Ana sayfa Mobil İPhone OS 3.0″da neler değişti?

İPhone OS 3.0″da neler değişti?

0

İlgi çekici yeni özellikler…

iPhone, ülkemizde kendi hayran kitlesini yavaş yavaş oluştursa da, yurtdışında bu kitle çoktan oluşmuş durumda ve tüm yenilikler futbol takımlarının yeni transfer haberlerinin uyandırdığı coşkuyla bekleniyor. Bu yüzden Apple”ın  Haziran ayında duyurduğu iPhone OS 3.0 da kullanıcılar arasında büyük bir heyecan yarattı. Yeni OS”a eklenen özelliklere baktığımızda, bu heyecanın oldukça haklı olduğunu görebiliyoruz. iPhone OS 3.0, yüzden fazla yeni kullanıcı özelliği ve 1000 kadar da geliştirici API”siyle geliyor. Dosyamızda sizlerle birlikte yeni özelliklere kısaca bakmak istedik.
 
Kes, Kopyala, Yapıştır
Günlük hayatımızda bu özelliği ne kadar sık kullandığımız düşünüldüğünde, kullanıcıları en çok heyecanlandıran yeni özelliklerden birinin iPhone”da “Kes, Kopyala, Yapıştır” özelliği olması pek de şaşırtıcı değil. Notes bölümünde kullanabileceğiniz bu özellikle işiniz kesinlikle çok daha kolaylaşacak. Kullanmak içinse öncelikle metin üzerine çift dokunun (kullanıcılar Mac”teki çift tıklama gibi hareketlerin iPhone versiyonlarına çoktan alışmıştır diye tahmin ediyoruz), böylece metin seçiliyor ve siz de seçili alanın etrafındaki noktaları hareket ettirerek kesmek ya da kopyalamak istediğiniz kısmını seçiyorsunuz. Seçim üzerinde görüntülenen seçeneklerden ne yapmak istediğinizi seçiyor ve yapıştırılacak noktaya geliyorsunuz. Yine çift dokunuşla burayı seçiyor, seçenek balonundan “Yapıştır”ı seçerek işlemi tamamlıyorsunuz.

 

 
Aynı özelliği Fotoğraflarla da kullanabiliyorsunuz. Bu kez galeride “Copy” butonuna dokunuyor ve kopyalamak istediğiniz fotoğrafları da dokunarak seçiyorsunuz. Mail”e geçerek yeni bir ileti oluşturuyor ve fotoğrafların yapıştırılmasını istediğiniz yere yine çift dokunuyorsunuz. Bu arada gözden kaçabilecek diğer önemli özellikler “Select All” (hepsini Seç) ve “Undo” (Geri Al) seçenekleri. Bu özellikler de “iPhone güzelliği” katılmış versiyonlarıyla karşımızda. Mesela kopyala-yapıştır uygulamasını geri almak için iPhone”unuzu sallıyorsunuz. Bu uygulamaları Safari ile internette kullanmanız da mümkün.

 

 
Daha kaliteli videolar
Yeni iPhone 3G S”in geliştirilen 3 Megapiksel”lik kamerası, dahili oto-fokus, otomatik beyaz ayarı ve otomatik pozlama özelliklerine sahip. Yeni kamerayla saniyede 30 kare hızında video da çekebiliyorsunuz. Video kaydetmek için, Video seçeneğine geliyor ve Camera tuşuna dokunuyorsunuz. Videonuzu düzenlemek içinse, videoyu görüntülerken düzenleme seçeneklerinin görüntülenmesi için ekrana dokunuyor ve kesilecek kısımları seçiyorsunuz. Videonuzu MMS, elektronik posta ya da YouTube üzerinden paylaşabiliyorsunuz.

Blutooth desteği
Yine çoğu kullanıcının iPhone”da yer almasını istediği yeniliklerden biri de Bluetooth özelliğinin geliştirilmesiydi. Yeni OS 3.0, A2DP (Advanced Audio Distribution Profile) desteğiyle geliyor. Bu da, Bluetooth kulaklıklar ve aksesuarlar için büyük avantaj sağlıyor. Bunun yanı sıra Bluetooth ile içerik paylaşımı da çok kolaylaşıyor. Bu sayede iPhone”unuzu stereo ses özellikli üçüncü parti Bluetooth kulaklıklarla kullanabiliyorsunuz. iPhone”lar da kendi aralarında ve diğer cihazlarla Bluetooth üzerinden bağlantı kurabilecek. Bluetooth desteğiyle önümüzdeki günlerde iPhone için geliştirilmiş birçok yeni Bluetooth aksesuarı göreceğimiz kesin.

 

 

Safari

Safari de OS 3.0″da yeni ve gelişmiş versiyonuyla yerini alıyor. iPhone”un Safari”si, HTML 5 dahil olmak üzere tüm internet standartlarını daha iyi bir performansla destekliyor. JavaScript”i ise üç kez daha hızlı görüntülüyor. Autofill ve phishing koruma özellikleri de Mac”ten iPhone”a geçen özellikler arasında bulunuyor. Safari”nin yeni akıllı özelliklerininse kullanıcıların çok hoşuna gideceğini tahmin ediyoruz. Bunlardan biri açılması için bir linke dokunduğunuzda, size “Aç”, “Yeni Sayfada Aç” ve “Kopyala” şeklinde üç seçenek sunuyor.

