Ana sayfa Mobil iPhone OS 4

iPhone OS 4

0

Multi-tasking ve çok daha fazlası artık avuçlarınızda

Cupertino”da hareketli günler devam ediyor. Apple”ın iPad lansmanından sonra, sıra sonunda iPhone OS 4.0″a geldi ve yeni işletim sisteminin başlıca özellikleri 8 Nisan”da geliştiricilerle paylaşıldı. Steve Jobs”un dikkat çekici sözlerinin her zamanki gibi damgasını vurduğu tanıtım etkinliği, yazılımın beta versiyonu da olsa, heyecan verici yenilikleri görmemizi sağladı. Peki, Apple yeni iPhone işletim sisteminde tüm beklentileri karşıladı mı? Bunun cevabını makalemizde araştırıyor olacağız.
 

 
iPhone OS 4 beta güncellenmiş Software Development Kit”in (Yazılım Geliştirme Kiti) yanı sıra, 1500″den fazla uygulama programlama arayüzü (API) ve bu yaz iPhone ve iPod touch”larda kullanılabilecek 100″den fazla yeni özellik içeriyor. özellikler arasında en çok dikkat çekenler tabii ki öncelikle uzun zamandır beklenen Multitasking, Klasörler, gelişmiş elektronik posta uygulaması, kurumsal destek sağlayan özellikler, iAd ve iPad”le büyük bir çıkış yakalayan iBooks. İsterseniz yeni özellikleri Steve Jobs”ın belirttiği 7 başlık altında incelemeye başlayalım. Sonra da yeniliklerin beklentilerimizi ne kadar karşıladığından bahsedelim.

 

  Multitasking”de beklenen an

Multitasking, Türkçe ifadesiyle “çoklu görev yürütümü”, iPhone”u kullanırken aynı anda birden çok uygulamayı çalıştırabilme özelliğini anlatıyor. Şimdiye dek iPhone”un eleştirilmesinin başlıca nedenlerinden biri olan Multitasking özelliği, Andriod severlere haklı bir argüman sağlıyordu.Somut olarak ifade etmek gerekirse, aynı anda cep telefonu, iPod ve oyun konsolu olarak kullanabileceğimiz iPhone”la, oyun

oynarken arama geldiğinde oyundan çıkmak zorunda kalmamız ya da Pandora”dan müzik dinlerken mesaj atamıyor olmamız saçma bir durum olarak görülebilirdi.Buna bir çare olarak düşünülen Push Notifications uygulaması ise ancak sınırlı bir çözüm sağlıyordu. Steve Jobs, multitasking konusunda “İlk destek veren firma değiliz ancak en iyi destek veren olacağız” diyerek yine iddialı konuşmaktan geri kalmadı, böylece tüm iPhone kullanıcıları da cihazın kullanımını ciddi anlamda etkileyen bu özelliği tam performansla kullanmayı dört gözle bekliyor diye düşünüyoruz. Apple, multitasking sorununun aşılamamasını pil ömrüyle açıklıyordu. Pil ömrünün performansı etkileyecek derecede azalması, kullanıcı tarafında tabii ki çoklu görev eksikliğinden daha büyük bir problem yaratıyordu ve Apple da tercihini pil ömründen yana kullanmıştı. Şimdi bu özelliğin iPhone OS 4″te yer alıyor olması, aynı zamanda Haziran sonlarında piyasaya sunulacağı tahmin edilen yeni nesil iPhone”un donanımsal olarak çoklu görevi kaldıracak güce sahip olacağını da düşündürtüyor

 

iPhone OS 4″teki çoklu görev yürütümü özelliği, kullanıcıların uygulamalar arasında kolay ve hızlı bir şekilde geçiş yapabilmelerini sağlarken, uygulama geliştiricilere de uygulamalarına multitasking özelliği ekleyebilecekleri yedi adet servis sunuyor. Bunlar arasında arka plan sesi, ve VoIP aramaları dikkati çekenlerden. Apple, bu servislerle multitasking özelliğini sunarken pil ömründen ve arkaplan uygulama performansından taviz vermediğini de belirtiyor. Multitasking bünyesindeki bu servislere ayrıntılarıyla bir göz atalım:

Background Audio: Siz farklı bir uygulama kullanıyor da olsanız, açık olan müzik uygulaması arka planda çalışmaya devam edebiliyor. Böylece iTunes”a mahkum olmuyoruz ve Pandora ve umarız Türkiye”de de kullanabileceğimiz Spotify gibi müzik servislerinin tadını çıkarmaya devam edebiliyoruz.

