsellikler yoktu. Metin mesajlarının okunması için, 4S ile birlikte gelen iOS 5, SMS’in yerine iMessage’i getirdi. Ayrıca iCloud’u, yedekleme ve geri yükleme amacıyla tanıttı. Bu, 4S’i bir bilgisayar veya iTunes olmadan tamamen kurulabilen ilk iPhone haline getirdi.

 

 


 

iPhone 5 (2012)
Bir başka önemli iPhone modeli önemli bir yeniden tasarım getirdi – ancak bu, iPhone 4’ünki kadar derin değildi. Telefon, önceki modelin temel stilini korudu, ancak gerçek geniş ekran desteği için 16: 9 en / boy oranını benimseyip ekran boyutunu 4 inç seviyesine yükseltti. Apple’ın orijinal iPod serisine dayanan 30-pin konnektörü, yeni, daha ince, çok yönlü Ligntning portu ile değiştirildi.

Ancak en dikkate değer ek, LTE idi. Apple, rakip cihazların kullanıcılarının kullandığı özelliklerde geç kaldığı için uzun süre eleştirildi ve ilk LTE özellikli telefonların pazara girmeye başlamasından yaklaşık bir buçuk yıl sonra bu özelliği sundu.

 


 

iPhone 5S ve 5c (2013)
Apple, iPhone 5’i tek bir cihazla izlemedi, onun ardından iki cihaz çıkardı – üst seviye 5S ve alt seviye 5c modellerini açıkladı. 5c, önceki modelin içeriğini renkli plastik bir dış kaplama ile yeniden paketledi. 3GS’den bu yana ağırlıklı olarak polikarbonattan üretilen ilk ve son iPhone”dur. 

İlk olarak, birçok iPhone kullanıcısı için sarsıcı bir özellik olan ana düğmeye bir parmak izi tarayıcısı olan Touch ID”yi yerleştirdi. Ayrıca iPhone 5S, daha fazla RAM kullanımına izin veren bir 64-bit sistem çipi ile gelen ilk akıllı telefon oldu. Ancak en büyük değişiklik, iOS’un yenilenmesiydi. Yıllarca Apple’ın kullanıcı arayüzünde yer alan parlak düğmeler, kaba doku ve eski ikonlar gitti. Altın renginde çıkarılan ilk iPhone, 5S oldu.

 

iPhone 6 ve 6 Plus (2014)
Jobs’a göre orijinal iPhone’un 3,5 inçlik ekranı 2007’de gerçekten büyüktü, ancak iPhone 5’in piyasaya sürülmesiyle artık o kadar büyük görünmüyordu. üstte ve altta bırakılan yerler oralarda daha fazla şeye yer verilmesine pek yardımcı olmadı ve o yıllarda Apple, Samsung’un Galaxy Note serisi gibi daha daha büyük telefonların artan rekabeti ile karşı karşıya kaldı.

Bu, bize sadece ekran boyutunu 4.7 inç’e kadar yükselten iPhone 6’yı değil, tamamen yeni bir tasarımın yanı sıra 5.5 inçlik daha da büyük bir Plus modelini getirdi. Daha büyük Android telefonlara özenilirken, iPhone 6, Apple Pay adlı yeni bir platform aracılığıyla temassız kredi kartı ödemeleri için NFC”yi de içeriyordu.

 

iPhone 6S ve 6S Plus (2015)
iPhone 6S ve 6S Plus, önemli bir yeni özellik nedeniyle eşsizdi: 3D Touch. Teknoloji, Apple’ın Taptic motoruna dayanıyor ve ekrandaki bileşenlere yalnızca bir dokunmadan daha büyük bir kuvvetle basıldığında tıklama benzeri bir tepki veriyorlar. Dokunmaları sert basışlardan ayırt etme özelliği, sağ tıklama işlemine benzer şekilde iOS içinde başka bir etkileşim katmanı da yarattı. 

 

iPhone SE (2016)
Apple 2016’da iPhone SE ile geri döndü. 4 inçlik iPhone 5S ile aynı genel tasarıma sahip olan SE, getirdiği yeni özelliklerden ziyade koruduğu şeylerle belirgindi. örneğin SE, 6S ile aynı A9 tek çipli sistemi ve 2GB RAM’i kullandı. 

 


 

iPhone 7 ve 7 Plus (2016)
En yeni iPhone Apple’ın en tartışmalı ürünü olabilir mi? Kulaklık jack”ı tartışmasında nereye dayandığınıza bağlı. Şirketin 3.5 milimetre konektör desteğini kaldırma kararı, geçtiğimiz yıl Apple iPhone 7 ve 7 Plus piyasaya sunulduğunda son derece eleştirildi. Bu, akıllı telefon tasarımında temel bir unsur olmuştu, özellikle de Apple, telefonları müzik dinlemekte popüler hale getirdikten sonra. Yedinci nesil model, IP67 seviyesinde su geçirmez olarak derecelendirilen ilk modeldi. 

iPhone 7’ye yapılan diğer eklemeler daha olumlu bir şekilde algılandı. 7 ve 7 Plus, standart olarak 32GB bellekle başlayan Apple’ın ilk iPhone’larıydı ve ikincisi şirketin ilk çift-lensli arka kamerasını sunuyordu. iPhone 7 Plus, alan derinliği efektlerine ve 2x optik zoom”a izin veren ikinci bir 12 megapikselli telefoto objektife sahipti.

2017 yılının iPhone’un 10. yılı olmasıyla birlikte, yeni iPhone’un 7S olarak mı iPhone 8 olarak mı adlandırılacağına ilişkin söylentiler Eylül’e yaklaştıkça artıyor ve ayrıca iPhone X’in özel bir sürümünü de görebiliriz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here