Ana sayfa Makale iPhone’u şifreleme

iPhone’u şifreleme

0

Akıllı telefonunuzu bir kafede unuttuysanız ya da tabletinizi kontrol edilecek bagajınıza koymanız gerekseydi, kişisel verileriniz güvende olacak mı? Cihazınızı bir kilit ekranı şifresi ile korumamışsanız ve verileriniz şifreli değilse, kısa mesajlarınız, kişisel ve iş rehberiniz, e-postalarınız, fotoğraflarınız ve videolarınız ve diğer hassas bilgilerinizin hepsine başkaları tarafından erişilebilir.

Şifreleme nedir?
Basitçe açıklamak gerekirse, şifreleme, bilginin artık tanınabilir ya da anlaşılabilir olmayacak şekilde yalnızca size sunulan bir şifreleme anahtarı ile kullanılabildiği veriyi karmaşıklaştırma sürecidir. Verilerinizi kullanmanız gerektiğinde şifre çözme olarak bilinen şifreleme işleminin tersi işleminde, benzersiz şifreleme anahtarınız bilgileri okunabilir bir duruma getirmek için kullanır.

Şifrelemeyi yalnızca sizin bildiğiniz gizli bir kod olarak düşünebilirsiniz. Birisi özel günlüğünüzü çalacak olsaydı, hırsız onu şifrelemek için kullandığınız gizli kodu bilmeden ne olduğunu anlayamazdı.

Şifreleme neden önemli?
Telefonunuzu güçlü bir alfanümerik şifreyle kilitlediyseniz bile, savunma duvarının arkasındaki veriler hala okunabilir – e-postalarınız, kısa mesajlarınız, fotoğraflarınız ve her şey. Bu nedenle, telefonunuzu şifrelemediğiniz sürece, bilgili bir hırsız şifrenizi kırmak veya geçmek için çeşitli yolları kullanabilir ve daha sonra verilerinizi elde edebilir. Şifrelemenin bilgileri bozmasından sonra, anahtara sahip olmayan birisi tarafından kullanılamaz hale getirerek bilgilerinize başka bir koruma katmanı ekleniyor.

Hükümetler gizli bilgileri şifreliyorlar. İşletmeler, kurumsal sırlarını şifreleme teknolojileri ile koruyorlar. Doktorlar ve avukatlar, müşteri verilerinin yanlış ellere düşmesini önlemek için şifreleme kullanmaktalar. Kişisel bilgilerinizin kimlik ve veri hırsızlarına karşı korunması için şifreleme kullanabilirsiniz. Aslında Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu, “dijital çağdaki ifade özgürlüğü hakkının uygulanması için gerekli olan mahremiyeti ve güvenliği” sağladığı için, şifrelemeyi bir insan hakkı olarak kabul etmektedir.

Mobil cihazınızı satmaya veya birine vermeye hazırlanıyorsanız, cihazınızı fabrika ayarlarına döndürmeden önce şifreleyin. Tam fabrika sıfırlaması yapmak bile eski cihazlardaki kişisel verilerinizi tamamen temizleyemez. Bir güvenlik şirketi, fabrika ayarlarına sıfırlandıktan sonra bile, zaten silinmiş olduğunu düşündüğünüz bilgilerin hala telefonda kalmış olduğunu tespit etti. Şirketin araştırmacıları, eBay”den aldıkları kullanılmış telefonlardan fotoğraf, e-posta, kısa mesaj, arama geçmişi, kişisel kimlik, kontaklar ve daha fazlasını elde ettiler. Cambridge üniversitesi”ndeki araştırmacılar, “silinmiş” verilerinizin kalıntılarının aslında hesaplarınıza giriş yapmak için kullanılabileceğini de keşfettiler.

Mobil cihazınızı şifreleyerek, bunun gibi veri ihlalleri olasılığını önleyebilirsiniz. 

iPhone”unuzun veya iPad”inizin şifrelenmiş olup olmadığını nasıl anlarsınız?
iOS 8 veya üstünü çalıştıran Apple cihazların şifrelemesi OS ve dosya sisteminin kendisinde gerçekleştirilir. Bununla birlikte, bir kilitleme ekranı şifresini ayarlayıncaya kadar cihazınız şifrelenmez.

iPhone”unuzu veya iPad”inizi nasıl şifrelersiniz?
Settings > Touch ID & Passcode”a gidin. Orada, Passcode özelliğini açın. Kırılması daha zor olan daha uzun alfanümerik şifreleri kullanabilmeniz için Simple Passcode”u devre dışı bırakın. Oradayken, Require Passcode seçeneğini Immediately olarak ayarlayın.

Ardından, Settings> Touch ID & Passcode”a dönün ve aşağıya doğru kaydırın. Burada, Erase Data seçeneğini etkinleştirin, böylece 10 başarısız şifre denemesinden sonra verileriniz otomatik olarak silinir. Ayrıca, seçeneğin altında “Data protection is enabled” seçeneğini görmelisiniz. 

Bu, veri şifrelemesinin şimdi etkin olduğu ve belirlediğiniz şifreyi şifreleme anahtarının bir parçası olarak kullandığı anlamına gelir. Artık kimse verilerinizi elde edemeyecek, çünkü yalnızca siz şifreyi biliyorsunuz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here