 
Voice over iP: Skype kullanıcılarına Apple”dan bir müjde. Bu servis VoIP hizmeti sağlayan uygulamaların arka planda çalışmasını ve bu sayede kullanıcının her zaman çevrimiçi olmasını sağlıyor. Daha önce bunu engelleyen bu uygulamaların aktif olmadığında çağrı alamıyor olmasıydı. Artık VoIP uygulamaları aktif olabilecek.

 

  Background location: iPhone OS 3.0 ile elde ettiğimiz navigasyon özelliği, daha da gelişiyor. Bu servis, tüm uygulamalarınıza nerede olduğunuzu bildiriyor, böylece GPS”den yararlanmaya devam ederken başka uygulamaları da çalıştırabiliyorsunuz. Yani planlanan yönden farklı bir yöne saptığınızda GPS özelliği bunu size bildiriyor, ancak bu sırada kullandığınız uygulamadan çıkmanıza da gerek kalmıyor. Bu konuda baz

istasyonlarından yer bilgisi desteği alınacak. Ve arkadaşlarınızın yerlerini de görmeniz kolaylaşacak.

Push notifications: Bu özellik bildiğiniz gibi zaten iPhone”da bulunuyordu. Ancak bu kez daha gelişmiş bir versiyonla karşı karşıyayız. Açık olmayan bir uygulamanın içeriğinde meydana gelen değişiklikler Apple sunucusu üzerinden iPhone’a aktarılıyor.

Local notifications: Push Notifications”ın değişik bir versiyonu da diyebiliriz. Sunucuya ihtiyaç duymadan çalışan bu servisle arka plan uygulamalarının uyarılarını anında alabiliyorsunuz. Arka planda çalışan uygulamalarda meydana gelen değişikliklerin kullanıcıya aktarılmasını sağlayan bu servisin Push Notifications’dan farkı çalışması esnasında herhangi bir sunucuya ihtiyaç duymaması.

 

Task finishing: Bu servis sayesinde bir uygulamadan diğerine geçseniz de ilk uygulama işini bitirmeden kapanmıyor. Yani bir dosya aktarımı söz konusuysa, siz başka bir uygulamaya geçseniz bile dosya aktarımı tamamlanıyor.

Fast app switching: Hızlıca bir uygulamadan diğerine geçebilirsiniz.

 
Bu özellik, siz kullanmadığınızda uygulamanın uyku moduna geçmesi ve siz istediğinizde yine hızla aktif hale gelebilmesi esasına dayanıyor.
Bu arada hatırlatmamız gereken bir nokta da, multitasking özelliğinin iPhone 3GS ve iPod touch”ın 3.nesliyle uyumlu olduğu. Diğer iPhone ve iPod touch sahipleri diğer OS 4 özelliklerinden yararlansa da, tüm özellikleri kullanmak için daha güncel bir model sahibi olmaları gerekiyor. iPhone OS 4″ün ise Haziran”daki Apple Worldwide Developers Conference sırasında sunulması bekleniyor.

 

