Ana sayfa Haber iPhone”nunuz daha uzun ömürlü olsun

iPhone”nunuz daha uzun ömürlü olsun

0

iPhone’un pil ömrünü uzatmak için bazı ipuçları
 

Apple’ın akıllı telefonu iPhone birçok açıdan marifetli bir cihaz. Genel olarak stabil, kolay ve hızlı bir kullanıma sahip. Tabii ki App Store’daki uygulama çeşitliliği ile birlikte birçok kullanıcı tarafından tercih ediliyor. iPhone’un artıları çok olsa da, eksi olan bir kısmı var yani batarya süresi. Bu konuyla ilgili olarak internette kullanıcıların şikayetleri var. Sizler için bu konuyla ilgili olarak iPhone’nunuzun pil ömrünü uzatabileceğiniz bazı ipuçlarını hazırladık. Bunları uygulayarak pil süresini biraz daha olsa arttırabilirsiniz. Sözü çok uzatmadan hemen bu ipuçlarına bakalım.
 
Ekran parlaklığı

Pili en çok etkileyen noktalardan biri ekran parlaklığı. iPhone’un sahip olduğu sensör etrafındaki ışığa dayalı olarak ekran parlaklığı ayarlar. Bunun için otomatik parlaklığı açmanız gerekir. Böylece pilden tasarruf edebilirsiniz. Aynı şekilde parlaklığı düşük seviyeye çekmek de pil ömrünü arttıran önemli faktörlerden biri.

Ayarlar>Parlaklık ve Duvar Kağıdı>Otomatik Parlaklık

 

 

Bluetooth

Bluetooth kablosuz kulaklıklarla konuşmak için yararlı. Ayrıca veri transferi de yapılabiliyor. Ancak ne için kullanırsanız kullanın, Bluetooth’un veri aktarımı pilden yer ve genel olarak açık kalması şarjı azaltır. Pilin ömrünü biraz daha uzun tutmak için Bluetooth’u sadece gerekli olduğu zamanlarda açmanız yararlı olacaktır.

Ayarlar>Bluetooth
 

 

 

Mobil veri

iPhone’un belki de en çok şarjını tüketen kısmı hücresel veri. Mobil veride 3G’yi de açarsanız tabiri caizse cihazın şarjı su gibi içiliyor. Bu konuda yapabileceğiniz iki yöntem var. Eğer illaki internete bağlı kalmanız gerekiryorsa 3G’yi kapatarak Edge’yi kullanabilirsiniz. Edge daha az enerji tüketir. Ancak gerektiği zaman hücresel veriyi açmanız batarya ömrü konusunda yarar sağlar.

Ayarlar>Genel>Hücresel
 

 

 

Wi-Fi bağlantısı

iPhone’la Wi-Fi’yı olan herhangi bir yerden internete kolayca bağlanabilirsiniz. Ancak Wi-Fi’yı sürekli olarak açık tutmak, telefonun yine sürekli olarak bağlantı noktalarını aramasına neden oluyor. özellikle yolda giderken telefon bağlantı noktalarını tarayıp duruyor. Bu da telefonun boş yere enerji yemesine sebep oluyor. Bu yüzden Wi-Fi’yı gerektiği zaman açmak en iyi çözüm. 

Ayarlar>Wi-Fi
 

 

 

Konum servisleri

iPhone’un en ilgi çekici özelliklerinden biri de dahili GPS’si. Konum servisleri; harita üstünde nerede olduğunuzu bildiriyor, gitmek istediğiniz bir noktayı harika üstünde bulmayı sağlıyor, navigasyon ve daha fazlasını sağlıyor. Tabii ki bunun da bedeli pilden yemesi oluyor. Konum servisini harita ve işinize yarayan bazı uygulamalar için gerektiğinde açık tutabilirsiniz. Ancak bunları da pek kullanmıyorsanız, konum servislerini kapatabilirsiniz. Bu da pilin ömrünü uzatır.

Ayarlar>Gizlilik>Konum Servisleri
 

 

 

Otomatik kilit süresi

iPhone’un kullanılmadığı zaman otomatik olarak uyku moduna geçmesi bilinen bir özellik. Otomatik kilit süresini en aşağıda yani 1 dakikada tutmanız en iyisi.

Ayarlar>Genel>Otomatik Kilit
 

 

 

Anında ilet seçeneği

iPhone’da yer alan Anında İlet (Push) seçeneği ile gelen maillerden anında haberdar olabiliyorsunuz. Ancak mailler konusu eğer sizin için çok önemli değilse bu seçeneği kapalı tutarak pilden tasarruf edebilirsiniz. Anında İlet seçeneği tüm mail sunucularında çalışmıyor, misal POP3 gibi. Bu maillerin kontrolleri için “Al” özelliğinden yani mail kontrol zamanlamasından her saat başı seçeneğini seçerek pil ömrünü uzatabilirsiniz.

Ayarlar>Mail, Kişiler, Takvimler>Yeni Verileri Al>Anında İlet
 

 

 

Bildirimler

iPhone’daki bazı uygulamalar yeni verilerde sizi uyarmak için bildirim servisini kullanır. Anında mesajlaşma uygulamaları gibi yoğun bildirimler kullanan uygulamalar pil ömrünü etkiler. Bu açıdan gerekli görmediğiniz uygulamaların bildirimlerini, Bildirim Merkezi’nden devre dışı bırakabilirsiniz. Bu durumda pilin kullanım süresi biraz daha artar.

Ayarlar>Bildirimler
 

 

 

Equalizer

iPhone’da müzikler için bası arttırmak, tizi azaltmak vs… kısaca ayarlama yapmak için Equalizer yani EQ var. Bu özellik yarar sağlıyor, ancak diğer yandan pilden yiyen özelliklerden biri. Pil tasarrufu için EQ’yu kapalı tutabilirsiniz. Ancak müzik tutkunları için bu durum kötü olabilir. EQ sonuçta daha iyi bir dinleme deneyimi sağlıyor.

Ayarlar>Müzik>EQ

Piller hakkında daha fazla bilgi almak için www.apple.com/tr/batteries adresindeki yazıya da göz atmanızı tavsiye ederim.
 


 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here