Klavyede tam güç
iPhone OS 3.0″da Apple”ın Mail, Notes, Contacts ve Messages uygulamalarına Landscape modu ve klavye desteği eklediğini görüyoruz. Bu da iPhone”u yana çevirdiğinizde e-mail”inizi yazmak için daha geniş bir ekran ve klavyeye sahip olacağınız anlamına geliyor. Tüm uygulamalarda çok işe yarayan ve beklenen bir yenilik olduğunu da belirtelim.
 

 

 

Konuşun, kaydedin
Yeni OS”un özelliklerinden biri de Voice Memo. Bu özelliği kullanarak kendi kendinize sesli mesajlar bırakabiliyorsunuz. Sol alttaki kırmızı tuşa dokunarak kaydı başlatabiliyorsunuz. Yine altta, sağdaki tuş ise daha önceki kayıtları listeliyor. Voice Memeo bu kadarla da kalmıyor. Videoda olduğu gibi, bu kaydı da düzenlemeniz mümkün. Bunun için, öncelikle listeden düzenlemek istediğiniz kaydı seçiyor ve düzenleme butonuna (Trim Memo) dokunuyorsunuz. Sonra da barı kullanarak kaydın başını ve sonunu istediğiniz gibi ayarlayabiliyorsunuz. Play tuşuyla dinleyip emin olduktan sonra “Trim  Voice Memo”ya dokunarak düzenlemeleri kaydediyorsunuz. Eğer “bu özellik ne işe yarayacak” diye düşünen okurlarımız varsa, Voice Memo”ların SMS ve elektronik postalara eklenebildiğini ve iTunes”da “Voice Memos Playlist”te dinlenebildiğini de ekleyelim.

 

 
Voice Control
Birçok kullanıcının uzun zamandır hayalini kurduğu, sesli komutları uygulayan bilgisayar hayali, iPhone”un bu özelliğiyle gerçek oluyor. Kullanmak için, Home tuşuna baıyor ve basılı tutuyorsunuz. Sinyalden sonra komutunuzu söylüyorsunuz. iPhone komutunuzu tekrarlıyor ve yerine getiriyor.

Spotlight iPhone”da!

Mac kullanıcılarının favori özelliklerinden Spotlight, OS 3.0 ile artık iPhone”larda da yerini alıyor. Mac”te olduğu gibi iPhone”unuzda da artık istediğiniz dosya, klasör ya da içeriğe ulaşmak için tek yapmanız gereken adını yazmak. Home ekranını sol tarafa doğru kaydırdığınızda karşınıza Spotlight ekranı çıkıyor. Ve Mac”te alışık olduğumuz üzere, biz aradığımız içeriğin adını yazarken, sonuçlar altta görüntülenmeye başlıyor. Bunlardan birinin üzerine tuşladığınızdaysa o uygulamaya ulaşabiliyorsunuz. Mail ve contacts gibi bazı uygulamaların kendi Spotlight ara yüzleri bulunuyor.

Calendar”da yenilikler
Artık iPhone”un takvim uygulaması çok daha kapsamlı. OS 3.0 ile Calender uygulaması CalDAV ve .ics formatlarını destekler halde gelmiş. CalDAV desteği, Yahoo!, Google ve diğer tüm platformlardaki takvimlerinizi iPhone ile senkronize edebilmenizi sağlıyor. Tabii ki önce iPhone”u bilgisayarınızla senkronize etmeniz gerekiyor. .ics formatı ise Mac”lerinde iCal kullananlar için hiç de yabancı bir format olmasa gerek. Burada Microsoft Exchange takvim desteğinin bu versiyonda geliştirildiğini de belirtelim. Artık toplantı davetleri oluşturabiliyor, davetlileri seçebiliyor ve Calendar uygulaması üstünden seçtiğiniz kişilere davetiye yollayabiliyorsunuz.

iPod da yenilendi
iPhone”un iPod özellikleri de OS 3.0″la gelen yeniliklerden nasibini almış. Spotlight başlığında bahsettiğimiz üzere, artık iTunes kütüphanenizde belli bir videoyu ya da şarkıyı arayabiliyorsunuz. Şarkı içindeki aramalar da geliştirilmiş. Eskiden şarkı içinde tek bir hızla kaydırma yapabilirken, artık üç farklı hızımız bulunuyor: Hi-speed, half-speed ve quarter-speed. Podcast ve audiobook”lar ise çok daha fazla ayrıntıyı görüntülüyor. Ne kadar zaman kaldığıni böylece görebiliyorsunuz. Ayrıca aynı uygulamalarda “30 saniye geri dön” butonuyla anlamadığınız yerleri yeniden dinleme şansınız oluyor. iPhone”u sallama hareketi, iPod uygulamasında bir kez daha devreye giriyor. Salladığınızda “shuffle” modunu kullanabiliyorsunuz.

Pusula
iPhone 3G S”te gördüğümüz pusula uygulaması, yönünüzü ve bulunduğunuz noktanın coğrafi koordinatlarını sunuyor. Tabii ki önceden iPhone”u doğru biçimde kalibre etmeniz çok önemli. Bu özelliğin ilk bakışta biraz boş olduğu söylenebilir, ancak Maps uygulamasıyla birlikte oldukça işe yarıyor.
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here