  Klasörler: Uygulamalara düzen geliyor
Bildiğiniz gibi Apple AppStore”da 185,000 civarında uygulama bulunuyor. Sahip olduğumuz iPhone”lardaki uygulama sayısı da hiç az değil. Dolayısıyla iPhone üzerinden bir uygulamaya ulaşmak için ana sayfalar arasında dolaşıp duruyoruz. Yeni iPhone işletim sisteminin Klasör özelliğiyle bu dağınıklığa bir son vermemiz mümkün hale geliyor.  Klasör oluşturmak için, bir uygulama ikonunu diğer uygulama ikonu üzerine sürüklüyoruz. Böylece iPhone, otomatik olarak klasör yaratıyor ve o iki uygulamayı bu klasör içine yerleştiriyor. Klasör ismi ilk başta AppStore’daki kategorilere göre otomatik olarak iPhone tarafından veriliyor ancak istediğinizde bu ismi keyfinize göre değiştirebiliyorsunuz. Böylece iPhone, en son belirlenen 
toplam uygulama sayısı olan 180″den 2160 uygulama saklayabilecek bir kapasiteye ulaşıyor. Oluşturduğunuz klasörleri Mac ya da iTunes kullandığınız bilgisayarınız üzerinden düzenlemeniz de mümkün oluyor. Multitasking ile birlikte bu özellik de düşünüldüğünde, Apple iPhone OS”un Android”in üstün görülen özelliklerini de bünyesinde toplamaya başladığını söyleyebiliriz.

 

Mail: Tüm elektronik posta hesapları
tek çatı altında
iPhone kullanırken hesaplarımız birbirinden ayrı göründüğünden hesaplarımızı ayrı ayrı kontrol etmek zorundaydık ve bu da iPhone Mail”e getirilen en önemli eleştirilerden biriydi. iPhone OS 4.0″ın birleştirilmiş posta kutusu özelliğiyle artık tüm hesaplarımızdaki elektronik postalarımızı tek bir yerde görebilmemiz mümkün oluyor. Yine diğer eleştirilen yönlere postaları konuya göre sıralama, hesaplar arasında kolay geçiş ve posta eklerini üçüncü parti uygulamalarla açabilme gibi yeni çözümler getirilmiş. Bunun yanı sıra birden çok Exchange hesabı da ekleyebiliyoruz.
 
 
iAd:
Apple interaktif reklamcılığa el atıyor
Sanıyoruz ki bu özellik özellikle ülkemizdeki uygulama geliştiricileri heyecanlandıracak (kullanıcıları o kadar heyecanlandırmayacağı kesin). İnteraktif reklamlar iPhone”a geliyor! iPhone kullanıcılarının uygulamadan uygulamaya gezdiğini gören Apple yetkilileri, “neden bu ilgiyi bir gelir kapısına dönüştürmeyelim ki?” diye düşünmüşler ve Google kaptırdıkları mobil reklam firması AdMob”un rakibi Quattro Wireless’ı satın alarak işe koyulmuşlar. iAd”in arkasındaki fikir, reklamın size multimedya ve interaktif içerik vaat ederek üzerine tıklamanızı sağlaması. Başka bir deyişle, bir filmin reklamına dokunduğunuzda reklamın yanı sıra fragmanını ve hangi sinemalarda izleyebileceğinizi de görebiliyorsunuz.
Tabii bu oldukça masum bir örnek, bu özellik tam randımanla kullanılmaya başlandığında nasıl reklamlarla karşılaşabileceğimizi sadece hayal edebiliyoruz.

 

 

 Reklamlar, uygulamaların içine gömülü olarak geliyor ve tıkladığınızda sizi başka sayfalara atan linklerin aksine, uygulamanızın içinde açılıyor, istediğiniz zaman da uygulamanıza geri dönebileceğiniz belirtiliyor. Jobs”un dediğine göre bu reklamlar televizyonda gördüklerimiz gibi ancak “interaksiyon” ve “duygu”yu bir araya getiren reklamlar olacakmış. Başta söylediğimiz gibi bu özellikten asıl faydalanacak olanlar kullanıcılar değil, geliştiriciler olacak. Hatta Apple geliştiricilere de gelir sağlamayı planladıklarını ve reklam gelirlerinin yüzde 60″ının geliştiriciye bırakılacağını belirtiyor. Geri kalansa Apple”ın kasasına girecek tabii ki. Geliştiricilerin Flash değil, Apple”ın desteklediği HTML5 tabalı olarak hazırlanması bekleniyor. Apple doğal olarak geliştiricilerin her platformu kullanabileceğini belirtti  ancak  
Apple”ın sunduğu hazır iAd varken kim diğer platformları entegre etmekle uğraşır bilemiyoruz. Biz kullanıcılara bu durumda ne düşüyor diye sorarsanız, iPhone”larımızı reklam kargaşasından korumaya çalışmak diye cevap verebiliriz.

 

 

  Game Center: Oyuncular için sosyal ağ
Oyun merkezi özelliği reklamlardan sonra bizi biraz da olsa kendimize getirecek nitelikte. Windows Phone 7″ye gelecek olan Xbox entegrasyonuna göz kırpar gibi görünen Game Center, iPhone ile çevrimiçi oyun oynama esasına dayanıyor. Ancak burada oynadığınız tüm oyunlar, yine bir çatı altında toplanmış oluyor ve oyunlara dair

skor tabloları, başarılar vs. gibi göstergelerle, kimin ne kadar iyi olduğu ortaya çıkıyor. Burada ayrıca sizin gibi oyun severlerle otomatik olarak buluşturulup online oyun oynamanız da mümkün olacak.Buradan da anlaşılabileceği gibi Game Center, bu yönüyle aynı zamanda bir sosyal ağ görevi de görecek. Game Center ile Apple, iPhone kullanıcılarının kullandıkları OpenFeint, AGON, ve Ngmoco’nun Plus+ ağlarını bir araya toplamış oluyor. Bu özellik de, yine oyun geliştiriciler için gerekli özelliklere sahip program geliştirme kit”lerinin sunulmasıyla gerçek olacak. Yani artık oyun geliştiriciler uygulamalarına, davet etme, paylaşım, skor karşılaştırması gibi özellikleri ekliyor olacaklar. Bu özelliğin bu yılın sonuna doğru duyurulacağı söyleniyor, bu yüzden resmi duyuru Haziran”dan çok sonra da gerçekleşebilir.

 

iBooks sadece iPad”e özel değil
iPad”in çok sevilen özelliği iBooks, iPhone OS 4.0 ile birlikte iPhone ve iPod touch”a da geliyor. iPhone sahipleri Apple”ın e-book okuyucusunu cihazlarında kullanabilecek ve Apple iBookStore”dan yeni kitaplar da alabilecekler. iPad sahipleri içinse iyi haber, eğer hem iPad hem de iPhone sahibiyseniz, tek bir cihazdan aldığınız kitabınızı diğer cihazla okumak da mümkün olacak, yani tek bir alışveriş yeterli.
 

 
Kurumsal özellikler
iPhone”u iş yaşamınla yoğunlukla kullanan birçok profesyonel de yeni işletim sisteminin lansmanında unutulmuş değil. Bilişim departmanlarında BlackBerry”yi yakalayamadığı söylenen iPhone OS, gelişmiş veri koruma, mobil cihaz yönetimi, kablosuz uygulama dağıtımı ve birden çok Exchange hesaplarıyla ofiste de iddiasını sürdürüyor. Posta ve eklerini PIN kodu ile şifreleme de dikkat çeken özellikler arasında yer alıyor.

 

Hala beklenenler!
iPhone OS, yeni versiyonuyla eksik yönlerinin birçoğunu kapatsa ya da kapatma yolunda olduğunu gösterse de, iPhone kullanıcılarının hala belli konularda Apple”dan beklentileri sürüyor. Bunlardan ilki, kablosuz senkronizasyon özelliği. Dosyaların aktarımı için kablo karmaşasının ortadan kalkması yeni işletim sisteminden beklentilerimizden biriydi, ancak bir süre daha bekleyeceğiz gibi görünüyor. Aynı şekilde, AirTunes desteği de henüz kullanıcılara sunulacağa benzemiyor. E-posta yenilikleri bizi mutlu etse de, açıkçası bilgisayarlarımızda olduğu gibi belli gruplara mail atabilmek, postaları okunmuş olarak işaretlemek,
 
postaları klasörlere kaydetmek, imzalar yaratmak ve eklemek gibi özellikler hala beklenenler listesinde yerlerini koruyor. Tabii ki bu yazı yazılırken henüz iPhone OS 4.0 resmi olarak kullanıcılara sunulmuş değil ve belki de sunulduğunda bu özellikler de işletim sisteminde yer alıyor olacak. Bu yüzden heyecanlı bekleyiş devam ediyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here